REKLAMA TP
, Ekspresy do kawy TOP, rankingi

Jaki ekspres ciśnieniowy kupić? TOP-10 (zima 2024)

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:

3 220 odpowiedzi na “Jaki ekspres ciśnieniowy kupić? TOP-10 (zima 2024)”

  1. Katarzyna pisze:

    Witam
    Ja również zastanawiam się nad ekspresami De Longhi 28.465 i 26.455. W związku z tym mam dwa pytania czym różni się sterowanie mlecznej wyspy w tych modelach?, czy w menu 26.455 jest jakaś dodatkowa opcja dzięki której możemy zwiększyć moc swojej kawy?. Porównując oba modele w 26.455 zaznaczona była właśnie opcja ustawienia mocy kawy, a to akurat bardzo mnie interesuje. Pozdrawiam Kasia

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cię Katarzyno,
      Różnica tkwi w pokrętle do regulacji stopnia spieniania mleka i nic po za tym, moc kawy możemy regulować po przez menu od słabszej po super mocną lub po przez 13-sto stopniową regulację grubości mielenia. Jeżeli jest dla ciebie to informacja to 28.465 jest modelem nowszym i droższym.
      Pisz w razie pytań
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  2. Iza pisze:

    Witam ponownie.
    Wracając do 2 ekspresów: 28.465 i 26.455, może są inne, innej firmy, lepsze, tańsze ekspresy, może nie warto przepłacać. Pozdrawiam. Iza

  3. Iza pisze:

    Witam.
    Zamierzam kupić dobry? ekspres ciśnieniowy. Najlepiej jeśli będzie robił kawy „czarne” i mleczne za pomocą jednego przycisku, ale też żeby miał dodatkową dyszę do spieniania mleka. Dodatkowo żeby sam się oczyszczał, włączał o określonej, nastawionej godzinie, posiadał filtr do wody… Mam na oku 2 ekspresy DeLonghi: Prima Donna 28.465.M i 26.455.M. Czym one się różnią??? A poza tym, lepsze są ekspresy z funkcją samooczyszczania czy lepiej samemu to zrobić? Proszę o radę. Pozdrawiam. Iza

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cię Izo,
      Różnice między modelami które podałaś podałaś są nie wielkie, jedyna znacząca to inne sterowanie mlecznej wyspy, w modelu 26.455 jest moim zdaniem pewniejsze i bardziej wytrzymałe, a na dodatek ekspres jest tańszy od nowszego modelu ECAM 28.465, więc po co przepłacać ?
      Jeżeli szukasz odpowiednika takiego ekspresu i to tańszego wybierz ECAM 25.452 to prawie to samo, różnica głównie w wyglądzie, jeden jest stalowy drugi z tworzywa.
      Różnica również wynika z łatwości obsługi 26.455, klawisze funkcyjne są lepiej rozmieszczone, czyli faktycznie jeden przycisk i kawa z mlekiem gotowa, jeżeli lubisz wyzwania i przy okazji chcesz zaoszczędzić wybierz 25.452, , nie różnią się bardzo w łatwości obsługi.
      Jeżeli chodzi o funkcję samooczyszczania, to nie do końca prawda. Niemal każdy ekspres z wbudowanym młynkiem posiada funkcję automatycznego płukania po włączeniu i wyłączeniu.
      W ten sposób w ekspresie zostaną usunięte osady z kamienia, lecz i tak musimy używać detergentów do konserwacji ekspresu.
      I na koniec, wszystkie te funkcje, które wymieniłaś posiadają głównie ekspresy De Longhi i nie dziwię się twojego wyboru firmy.
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

      • Iza pisze:

        Witam Pana.
        Bardzo dziękuję za udzielone informacje. Jednak mam jeszcze pewne wątpliwości… W rankingach (jeśli mozna im ufać) dość dobre notowania maja też modele 23.460S, 23.450.S oraz PrimaDonna ESAM 6700. Czym one się różnią??? poza ceną.
        A może jeszcze inaczej… zależy mi na tym aby ekspres robił kawy mleczne za pomacą jednego przycisku i koniecznie miał osobną dyszę do spieniania mleka. Wspomniał Pan o modelu 25.452, ale z tego co doczytałam nie posiada on dodatkowej dyszy.
        Jaki model wybrać? Czy w modelach samoczyszczących będę miała informację, że muszę użyć detergentów? I jak to jest z z samoczyszczącym systemem do spieniania mleka? Może lepszy jest model bez wbudowanego pojemnika na mleko?
        Nie upieram się nad modelami DeLonghi, może być inny, ale solidny, godny polecenia.
        Chyba jest za dużo modeli dostępnych na rynku… i tak naprawdę nie wiadomo co wybrać.
        Będę wdzięczna za podpowiedź.
        Dziękuję i pozdrawiam. Iza Paradowska

        • Arkadiusz Bielawski pisze:

