REKLAMA TP
, Kuchnia Poradniki

Kupujemy okap. Na co zwracać uwagę?

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:

346 odpowiedzi na “Kupujemy okap. Na co zwracać uwagę?”

 1. Gabi pisze:

  Dzień dobry, czy okap podszafkowy zabudowany Amica OMP6253BG będzie dobrym wyborem? Kuchnia 11m2, osobne pomieszczenie, z oknem.

 2. Krzysztof pisze:

  Dzień dobry,

  W innym temacie powiedział Pan, że do płyty AEG IKE74441IB (71cm) da radę okap o szerokości 60cm (nie chciałem 80cm, a w 70cm wybór jest znikomy – wymogi to odwrócone T i kolor czarny).

  Oboje z żoną mamy około 180cm wzrostu, patrzyłem do instrukcji/zaleceń i w większości polecane jest powieszenie okapu 60-70cm nad indukcją. Zawęziłem poszukiwania do dwóch okapów – Toflesz ETNA 60 (48,7cm głębokości) oraz Globalo Aventelio 60.1 (31,8cm głębokości).

  Powstaje pytanie – czy jak ten okap ETNA 60 powiesi się nieco wyżej (powiedzmy, 75-80cm nad płytą), to czy dalej będzie dawał radę? Przymierzyłem się do okapu o tej głębokości na wysokości 70cm i obawiam się, że po ludzku będziemy się w niego uderzać. Naturalnie nie byłoby tego problemu z Aventelio 60.1, ale ma on jednak mniejszy ciąg i jest głośniejszy na wszystkich biegach.

  Skłaniałbym się ku tej Etnie, bo wygląda na to, że ma super parametry (zarówno wariant 700m3/h, jak i mocniejszy 850m3/h, prośba również o sugestię, który to lepszy wybór) i tak, jak patrzyłem to większość mocniejszych okapów ma około 50cm głębokości.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Dokładnie tak – dobry okap 60 cm poradzi sobie z taką płytą, a Toflesz Etna do takowych należy. Głębokość Globalo jest bardzo nietypowa – standard jest taki jak sam Pan zauważył – okolice 50 cm.

   • Krzysztof pisze:

    Czyli rozumiem, że lepiej wziąć Etnę i powiesić np na 80cm niż Aventelio i powiesić niżej?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     Powinno być 65 cm żeby uzyskać parametry podane przez producenta, dając go 10-15 cm wyżej, nieco zmniejszymy jego zdolność pochłaniania przy wyłączonej turbinie (o ile będzie miał ciąg grawitacyjny), ale przy tak dobrej wydajności, nie powinno to stanowić żadnego problemu.

 3. Patrycja pisze:

  Dzień dobry,
  Jaki okap kupić?
  Kuchnia gazowa 5 palnikowa, w zamiarze za 2 lata indukcja (może też może Pan polecić?) również szeroka na 80-90cm. Kuchnia połączona z jadalnią jakieś 60-65m3. Niestety otwarta jest na hol, którym wszystkie zapachy łatwo wędrują na piętro.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   To trzeba celować w okapy o szerokości 80-90 cm z porządną wydajnością ok. 700 m3/h. Okap jakiego typu, jaki kształt, jaki sposób podłączenia/pracy?

 4. Mateusz pisze:

  Dzień dobry,

  Jaki model okapu do zabudowy w szafce Pan poleca (salon z aneksem 31 m2)? Chodzi o takie na ponad 70 cm, ponieważ indukcja to będzie prawdopodobnie Electrolux EIV734 (71 cm szerokości).

  Czy Electrolux LFG719R jest warty swojej ceny czy lepiej coś tańszego?

 5. Ada pisze:

  Proszę o polecenie okapu podmeblowego (do zabudowy), czarnego, do otwartej kuchni 47m2 (ale bez oddzielenia od kolejnych pięter domu). Serdecznie dziękuję

 6. Daniel pisze:

  Dzień dobry Panie Krzysztofie

  Mam pytanie jaka jest różnica pomiędzy dwoma modelami okapów Elektrolux LFG716R i KFG726R ? Ponieważ nie mogę znaleźć żadnych różnic a cena KFG726R jest do 400zl niższa w niektórych sklepach.

