- « Poprzedni
- 1/11
- Następny »
Jaką pralkę kupić, aby nie żałować? Odpowiedź na to pytanie przynosi maniaKalny ranking pralek, w którym wybrałem najciekawsze i najlepsze pralki dostępne w polskich sklepach.
Niełatwo dzisiaj o dobre AGD. Urządzenia do prania nie są tu wyjątkiem. Radziłem już, na co zwracać uwagę kupując pralkę, a dzisiaj mam coś dla tych, którzy już wiedzą, czego oczekują od sprzętu tego typu. Poniżej zestawiłem 10 najlepszych pralek na polskim rynku.
Nie wyznaczyłem sobie żadnego zakresu cenowego, dlatego też proponuję obok siebie tak urządzenia za 5000 zł, jak i za 1500 zł – znajdzie się więc coś dla każdego, bez względu na zasobność portfela.
Nasz TOP-10 najlepszych pralek na polskim rynku zaczynamy od propozycji firmy Miele.
Miele WWD 020 WCS
Pralka oferuje 8 kg wsadu i 1400 obrotów. Silnik jest bezszczotkowy i pracuje z głośnością na poziomie 72 dB przy wirowaniu. Miele to pierwsza firma, która zastosowała lepszą perforację bębna od zwykłych dziurek. Mamy tu komorę ze strukturą plastra miodu, dzięki czemu pranie będzie traktowane bardzo delikatnie.
Sterowanie jest jednym z najprostszych na rynku – nie ma tu żadnych udziwnień i mamy tylko to co najpotrzebniejsze wśród opcji: skracanie programów, dodatkową wodę, pranie wstępne.
Pralka jest urządzeniem pełnowymiarowym (63,6 x 59,6 x 85 cm). Najkrótszy program w tej pralce to Expres 20 minut, a większość standardowych cykli to ok. 1h. Zakres temperatur także jest pełen: Zimna/20/30/40/60/90. Pralka zużywa tylko 47 kWh prądu na 100 cykli programu ECO (najwyższa klasa A) i potrzebuje 47 litrów wody w tym samie programie.
Pralka Miele pozwala na stosowanie kapsułek dozujących detergent – są to środki własnej produkcji (CapDosing). Ciekawą funkcją jest blokada pralki za pomocą kodu PIN. Producent chwali się zastosowaną automatyką wagową o większej dokładności niż u konkurencji. Nowością w modelu jest wstępne prasowanie, które ma zmniejszać zagniecenia o 50%. W pralce nie zabrakło dodawania prania w trakcie trwania programu.
Miele deklaruje, że pralki tej marki są projektowane na 20 lat użytkowania (10 tys. godzin), ale osobiście traktowałbym tę deklarację z delikatnym przymrużeniem oka. Trzeba jednak przyznać, że to jedna z niewielu firm, która w modelach niemieckiej produkcji używa odważników żeliwnych, a nie betonowych i produkuje zbiorniki kąpieli piorącej ze stali, a nie z tworzywa. O jakości sprzętu świadczy też jego waga – większość pralek 8 kg waży od 50 do 70 kg, a model Miele to aż 80 kg.
To jedna z droższych pralek w zestawieniu (kosztuje niemal 4100 zł), lecz tu płacisz za jakość.
Jeśli szukasz czegoś z automatycznym dozowaniem detergentów, to koniecznie sprawdź Miele WWD660 WPS – to odpowiednik naszej pralki, ale z systemem TwinDos, który sam dobiera sobie detergetny.
- « Poprzedni
- 1/11
- Następny »
Pralka LG F6WV709A1E i pralka SAMSUNG WW90T754ABH – którą by Pan bardziej polecił?
Obie to wysokie modele koreańskich producentów, ale mocno się różnią i to pod każdym względem.
LG to pralka z napędem bezpośrednim, bębnem 68 litrów pojemności klasą wirowania A już przy 1400 obrotach, dobrym autodozowaniem, 7 programami parowymi, prostym skracaniem programów i programem codziennym TurboWash 39 min, lepszą jakością wykonania (metalowe zabieraki, łatwo wymienne łożyska, w pełni szklane drzwi).
Samsung to sprzęt nastawiony na najlepsze funkcje smart na rynku, czyli dobrze działające sterowanie smartfonem (w LG też jest, ale w rozwoju aplikacji, jak i całego systemu zatrzymali się kilka lat temu). Samsung idzie w marketingowe dodatki jak drzwi w drzwiach AddWash (w LG po prostu naciska się przycisk dodaj odzież i otwiera drzwi), Quick Drive – tylna płyta bębna porusza się w przeciwną stronę niż bęben, więc zwiększa tarcie i skraca czas prania. W LG jest to rozwiązane inaczej – 4 dodatkowymi dyszami natryskowymi. Możliwości skracania programów w Samsungu są mniejsze, ma tylko 1 program parowy Higiena i sterowanie nie jest tak proste jak w LG.
Obie są dobre, ale to pralki dla innych konsumentów – mi bardziej pasuje pralka LG, ale to już trzeba samemu przemyśleć.