          Witam Cię Izo,
          ECAM 23.450 i ECAM 23.460 to ten sam model, różnica wynika w mlecznej wyspie, a dokładnie 23.450 ma ją skonstruowaną lepiej (Pisałem o tym w innych postach).
          ESAM 6700 to starszy model Primadonny, różni się od pozostałych cichszym młynkiem, bardziej czytelnym panelem sterowania i jednocześnie najłatwiejszą obsługą, dodatkowo jest ładniejszy no i trochę większy.
          Wszystkie modele De Longhi posiadają dodatkową dyszę do zaparzania np. herbaty, wystarczy wyjąć mleczną wyspę, a na jej miejsce zainstalować drugą.
          Wymienione przez ciebie ekspresy, posiadają system łatwego czyszczenia mlecznej wyspy, przy pomocy jednego przycisku.
          Pamiętaj wszystkie ekspresy, które posiadają menu w języku polskim, posiadają powiadomienie o konieczności odkamieniania lub czyszczenia ekspresu i użycia polecanego detergentu.
          Jeżeli ma ci polecić model i masz dożo miejsca w kuchni to na pewno ESAM 6700 Promadonna.
          Pisz w razie pytań
          Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  4. Alicja pisze:

    Witam, tak się składa że mogę polecić stronkę z odpowiedziami na wiele waszych pytań: http://www….ekspres.pl

  5. Łukasz pisze:

    Witam serdecznie.
    Przeczytałem dużo postów jednak nie mogę podjąć decyzji.
    Proszę o radę jaki ekspres kupić za około 1500 zł?

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cię Łukaszu,
      Rozumiem że masz mętlik w głowie i wybór staje się trudniejszy, więc rozumiesz że każdego klienta traktuje indywidualnie i muszę zaproponować ci ekspres, z którego będziesz zadowolony.
      Do rzeczy, myślę że najlepszym wyborem będzie Saeco HD 8752/49, posiada ceramiczny młynek, zasobnik na kawę mieloną, dyszę do łatwego spieniania mleka, wyświetlacz z menu obrazkowe, dla łatwiejszej obsługi, nie jest duży i proty w obsłudze. Możesz przy pomocy takiego ekspresu zaparzyć kawy czarne: ristretto, espresso, duże espreso lub lungo oraz kawy mleczne jak cappuccino czy latte. Wiem że jest trochę droższy niż chciałeś, lecz zastanów się nad możliwościami ekspresu.
      Pisz w razie pytań
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  6. Art pisze:

    Witam, troszkę w tej dyskusji na temat jaki ekspres wybrać, wady zalety brakuje mi oceny i zwrócenia bardzo ważnej uwagi na temat temperatury przygotowanej kawy. To chyba jeden z ważniejszych parametrów oceny w przygotowywanej kawie. Wydaje mi się, że w ekspresach w których kawa z kombinacją mleka przygotowywana jest w pełni automatycznie (za dotknięciem jednego przycisku) jesteśmy skazani na chłodniejszą kawę. Taką opinie potwierdzają również inni użytkownicy ekspresów z którymi miałem przyjemność rozmawiać. Zacząłem szukać przyczyny tego stanu i łopatologicznie doszedłem do wniosku że im więcej automatyki tym kawa chłodniejsza. Przygotowując cappucino gdzie stosunek kawy espresso do mleka to mniej więcej 1:5 w ekspresie z pełna automatyką to właśnie to mleko w dużym stopniu schładza nam nasz napój. Nie twierdze że kawa jest zimna, chłodna ciepła taka akurat do picia (choć każdy odbiera to subiektywnie ) ale marzy mi się aby ta temperatura byłą naprawdę wysoka (jestem osobą która po przygotowaniu herbaty piję ją praktycznie od razu) Brakuje mi tej gorącej mlecznej kawki ehhhh ;-(
    Czy istnieje metoda aby cappuciono było bardzo gorące przygotowując je ekspensem w pełni automatycznym?? A może cappuccino właśnie takie na pół gorące powinno być ??? Proszę o opinie na temat waszych odczuć jak Wy to odbieracie ???. Pozdrawiam

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cię Art,
      Mówiąc ogólnie kawa cappuccino przygotowana z ekspresu w pełni automatycznego, za zwyczaj jest chłodniejsza, przyczyna tkwi bardziej w mleku i czasie jego zaparzania.
      Jeżeli mleko zostanie spienione i podgrzane dłużej, to zostanie przypalone, a takiej kawy nie chcemy.
      Producenci ekspresów starają się w swoich maszynach wybrać opcję jak najbardziej zbliżoną to tych podawanych w renomowanych kawiarniach, lecz kawiarnia jedno, a automat drugie.
      Jedynym sposobem, choć w minimalnym stopniu zadowolić twoje potrzeby to ustawić temperaturę zaparzania na maksymalną. Każdy ekspres z wyświetlaczem posiada taką funkcję, lecz pamiętaj, aby uzyskać jak najlepsze cappuccino w wyższej temperaturze zaparzania kawy, użyj mieszanki Arabicy i Robusty. W ten właśnie sposób możesz uzyskać bliską ideałowi swoje cappuccino.
      Pisz w razie pytań, pomogę
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  7. Łukasz pisze:

    Witam serdecznie!
    Chciałbym zwrócić się do Pana Arka z prośbą o poradę dotyczącą wyboru ekspresu do kawy. Przeczytałem wszystkie posty powyżej, ale nie było chyba tutaj jeszcze mowy o marce Severin, której produkt, S2+ od jakiegoś czasu obserwuję. W sieci znalazłem kilka filmików pokazowych tego sprzętu, lecz opinii na temat produktów samej marki jest jak na lekarstwo. Czy może Pan coś więcej powiedzieć na temat tej firmy? Po tym jak czytam o psujących się Siemensach, zaczynam powątpiewać w tzw. „niemiecką solidność i niezawodność”. Zresztą sam miałem przez ponad 2 lata Krupsa, który ciągle sprawiał problemy, więc do tej marki na pewno nie wrócę.

    Generalnie potrzebny mi jest ekspres automatyczny o kompaktowych rozmiarach i prostej obsłudze, który będzie robił dobrą kawę espresso, bo taką lubię najbardziej. Nie potrzebuje specjalnych wodotrysków (mleczne wyspy, zaawansowane opcje ustawień), ale też mile widziane byłoby, aby potrafił zrobić automatyczną kawę mleczną dla ewentualnych gości, którzy na taki napój mieliby ochotę. Mogę wydać na ekspres kwotę w przedziale 2000-3000 zł. Najważniejsze, aby produkt, który zakupie był funkcjonalny i niezawodny.

    Na koniec napiszę, że spore wrażenie zrobiły na mnie ekspresy firmy Jura, ale niestety cen nie przeskoczę, dlatego właśnie proszę o opinię o marce Severin, jak i ewentualne polecenie czegoś alternatywnego na moją kieszeń.

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cię Łukaszu,
      Severin to stara marka, lecz ekspresami zajmują się od nie dawna. Ich nowy model S2 One Touch jest łudząco podobny do ekspresów Miele i Nivona, lecz jedna i druga firma opiera się na technologii Jury, lecz nimi nie są.
      Siemens i Bosch są markami niemieckimi, lecz montaż ekspresów odbywa się w Słowenii, jednej z najnowocześniejszych fabryk w Europie. Wiem o tym że Bosch jedzie na marce, po mimo że Siemens i Bosch to holding i tak wybrał bym Siemensa, nie wiem czemu podobne ekspresy, ta sama fabryka i różna jakość i wytrzymałość.
      Jeżeli chodzi o niemiecką solidność nie patrz na markę tylko na modele. zawsze wyższe modele będą jakościowo lepsze od podstawowych.
      Jura to firma filar i gwarancja jakości, wiem że nie są najtańsze, lecz dopracowane pod kątem technologii i jakości. Warto się pokusić o jeden z tych modeli z serii F czy J.
      Pisz w razie pytań, pomogę
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

      • Łukasz pisze:

        Dziękuję Panie Arku za cenne wskazówki. Rozumiem, zatem, że jeśli chodzi o przykład Siemensa warto bardziej skupić się na wyborze sprzętu z serii EQ7 niż EQ5. Patrząc na ceny tych droższych modeli niemieckiej marki i tak mieściłbym się w budżecie, zaś co się tyczy marki Jura, to w zadanym przedziale cenowym mógłbym sobie pozwolić jedynie na modele klasy micro: Ena 1 bądź Ena 5, które co prawda robią tylko czarne kawy, ale…

        …nawiązując pośrednio do wątku Arta, odnośnie temperatury kawy, zastanawiam się poważnie nad dwoma wariantami:

        1. Wybrać dobrej klasy ekspres automatyczny np. marki Siemens, DeLonghi, etc. – mam wówczas sprzęt przyrządzający dobre espresso, a także w pakiecie pełną gamę mlecznych kaw dla gości. (o ile uważnie czytałem Siemens ma tę przewagę nad urządzeniami DeLonghi w porównywalnej cenie, że posiada ceramiczny młynek, a na smaku kawy bardziej mi zależy).

        2. Zainwestować w wyższej półki sprzęt Jura, solidny i niezawodny, który będzie głównie i tak przygotowywał dobre espresso oraz ewentualnie dołożyć jeszcze trochę i dokupić do całości indukcyjny spieniacz np. tej marki bądź inny podobny.

        Stawiając na pierwszą opcję, w zasadzie pozostaje wybranie jednego z wielu modeli, który akurat z uwagi na cenę bądź inny argument: jakość, prostota obsługi a także wygląd, będzie najlepszym wyborem

        Za drugą opcją według mnie przemawia to, że zyskałbym prostotę i łatwość czyszczenia w przypadku kaw mlecznych, jak i przekonanie, że zakupiłem jednak klasę lepszy sprzęt (i przy okazji naprawdę efektownie wyglądający i w istocie kompaktowy)

        Ale co więcej, tak jak zauważa Art, zdecydowanie obawiam czy przygotowane z automatu napoje na pewno będą satysfakcjonujące pod względem temperatury. Co Pan myśli na ten temat? Może ktoś inny będzie w stanie się wypowiedzieć na ten temat bazując na własnych doświadczeniach?