 7. Łukasz pisze:

  Panie Krzysztofie, szukam okapu wsadowego do aneksu (35 mkw), praca w trybie pracy z pochłaniaczem, szafka 80 cm, płyta indukcyjna 60 cm, zastanawiam się nad wyborem pomiędzy: Okap FALMEC Built-In Max Evo 70 Czarny, Okap ELECTROLUX LFG719R , Okap ELICA Fold BL Mat A 72 Czarny. Teoretycznie najgłośniejszy jest Elektrolux (67dB), pozostałe 65 dB, zależy nam na cichym działaniu, co Pan poleca?

 8. Marcin K pisze:

  Panie Krzysztofie, szukam okapu kominowego, średnia półka cenowa. W kolejności najważniejsze dla mnie cechy to wydajność (moja kuchnia ma po uwzględnieniu mnożnika x8 285,12 m3/h) i umiarkowanie cichy (moje dziecko jest wrażliwe na głośnie dźwięki). Jaki okap by mi Pan podpowiedział?

  • Marcin K pisze:

   Dodam, że z Pana rekomendacji kupiliśmy kuchenkę indukcyjną Bosch PIE631FB1E oraz piekarnik Elektroluxa

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Kominowy, ale jaki? Do szafki (teleskopowy, wsad meblowy), na ścianę (skośny, t-line, tuba, domek)?

   • Marcin K pisze:

    Przepraszam, na ścianę, myśleliśmy o t-line albo skośnym. Tak na prawde, najbardziej istotne jest to żeby był cichy i wydajny a to już jak będzie wyglądał to sprawa drugorzędna.

    • Marcin K pisze:

     Przeglądam komentarze, i widzę że często Pan proponuje Amica OKP6651SW – ale martwią mnie wielokrotne opinie, o tym, że potrafi się sam włączać, kiedy nikt nie korzysta z kuchni (np. w nocy) dlatego zastanawiam się czy coś jeszcze uważa Pan że byłoby skutecznym (na prawdę dużo się u nas gotuje) i cichym (ze względu na dziecko) okapem?

   • Marcin K pisze:

    Panie Krzysztofie, bardzo prosiłbym o podpowiedź.

 9. Tomasz MMM pisze:

  Witam panie Krzysztofie zamierzam kupić okap kuchenny kominowy Franke FDF EV860xs do kuchni 3×3 wys 2.30 czy nie będzie za duży i za głośny może Pan doradzi coś innego?
  Tego typu. Bedę wdzięczny za odpowiedż

 10. Marcin pisze:

  Dodam jeszcze że szukam okapu kominowego, skośnego, czarnego, kubatura 700m3 w miare cichy.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Ma Pan ogromny wybór – na rynku jest masa okapów z mocą 600-750 m3/h w cenie od 800 do 3000 zł – polecam przejrzeć katalog na okapykuchenne.pl – mają najlepszy zbiór tego co oferuje rynek.

 11. Tomek pisze:

  Dzień dobry.
  Proszę o wyjaśnienie, co daje moc w okapie. Oglądam dwa bardzo podobne produkty firmy Amica tj. OMP6555BG i OMP6568BG STUDIO. Mają bardzo zbliżone parametry i wymiary, przy czym pierwszy ma moc 235w, a drugi 95W. Jakie to ma dla mnie znaczenie ?
  Pozdrawiam

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Realnie żadne, przy odpowiednim projekcie można uzyskać taką samą, realną wydajność przepływu powietrza z kilkukrotnie mniejszej mocy znamionowej napędu. Różnica może wynikać też z rodzaju napędu – szczotkowy vs bezszczotkowy, ale tu Amica podaje, że niby oba są bezszczotkowe BLDC, choć ich strona ma pełno błędów…

 12. Dorota pisze:

  Może Pan zaproponuje jakiś model którego nie znalazłam spełniający powyższe kryteria?