        Jeszcze na koniec jedno pytanie, raczej na pewno do Pana Arka skierowane… Czy Jura w tańszych modelach podobnie jak Siemens obniża koszty rezygnując po części z jakości poszczególnych elementów, czy jednak z uwagi na markę, oferuje produkt naprawdę lepszy, co uzasadnia jego finalną cenę. Czy w ogóle można porównywać podobne cenowo produkty obydwu firm?

        Pozdrawiam i z góry dziękuję za udzielone odpowiedzi

        • Arkadiusz Bielawski pisze:

          Witam Cię Łukaszu,
          Na twoje pytania pozwolę sobie odpowiedzieć w punktach:
          1. Tak, Siemens posiada nieco lepszy młynek ceramiczny, zachowujący aromat i smak kawy. a przy tym jej nie przypalając. EQ7 i EQ 8 to ekspresy z wyższej półki, posiadają wiele automatycznych funkcji, które często wyręczają nas z myślenia, jaką temperaturę ustawić dla danej mieszanki kaw, jaką piankę z kawy chcemy, czyli regulacja mielenia z funkcjami Duble Shot i Aroma ( podwójny system mielenia i zaparzania kawy). Lecz ich piętą Achillesowa jest system czyszczenia dyszy do spieniania mleka po skończonej pracy, gdzie musimy używać specjalnych środków do czyszczenia.
          De Longhi lepiej to dopracowało, wystarczy jeden guzik i po sprawie. Na plus mogę dodać że młynki stalowe żarnowe wytrzymują więcej zmieleń niż ceramiczne średnio o ok 20 %
          2. Gdybyśmy połączyli największe zalety De Longhi i Siemensa powstała by Jura, sprzęt mało awaryjny. Najczęstszą zgłaszaną awarią to nie spienia mleka, ponieważ użytkownicy jej nie czyszczą, ta awaria to pierdoła, a wystarczy ją rozebrać, wrzucić do szklanki z gorącą wodą i po sprawie.
          3. Spieniacz do mleka indukcyjny bardzo dobrze wywiązuje się ze swego zadania, pianka jest tak gęsta że aż łyczka staje, a większość z nich ma możliwość podgrzania oraz spieniania na zimno i gorąco mleka
          4. Tańsze modele Jury jak linia ENA 1 i 5 faktycznie są kompaktowe lecz jeżeli chodzi o funkcję, to modele podstawowe, jeżeli chodzi o jakość, zdarzały się usterki, lecz w minimalnym stopniu, jakość tych modeli jest nie wiele niższa.
          Jeżeli planujesz zakup ekspresu Jura, zastanowiłbym się nad modelem Impressa C65 Platin Aroma+. Cena 3499, jest nie wiele droższy od modeli ENA 1 i 5, a na pewno jest bardziej funkcjonalny i łatwiejszy w obsłudze.
          5. Jeżeli chodzi o cappuccino, problem tkwi w mleku, które nie może zostać przypalone podczas spieniania, dlatego producenci musieli pogodzić czas i temperaturę potrzebną do spieniania mleka. Jedyna rada, zwiększyć temp. zaparzania kawy na max. pamiętając o odpowiedniej mieszance Arabicy i Robusty, wtedy kawa będzie cieplejsza i smaczniejsza.
          Pisz w razie pytań, pomogę
          Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

          • Łukasz pisze:

            No to dał mi Pan teraz do myślenia a propos ostatecznego wyboru 🙂

            Podsumowując jeszcze dotychczasowe posty poważnie biorę także pod uwagę wybór, któregoś z modeli DeLonghi a konkretnie: ECAM 23.460 bądź jednego z dwóch ECAM 25.452/462

            Wymienił Pan już wcześniej różnice pomiędzy tymi konkretnymi urządzeniami, wskazując na te dotyczące przycisku na mlecznej wyspie, łatwości obsługi oraz podgrzewanych tacek do filiżanek…

            Mimo wszystko trochę zaskakują mnie te drobne niuanse, szczególnie, że biorąc dla przykładu ekspresy oznaczone jako 23.460 i 25.462, które mają ten sam system mlecznej wyspy i na pierwszy rzut oka różni je tylko brak/obecność tacki do podgrzania filiżanek oraz estetyka panelu sterującego, nie znajduję uzasadnienia w różnicach cenowych pomiędzy wymienionymi modelami, które sięgają kwoty 600 zł?
            Czy aby na pewno wszystkie te funkcjonalności są tego warte?