 13. Dorota pisze:

  Dzień dobry! Mając na uwadze Pana rady przeglądam oferty okapów. Ma być czarny,szerokości 90cm kominowy najlepiej w stylu klasycznym najlepiej rustykalnym rustykalnym.Zależy mi na wyglądzie ale nie kosztem np cichej pracy. Który z poniższych posiada wg Pana najlepszą kombinację dobrych parametrów? Cena do ok 2500 zł. SMEG KBT900NE ; SMEG KSED 95NEE GLOBALO VISIO ,VERTA,NOMINA, TEKA TR995 ,DOS, FRANKE FDF Pozdrawiam Dorota

 14. Aga4136 pisze:

  Panie Krzysztofie proszę o radę jaki wybrać okap podszafkowy 60 cm wydajności min.300-400 m3 najlepiej z podłączeniem do kratki wentylacyjnej

 15. krecikowo pisze:

  Dzień dobry, zastanawiam się nad okapem podszafkowym (nie chce wysuwanego) do kuchni 9,8 m2 (kolor czarny, preferowane ale nie koniecznie guziki wciskane). Patrząc na wystarczające parametry wybrałem dwa modele Amica. Czy będą ok, czy może są inne modele warte uwagi? Modele to
  AMICA OMP6253BG oraz OMP6441B

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Druga Amica wydajna, ale głośna, a pierwszy model cichszy w realnym użytkowaniu, ma lepsze oświetlenie, choć mniejszą wydajność – na 10 m2 i tak wystarczy. W budżecie ok. 500 zł najlepszym wyborem jest MAAN Tytan 60 .

 16. Anita pisze:

  Panie Krzysztofie, co Pan sądzi o wyciągach zintegrowanych z płytą? w postaci takiego kółka/ prostokąta na samej płycie (to chyba ta turbina właśnie?). Rozważamy coś na takiego na wyspę wolnostojącą zamiast tuby z sufitu. Cała część dzienna to z grubsza otwarta przestrzeń, ok 60m. Czy mógłby Pan polecić jakiś model? Architekt podsunął Bora Pure ale może jest coś tańszego/lepszego?

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Jak się Pani przypatrzy takim płytą różnych marek, to zauważy Pani, że połowa wygląda dziwnie podobnie (sterowniki, slidery, podświetlenie itp) – produkują je 3-4 firmy dla wszystkich pozostałych. Rozwiązanie jest dobre na wyspę, ale zwróciłbym uwagę na możliwości zatkania otworu, gdy okap jest niepotrzebny, lub łatwość demontażu kratki aby dostać się do wnętrza (na bank coś tam będzie wpadać), a także na sterowanie – slidery, nie +/- Model Bora Pure spełnia te wszystkie wymagania.

 17. PoszukiwaczOkapu pisze:

  Dzień dobry,
  Poszukuje okapu do płyty indukcyjnej mieszczącej się na wyspie wolnostojącej w kuchni połączonej z salonem. Całe pomieszczenie ma Ok 32m^2.
  Rozważam zakup okapu sufitowego (tzw. tuby) lub okapu wychodzącego z blatu, tak by przestrzeń nad wyspa nie była ograniczona poprzez wystający element.
  Czy mogę liczyć na cenne propozycje sprawdzonych okapów?
  Pozdrawiam,
  PoszukiwaczOkapu

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Rozumiem, że okap sufitowy i tak działałby w trybie pochłaniacza, a nie wyciągu kominowego? Okapy blatowe wymagają odpowiedniej szafki i są stosunkowo drogie. Okapy wyspowe z sufitu będą 2-3 razy tańsze. Celowałbym w wydajność ok. 700 m3/h, nie mniej niż 600. Wybór nie jest specjalnie duży, najpierw trzeba zdecydować czy wyspowy sufitowy, czy jednak blatowy.

 18. MonikaŻ pisze:

  Witam. Proszę o fachową poradę. Ratunku!! Kuchnia zamknięta 20 metrów ale mój nos mega wrażliwy i wszystko wyczuje. Obecnie mam okap Elica Shire 90 i jestem bardzo zawiedziona bo opary rozchodzą się bokami na całą kuchnię. Jak smaże to okno muszę na maksa otwierać, drzwi zamykam a ja przebrana w ubrania tzw. „kuchenne”, po czym włosy do mycia, prysznic. Chcę wymienić go na okap podszwkowy, mocny i też 90 żeby na szerszej powierzchni chłonął. Padły propozycje VDB Flat GRST 90 albo Elica Boxin Lux 90 . Proszę o opinię na temat tych dwóch. A moze Pan coś innego poleci?