            A może diabeł tkwi w szczegółach, których jednak nie widać? Napisał Pan, że w najnowszym z wymienionych modeli DeLonghi tj. 25.452 zainstalowano nowy cichszy młynek i na elementach mielących naniesiono drobne ząbki, zapobiegające przypaleniu kawy. Jest to poważny argument, przemawiający za tym modelem. Czy to samo tyczy się się modeli DeLonghi z cyfrą „6” w nazwie? Może wprowadzenie na rynek modelu 25.452 zostało po części podyktowane niesprawdzającą się do końca w pozostałych dwóch ekspresach odmiennym systemem spieniającym?

            Może zbytnio drążę temat, ale skoro mogę się poradzić, tak obeznanej w temacie osoby jak Pan, to chyba nie zaszkodzi zapytać. Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz bardzo dziękuję za czynne udzielanie się w dyskusji

          • Arkadiusz Bielawski pisze:

            Łukaszu, wszystkie wymienione przez ciebie modele posiadają tace do podgrzewania filiżanek, a różnica między 23.460 a 25.462 jest w rozmieszczeniu guzików na panelu, 25.462 posiada klawisz samo mleko, lecz 23.460 mimo że tego nie posiada również możesz zrobić samo mleko.
            W nowych modelach z serii 25, zostały zainstalowane nowe cichsze, szybsze młynki, które w dolnej części młynka zostały naniesione drobne ząbki, co pozwala na nie przegrzewanie kawy w trakcie mielenia, zachowując tym samym smak i aromat.
            Jeżeli chodzi o ekspres to słusznie wybrałeś, ECAM 25.452 jest moim zdaniem lepszym modele i do tego nieco tańszym od 25.462.
            Pisz w razie pytań pomogę
            Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

          • Łukasz pisze:

            Witam ponownie,
            Po długich rozważaniach w końcu zdecydowałem się na zakup upragnionego ekspresu. Wybór padł na markę Siemens, a konkretnie na model: TE716219RW, na który pojawiła się ostatnio atrakcyjna promocja zarówno u sprzedawców, jaki i ze strony samego producenta.Ekspres używam dopiero od wczoraj, więc jeszcze wiele prób przede mną, aby poznać pełnie możliwości tego sprzętu.
            Generalnie, póki co jestem zadowolony, ale od razu chciałem zapytać, o kwestie czyszczenia dyszy spieniającej, o czym Pan wcześniej wspominał, zwracając uwagę, że jest to pewien słaby punkt i należy w tym procesie korzystać ze specjalnych płynów czyszczących.
            W instrukcji obsługi zalecono wszakże regularne korzystanie z automatycznego programu przepłukiwania po zrobieniu mlecznego napoju, a także dodatkowe ręczne mycie zdejmowanej dyszy. Nie został wymieniony jednak żaden konkretny środek polecany przez firmę Siemens, służący do tego celu. Jaki zatem detergent mógłby Pan polecić, jak poprawnie oraz jak często należałoby go używać?

          • Arkadiusz Bielawski pisze:

            Witam cię ponownie Łukaszu,
            Cieszę się że mnie o to pytasz. Dyszę w Siemensach należy czyścić po skończonej pracy, czyli raz dziennie, najlepiej w gorącej wodzie. Raz na 4-6 tygodni należy używać środka do odtłuszczania mlecznych wysp i przystawek typu Cappuccinotore.
            Taki skuteczny preparat posiada firma De Longhi SER 3013.
            Aby przystąpić do czyszczenia tym środkiem, należy go nalać do pojemnika na mleko i uruchomić program automatycznego czyszczenia.
            Pamiętaj Siemans posiada wyższe ciśnienie pompy 19 bar. Siemens uważa że samym ciśnieniem załatwimy sprawę czyszczenia, lecz jej dobrze nie odtłuścimy, dlatego nie podaje informacji na temat środka do odtłuszczania dysz do spieniana. Sam wychodzę z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
            Pisz w razie pytań
            Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski.

          • Łukasz pisze:

            Dziękuję za cenną sugestię. Trudno się nie zgodzić z Pana założeniem, więc za pewne warto dokupić taki środek odtłuszczający, choćby dla świętego spokoju. Przyznam jednak, że myślałem, iż po części, kwestie dbałości o dyszę załatwia w tym przypadku również po prostu tabletka odkamieniająca.
            Bo tak na logikę, jak by nie patrzeć, (tak przynajmniej miał mój poprzedni ekspres Krupsa, czyli ten jak jak dotąd jedyny), środek odkamieniający przepływał zawsze przez dyszę do spieniania mleka, podczas gdy standardowe tabletkowe czyszczenie miało wyłącznie związek z wylotami napoju kawowego. Ale chyba w tym wypadku mój tok rozumowania ma niewiele wspólnego z samym procesem, od taka zwyczajna obserwacja 🙂 Jak będę miał jeszcze jakieś inne pytania lub wątpliwości, oczywiście nie zawaham się napisać.