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   VDB wydajniejszy, na maksymalnej mocy nieco głośniejszy i jak dla mnie lepiej wykonany. Dobre okapy tego typu ma też Falmec.

   • MonikaŻ pisze:

    Bardzo dziekuję za szybką opinię. A z tej firmy co Psn poleca to jakiś konkretny by Pan podał?? Mój stolarz wspominał jeszcze o firmir Kernau KBH 0590.1 GESTURE i VBCH 9008.1 X . Ale ja mam obawy ze to czysta teoria więc ….zdecydowałam Pana podpytać. Na prawdę poszukuję czegoś konkretnego, mocnego i do 2tys PLN

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     Kernau nie jest producentem, ale okapy faktycznie mają spoko i oba wskazane też będą dobre. W firmie Falmec trzeba patrzeć na wydajność – to tyle. Falmec to jedna z najlepszych firm okapowych.

 19. Wiesława pisze:

  Tu ponownie Wiesława. Chyba nie podałam maila . Podaję : wgradca@onet.eu

 20. Wiesława pisze:

  Panie Krzysztofie. Zgłupiałam od tych wszystkich danych technicznych. Proszę o pomoc w zakupie konkretnego okapu. Mam takie parametry do spełnienia. Kuchnia 20 m. kw., wysokość 2,6 m więc około 52 m sześcienne. Okap wolny, czarny, skośny ( nie pod meblami). Zmieści się 90 cm. szerokości. Przydałby się jak najcichszy bo w kuchni echo niesie. Mogę przeznaczyć na ten zakup około 300-3500 zł. Pomoże Pan? Znalazłam Amica IN900BS ale nie wiem, czy dobry. Pomocy bo kuchnia w trakcie remontu a okapu nie mam. Wiesława.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Dość trudny model w czyszczeniu, ale poza tym dobry. Został wycofany lata temu. Warto celować w okapy o wydajności od 600 m3/h i głośności na ostatnim biegu poniżej 67dB. Skośnych o takich parametrach jest naprawdę wiele i głównie różnić się będą designem i to znacząco – dobry katalog mają na okapykuchenne.pl – tam może Pani wybrać filtry i przejrzeć co się podoba, a co nie.

 21. Bartek pisze:

  Witam,
  Panie Krzysztofie szukamy mocnego, wydajnego okapu, pewnie jak większość tutaj.
  Kuchnia 10m2 połączona z salonem 30 m2, kuchenka gazowa, montowany na ścianie, podłączony do komina lub przez ścianę, nad kuchnią strych więc mamy dużo miejsca np na zewnętrzny silnik.
  Zależy nam aby był wydajny ponieważ bardzo dużo gotujemy – bardzo to lubimy.
  Pozdrawiam
  Bartosz

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Z zewnętrznym silnikiem sporo dobrych rozwiązań ma Falmec, potem Globalo, a potem Toflesz/Nortberg. Wydajność – celowałbym w okolice 700 m3/h lub więcej, a reszta to kwestia wizualna co się bardziej podoba (kształt, materiał, kolor).

 22. Oskar pisze:

  Dzień dobry,
  Chcę kupiś płytę Electrolux EIS62441 a do niej okap Electrolux LFG716R ,. W jednym z komentarzy przeczytałem, że H2H to nic dobrego, mógłby Pan rozwinąć tę myśl i napisać więcej o wadach/zaletach tego systemu?
  Jeśli zrezygnuję z H2H to na jaką inną markę patrzyć w kategori podszafkowych okapów?
  Dziękuję.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   H2H powoduje automatyczne włączenie okapu gdy gotujemy na płycie i ustawia sobie moc współmierną do poziomu mocy płyty, więc okap będzie non stop wył i zagłuszał wszystkich wokół. Można go oczywiście wyłączyć/rozłączyć, ale wtedy po co dopłacać do okapu z H2H. Sam okap jest dobry, podobnie jak płyta.