          • Arkadiusz Bielawski pisze:

            Łukaszu, do pewnego stopnia masz rację, tabletka do czyszczenia służy do usuwania olejku kawowego z układu i bloku zaparzającego. Środek odkamieniający czyści pompę, przepływowy ogrzewacz do wody i w niewielkim stopniu dyszę. Wystarczy niewielka pozostałość po spienionym mleku i ekspres nie spieni mleka jak chcemy.
            Rozmawiam z wieloma klientami posiadającymi ekspresy Siemensa EQ 7 i wszyscy twierdzą że instrukcja jeżeli chodzi o konserwację duszy jest nie ścisła i powinien zostać wskazany środek, który w pełni ją oczyści.
            Wiem że taki efekt występuje później niż w ekspresach innych firm, więc powtarzam lepiej zapobiegać niż leczyć.
            Twoja dbałość o ekspres nie jest przesadna, spowoduje jedynie wiele lat bezproblemowej pracy.
            Pisz śmiało, pomogę
            Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

          • Łukasz pisze:

            Co do samej instrukcji i funkcjonalności sprzętu, to dodam jeszcze od siebie, że bardzo nieintuicyjne wydają mi się zastosowane w tym Siemensie ustawienia ilości napoju kawowego na poszczególne filiżanki.
            Dla osób niezorientowanych tłumaczę po kolei jak jest: po wyborze na początku typu napoju (np. espresso) ustawiamy preferowaną moc (ilość ziaren na porcję, w tym także opcję podwójnego mielenia, jeśli chcemy – w sumie do 10 różnych wariantów), a na koniec wybieramy jedną z trzech pojemnościowo porcji (graficznie wygląda to jak: – 1/3 kubka, 1/2 kubka oraz cały kubek).
            I wszystko niby OK, tyle tylko, że nigdzie nie wiadomo jak te proponowane i ustawione fabrycznie porcje przeliczyć na mililitry i nie jest to wskazane, ujęte w żadnej tabelce, która mogłaby być zawarta w załączonej instrukcji, co więcej…
            Te domyślne ustawienia możemy oczywiście modyfikować pod siebie (lub jak kto woli po prostu pod kubki, którymi dysponujemy), lecz nie wskazujemy znowu urządzeniu konkretnej preferowanej przez nas ilości w mililitrach, a jedynie odejmujemy lub dodajemy, tj. powiększamy lub pomniejszamy domyślne porcje płynu w ograniczonym też zakresie mililitrów i to osobno dla każdego wybranego typu napoju.
            To wszystko daje nam teoretycznie dziesiątki jeśli nie setki wariantów doboru napojów w różnorodnych konfiguracjach, co wydaje się jednak zbędne skoro i tak, możemy jeszcze oprócz tego zdefiniować ustawienia własnej kawy tzw. „My Coffee” lub ostatecznie, najprościej – do porcji przygotowanego espresso dolać po prostu tyle mleka tudzież mlecznej pianki ile po prostu mamy ochotę (patrz osobne programy gorące mleko i gorąca pianka).
            Tak czy inaczej, wracając jeszcze do wyboru mocy kawy, to także ten system nie daje użytkownikowi od początku pełni przekonania, że moc jest dobierana proporcjonalnie do wybranej porcji (w moim odczuciu tak w istocie jest) czyli innymi słowy – mała porcja mocnej kawy, będzie tak samo „mocna” co duża porcja tej samej mocnej kawy. Ale w instrukcji nie jest to w sposób oczywisty przekazane…
            Na plus przekonuje mnie natomiast sensor w młynku, który po części podpowiada nam, czy powinniśmy kawę mielić grubiej czy drobniej – jak już wspominał Pan wcześniej w tym wypadku ten ekspres rzeczywiście uwalnia nas od myślenia 🙂
            W ogóle wszystkie czynności, sprowadzające się do: dosypania kawy, opróżnienia skroplin, dolania świeżej wody, uruchomienia programu czyszczącego czy odkamieniajacego, a także informacja ile kaw już zrobiliśmy i ile jeszcze kaw nam pozostało do zrobienia przed wykonaniem konserwacji oraz jak długo „pociągnie” jeszcze założony przez nas filtr – pod tym względem sprzęt prowadzi nas za rękę i po prostu nie ma opcji, abyśmy nie wiedzieli co dalej uczynić. Ogromny plus za to.

          • Arkadiusz Bielawski pisze:

            Łukaszu, cieszę się że zapoznałeś się z instrukcją obsługi, to rzadkość.
            Wiem że instrukcję niektórych firm są zawiłe i mało zrozumiałe. Najprostszy sposób to się nim pobawić, popróbować zaparzyć różne rodzaje napojów, razem z instrukcją, a z czasem obsługa ekspresu będzie drobnostką.
            Niestety większość instrukcji pisana jest pod kątem kraju z którego producent pochodzi. Wiem że wiem że Niemcy są przeraźliwie drobiazgowi, to dobrze i źle zarazem.
            Natomiast Włosi (Saeco)poszli na skróty i taka instrukcja często jest nie zrozumiała dla mnie, muszę mocno myśleć aby zrozumieć co chcą przekazać użytkownikowi.
            De Longhi mimo że również firma Włoska, instrukcja jest bardziej zrozumiała i czytelna. Lecz najłatwiejszą posiada tylko Jura, którzy połączyli ją z obrazkami, wystarczy ją przejrzeć i wszystko jasne.
            Więc nie martw się Mateuszu, za kilka dni tak opanujesz instrukcję, że będzie ci ona potrzebna sporadycznie i będziesz czerpał samą przyjemność z obsługi swojego ekspresu.
            Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  8. Andrzej pisze:

    Witam serdecznie:)
    Po przejrzeniu całego forum dzięki poradom Arkadiusza zdecydowałem się na ekspres Saeco Minuto HD8763/09, który udało mi się zakupić za 1439,05 zł razem z kosztami przesyłki.
    Ekspres w tej cenie jest dostępny w programie „bankujesz-zyskujesz” oferowanym przez bank ING SA. Teraz czekam z niecierpliwością na przesyłkę i pierwsze wrażenia:)
    Jednocześnie dziękuję za cenne i konkretne rady.
    pozdrawiam

  9. gych pisze:

    witam po burzliwych namysłach zdecyduje się chyba na saeco minuto z mleczną wyspą.mam jeszcze jedno pytanko ,mianowicie czy istnieje możliwość zrobienia w tym ekspresie kawy latte chodzi mi o to czy urządzenie jest wstanie nalać odpowiednią ilość spienionego mleka do szklanki od latte? Pisał Pan wczesniej ze tylko ekspresy powyżej 2800 moga wlewac duzo mleka do szklanki. W minuto jest to programowalne wiec powinno sie spienic tyle mleka ile potrzeba.czy sie myle?

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cię Gych,
      Tak pisałem że wyższe modele posiadają funkcję podawania większej pojemności spienionego mleka. Jeżeli chodzi o Minuto Cappuccino, jest to możliwe, lecz pracochłonne.
      Wybieramy klawisz Special i po chwili pojawi się ikonka spieniania mleka, wciskamy klawisz Espresso , powtarzamy czynność jeszcze dwa razy i przystępujemy do zaparzania kawy. Po zaparzeniu 2-3 kaw latte, zdarzało się że ekspres zaczynał się przegrzewać, więc musimy poczekać kilka minut, aby kontynuować pracę. Taki efekt nie występuje przy zaparzaniu cappuccino.
      Pisz w razie pytań
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  10. Dominik pisze:

    Witam serdecznie!Panie Arku na strone te natrafilem przypadkowo.Po przeczytaniu kilkunastu wpisow wnioskuje, ze siedzi Pan w temacie bardzo mocno.W zwiazku z tym chcialbym zadac pare pytan.Prowadze od dluzszego czasu ruchomy punkt gastronomiczny,ale o ekspresach wiem tyle co nic.W najblizszym czsie planuje kupno ekspresu cisnieniowego,do max 3000pln.Dodam ,ze urzadzenie to bedzie wykorzystywane 4-5 razy w miesiacu.Jednak liczba robionych kaw moze wynosic od 50 do 100 dziennie(6 godzin natezonego ruchu).Zwracam sie z wielka prosba o pomoc w tym temacie..Goraco pozdrawiam.Dominik

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cię Dominiku,
      Wymagania stawiane przez ciebie, są bardzo wysokie, praktycznie żaden nie będzie w stanie zaparzyć 100 kaw dziennie, nie chodzi tu o wytrzymałość, tylko ciągłość pracy ekspresu. Większość z nich przegrzeje się po zaparzeniu 15-20 kaw i wtedy czeka cię niezręczne czekanie aż on ostygnie po ok 10 min. Kolejnym problemem jest mała pojemność zbiornika na odpady, wodę i kawę.
      Jeżeli mam ci coś podpowiedzieć to najbliżej twoich wymagań są ekspresy Jura, lecz koszt takiego ekspresu to co najmniej 4000-8000 tyś, i to wytrzyma taką eksploatację, a na dodatek biorąc urządzenie na firmę masz 24 m-ce gwarancji nie rok jak przy większości firm.
      Jeżeli chcesz wydać jak najmniej wskażę ci modele godne polecenia.
      Jura F 55, Jura Impressia F 7 oraz Jura Impresja F 8 TFT Aroma +.
      Te modele psują się bardzo rzadko, lecz posiadają trudniejszą w opanowaniu obsługę. Pamiętaj że człowiek uczy się całe życie.
      Pisz w razie pytań, pomogę
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

      • dominik pisze:

        Witam ponownie!Dzieki za szczegolowa informacje.Pogodzilem sie juz tym,ze w tej kwocie nie dostane,tego,czego chce.Powiedz moze jeszcze co sadzisz o modelach kolbowych?Moze takie rozwiazanie,bedzie optymalne.Slyszlem,ze takie ekspresy wymagaja poswiecenia wiekszej ilosci czasu , na przygotowanie napoju,ale sa bardziej trwale?Prosilbym Cie jeszcze serdecznie o podanie modeli, z przedzialu 2500 – 3000 Zakup jakiejkolwiek Jury jest poza moim zasiegiem.Napisales Arku ,ze czlowiek uczy sie cale zycie.Bede musial zadowolic sie mniej wydajnym urzadzeniem,Za pare miesiecy bede wiedzial duzo wiecej…Pozdrawiam i jeszcze raz mocno i dziekuje za pomoc.Dominik