 23. AT pisze:

  Witam,
  Panie Krzysztofie, proszę o polecenie dobrego czarnego okapu 60 cm
  teleskopowy lub wsad meblowy – kuchnia w bloku 15 m2

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Szukałbym okapu od 400 m3/h wydajności w górę, czyli w grę wchodzą niedrogie modele Amici i VDB w okolicy 500-700 zł. Potem Toflesz Linea Bravo, a także Nortberg i Globalo.

 24. Anna pisze:

  Witam Panie Krzysztofie, muszę wybrać okap zlota tuba ale zlota tuba ma być koloru zlotego i błyszcząca aby pasowala do złotych dodatkow.
  Jest ogrom takich tub ale kolory odbiegają od zlota błyszczącego, są matowe, żółte, musztardowe.
  Salon 25m2 z otwarta kuchnia w mieszkaniu deweloperskim
  Co Pan mi poleci?
  Pozdrawiam.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Oj z kolorami to ja Pani nie pomogę – typowy ze mnie facet pod tym względem 😉

 25. Dorota pisze:

  Dzień dobry,
  szukam sufitowego wyciagu o wydajności ok. 800 m3/h, takiego, który jest płaski, a nie zwisa w formie rury. Czy może Pan coś polecić? Jaka może być maksymalna odległość od płyty indukcyjnej 60X60?Turbina raczej w okapie, bo zbyt dużo korowodów żeby silnik umieścić na poddaszu.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Polecam przejrzeć katalog okapów sufitowych na okapykuchenne.pl – odległość od płyty jest opisana w instrukcji danego modelu, zazwyczaj taki okap jest montowany w suficie podwieszanym, osadzonym sporo niżej niż sufit właściwy pomieszczenia.

 26. Marlena pisze:

  Dzień dobry, czy obecność systemu rekuperacji pozwala wybrać okap o nieco mniejszej wydajności? Czy jednak rekuperacja nie ma na to żadnego wpływu? Mam kuchnię otwartą na jadalnię i salon, więc szukałam okapu o wydajności około 600-700m3/h, ale wybór nie jest zbyt duży (szerokość okapu 90cm), jeśli brać pod uwagę okapy ze średniej półki cenowej… Prędzej właśnie wybrałabym okap o wydajności 500m3/h, ale obawiam się, że będzie on zbyt słaby. Mógłby Pan coś doradzić?

  • Marlena pisze:

   A jak Pan ocenia okapy Teka, Akpo, Franke, Bosch czy Klarstein?

   • Krzysztof Kulikowski pisze:

    To zależy co… W każdej marce znajdziemy okapy dobre i złe, większość firm nie robi okapów, jest dosłownie kilku producentów na rynku i potem okapy są brandowane.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   W teorii na duże pomieszczenia bierze się okapy z wydajnością 700-850 m3 i takie najczęściej polecam. Rekuperacja wspiera wymianę powietrza w domu, lecz nie w takim tempie jak robi to okap z dużą wydajnością. Najlepiej pogadać z projektantem – ja na budownictwie nie znam się, a jedynie na sprzęcie. Przy rekuperacji różnie bywa.

 27. Anna pisze:

  Witam,
  Co Pan myśli o okapie Toflesz Finezja? Potrzebuje okap z dlugim kominnem min.120, 90 cm szeroki do kuchni z salonem 40 m2.

 28. Grzegorz pisze:

  Dzień dobry Panie Krzysztofie,
  potrzebuję rady dotyczącej okapu.
  Zależy nam na okapie skośnym, szerokość 60 cm, kuchnia z salonem 24m2, więc zależy nam na tym aby był w miarę cichy.
  Okap będzie podłączony do komina.
  Kupujemy płytę ELECTROLUX EIV634 https://www….4-slim-fit
  która posiada system H2H, natomiast nie wiem czy jest sens dopłacać do okapu ELECTROLUX LFV416K tylko dla tej opcji.
  Mógłby Pan polecić okap o podobnych parametrach, ale ciut tańszy?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   H2H to nic dobrego, a okapy innych producentów o takich parametrach kosztują mniej niż 1000 zł. Patrzeć na wydajność i głośność, a główny punkt to wygląd – okapy skośne mają być ozdobą, więc tu warto samemu przejrzeć Internet i wybrać coś co się podoba + ma dobre parametry.

 29. Sława pisze:

  Dzień dobry. Panie Krzysztofie proszę o pomoc w wyborze okapu teleskopowego czarnego do małej kuchni w bloku (10 m kw).W kuchni zdjęte są drzwi ,więc gotowanie na płycie gazowej ma wpływ na powietrze w przedpokoju i pokoju. Myślałam o VDB Vektor ME 60 czarny z filtrem węglowym gdyz nie mogę podłączyć do komina lub Amica OTP6651 BG . Może coś z Kernau lub inne. Proszę o Pana sugestie, bardzo dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

 30. Katarzyna pisze:

  Panie Krzysztofie!
  Zwracam się z uprzejmą prośba o polecenie godnego modelu dla kuchni 20m3. Wyciąg będzie montowany do ściany i odprowadzony na zewnątrz (domek jednorodzinny). Płyta indukcyjna klasyczna, cała kuchnia raczej w skandynawskim wydaniu (niebieskie fronty czarny sprzęt). Wiadomo, że okap musi się wpasować, ale parametry także są ważne. Czy ma pan jakieś uwagi co do zasad montażu okapu z wypuszczaniem powietrza na zewnątrz budynku. Budżet około 1000zł. Z góry dziękuje za pomoc i odpowiedź. 🙂

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Okap jaki ma mieć kształt? Rozumiem, że nie będzie odprowadzenia do komina, a jedynie krótkie odprowadzenie przez ścianę na zewnątrz?

   • Katarzyna pisze:

    Tak dokładnie, tylko na zewnątrz budynku! 🙂 kształt tuba ( montowana do ściany) bądź klasyczny – odległość od końca płytek do sufitu to jakieś 75 cm..

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     To wybór Pani ma – polecam zajrzeć do katalogu na okapykuchenne.pl z boku mają filtry, wybrać rodzaj i kształt, a wyświetli się 85% tego co można kupić na rynku.

 31. Michaszek pisze:

  czy poniższy okap do dobry wybór?
  Kernau KCH 4891 B
  kuchnia połączona z salonem około 40 m2

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Trochą mała wydajność jak na 40 m2… celowałbym w coś z wydajnością 700-850 m3 z Nortberg, Toflesz, Globalo itp.

 32. PiotrS pisze:

  Dzień dobry Panie Krzysztofie,

  muszę wybrać okap montowany w szafce (wkład) w kwocie do 1000 złotych, wydajność najlepiej od 400 m3/h w górę. Czy coś w tej cenie może Pan polecić? Na jakich producentach się skupić?

  Czy może okap AMICA OMP6554BG będzie dobrym wyborem? Płyta ma 60 cm szerokości a ten okap 55.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Okap ma prawidłową szerokość z uwagi na szafkę 60 cm. Model Amici jest spoko, do 1000 zł dostanie się jeszcze dobre modele z Toflesz i Globalo, a powyżej Nortberg i Falmec.

 33. Krzysztof pisze:

  Dzień dobry mam kuchnię indukcyjną Electrolux Slim-fit CIR60430 i chciałbym dobrać do niej odpowiedni cichy i wydajny okap Kuchnia ma 9 m2 (kubatura ok. 30 m2) niestety rura wyprowadzoną z komina wentylacyjnego ma 100 mm a nie jak się zaleca 150 mm dlatego będzie potrzebna przejśćiówkai może to wpływać na głośność okapu. Okap ma być zabudowany w szafce szer 0k 60 cm Interesują mnie okapy z firmy Falmec lub Globallo lub z jakieś innej firmy która Pan poleca ważne żeby był cichy i wydajny nie było problemów z przejściówką na rurę do komina na 100 mm Cena okapu max 1300 zł

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Musi szukać Pan czegoś o wydajności większej niż przelicznikowa, tak aby móc korzystać z niższych biegów, które są cichsze i nie będą robić problemów z hałasem na redukcji. Globalo ma sporo modeli o wydajności ok. 600 m3/h, dodałbym też Toflesz z wydajnością 700 m3/h. Patrzeć na poziomy głośności na 1 i 2 biegu.

 34. Kasia pisze:

  Dzień dobry Panie Krzysztofie
  Mam zagwostkę
  Mieszkam w bloku, do tej pory miałam kuchnię zamkniętą
  Obecnie wyburzyłam drzwi i kawałek ściany i kuchnia stała sie pół otwarta i teraz mam pytanie jak liczyć pomieszczenia?
  Dalej samą kuchnię? Czy z salonem i przedpokojem?
  I druga kwestia
  Jaki pochłaniacz meblowy może mi Pan polecić tak max do 1200
  Na wydajność od 400 do około 550
  Ktory będzie dobrze pochłaniał i będzie cichy?

 35. Marta pisze:

  Panie Krzysztofie,
  Pomieszczenie: salon z aneksem kuchennym o powierzchni 20,72mkw, wysokość 2,60 m. Płyta grzewcza ceramiczna 60 cm 4 pola grzewcze. Czy okap AMICA OTS6446I jest dobrym rozwiązaniem? A może jakiś inny model?
  Może być w nieco wyższej cenie, ale nie powyżej 1000 zł
  Dziękuję

 36. Marta pisze:

  Witam. Jaki okap wybrać do kuchenki indukcyjnej 60 cm szerokiej w sytuacji gdy nie mam szafek wiszących a w domu będę mieć rekuperację i nie mam kominu do odprowadzania na zewnątrz domu?

 37. Joanna pisze:

  Dzień dobry. Wybrałam taki okap https://www….-60-czarny i nie wiem czy będzie dobry. Powierzchnia kuchni to około 11m2, wysokość pomieszczenia 2,5m. W tej chwili jest kuchnia gazowa, ale po remoncie będzie płyta indukcyjna. Czy dobrze wybrałam?

 38. Kate pisze:

  Dziękuję Panie Krzysztofie za radę co do płyty gazowej a teraz pora na okap (mam do zaplanowania całą nową kuchnię więc o pozostałe sprzęty też na pewno będę dopytywać🙃). Okap to dla mnie duży problem, bo wydaje mi się że to sprzęt który nie działa.. Mam w mieszkaniu okap ścienny Hotpoint-Ariston 90cm chyba model HT 90 F AN tylko czarny z przed kilku lat pewnie już nie w sprzedaży, jest nad płytą indykcyjną 60cm wpięty do komina i na dwóch pierwszych biegach widać gołym okiem jak para z garnków (nie mówiąc o zapachu) omija okap i wychodzi poza niego a nie jest wciągana do środka a na najwyższym biegu jest trochę lepiej a huk straszny.. ma chyba ponad 600m3 wydajności na salon z aneksem kuchennym ok 24m2. Wiec nie wiem na co zwrócić uwagę kupując teraz okap do domu ( kuchnia 12m2) też z podpięciem do komina i do zabudowy w szafce 90cm nad płytę gazową 86cm teka. Jakiś model do polecenia by Pan znalazł? Taki który się nadaje nad kuchenkę gazową i który by naprawdę działał na tych pierwszych biegach…😊

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Stary okap ma Pani dobrany prawidłowo do powierzchni – może jest jakiś zator w rurze, ale odległość do komina duża, kilka zakrętów, lub coś się przytkało w samym kominie?
   Dobre wsady meblowe to Faber, Falmec, Toflesz, Elica, Globalo i Nortberg – spokojnie znajdzie Pani coś sensownego, patrzeć na wydajność od 500 m3/h, a im wyższa maksymalna, tym lepiej ciągnie na niższych biegach.

   • Kate pisze:

    Czy ten jest ok? Zależy mi żeby był mocny ( żeby dobrze wciągał wszystko) ale też możliwie cichy na najniższym biegu… wiem że to się w sumie wyklucza no ale może znajdę taki idealny okap
    https://nort…white.html
    Jeśli ten byłby dobry to na jakiej wysokości nad płytą gazową go zamontować? Ten mój stary może jest za wysoko i dlatego źle zbiera…

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     Bardzo dobry wybór. W teorii producenci podają różnie – zazwyczaj piszą, że nad gazem powinno zostawić się 65 cm, ale to różnie bywa – proszę sobie sprawdzić u źródła – producenta tego okapu, jakie ma zalecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


reklamaml