        • Arkadiusz Bielawski pisze:

          Witam Dominiku, piszę z telefonu, ponieważ przed chwilą padł mi komputer, skontaktuj się ze mną na e-maila służbowego bielawskia@mediamatkt.pl

          • Arkadiusz Bielawski pisze:

            Dominiku, kawa z ekspresów kolbowych smakuje super, lecz są bardzo wolne i pracochłonne, a na dodatek większość z nich nie nadaje się do małej gastronoomii, wyjątkiem są ekspresy barowe, lecz cena najtańszego zaczyna się od 6 tyś, dodatkowo będziesz musiał się wyposażyć w młynek żarnowy i tu kolejny wydatek ok 1000 zł, więc moja rada to Jura.
            Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

          • Stonka pisze:

            Ojej, to ja już zgłupiałem. Tyle się już naczytałem o ekspresach do gastronomii, myślałem, że kupię taki kolbowy do średniej wielkości lokalu nastawionego na lunche. Teraz czytam komentarze i widzę Twoją opinię, że kolbowe ekspresy są wolne i pracochłonne. To co kupić w takim razie?

  11. Mario pisze:

    Bardzo dziękuję za poradę.
    Chciałbym jeszcze zapytać o wybór ekspresu. Mamy budżet ok. 1600 złotych na ekpsres. Ja lubię małą czarną, moja żona preferuje kawy mleczne. Czy w tym wypadku optymalnym wyborem jest saeco intelia 8752/49? Znalazłem również model 8756/09, czy ten produkt różni się od w/w tylko termosem? Nadto czy warto dopłacać ok. 500 złotych do modelu z mleczną wyspą?
    Pozdrawiam

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Mario, jeżeli chodzi o HD 8756, myślę że nie ma sensu dopłacać tylko za termos, w końcu mleko można wyjąć z lodówki w kartonie i będzie to samo.
      Jeżeli chodzi o model HD 8753 z mleczną wyspą to posiada on dwie zalety, jednym przyciskiem zrobimy automatycznie Cappuccino i te modele są produkowane we Włoszech.
      Najpoważniejszą wadą to brak systemu automatycznego czyszczenia mlecznej wyspy, po skończeniu spieniania musimy ją ręcznie i dokładnie wyczyścić w innym racie stanie się bezużyteczna.
      Mam dla ciebie propozycję w podobnej cenie 8753 możesz kupić ekspres De Longhi ECAM 22.360 z automatycznym systemem spieniania mleka, 3 ustawienia spieniania mleka jak Latte, Latte Macchiatto, Cappuccino, Flat Withe Cafe i samo spienione mleko, meny w języku polskim, bardzo prostą obsługą. Ma też jedną wadę jest nieco głośniejszy niż młynki ceramiczne Saeco, tu jest stalowy żarnowy.
      Jeżeli nie zależy ci na tak wielu funkcjach wybierz 8752/49.
      Pisz w razie pytań
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  12. mario pisze:

    witam
    Panie Arku jaka jest różnica pomiędzy Saeco intelia 8752/49 a 8752/95. Czy jest to tylko różnica w wyglądzie? Na jednej ze stron przeczytałem że 8752/95 ma 1850 W mocy.

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cię Mario,
      Różnice między nimi nie są znaczące, po pierwsze, 8752/95 pochodzi z nowszej linii o nazwie EVO, czyli posiada trochę poprawiony wygląd kolorystyczny. po drugie różnice w konstrukcji przystawki do łatwego spieniania mleka, w 8752/49 jest moim zdaniem lepiej pomyślana.
      W instrukcji ekspresu HD 8752/95 nie piszą informacji, że podczas spieniania mleka należy przycisnąć i przytrzymać małą ikonkę z narysowaną na dyszy kawy mlecznej, dla osoby która ma mało siły stanowi to pewien problem. Co innego w 8752/49, zanurzamy rurkę w kartonie z mlekiem i wciskamy przycisk i gotowe.
      Moim zdaniem 8752/49 jest lepszym pomysłem, po mimo że jest starszym modelem.
      Pisz w razie pytań
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  13. Arkadiusz Bielawski pisze:

    Witam Cię Cezary,
    Masz rację oba modele produkowane są w Rumunii, lecz je zeli miałbym wybierać między nimi to byłby to De Longhi ECAM 22.110.
    De Longhi znam na wylot i wiem jakie ma słabe strony a jakie mocne.
    Saeco HD 8751/95 oficjalnie nie ma go na polskim rynku, i liczę że wszelkie niedociągnięcia zostały już dopracowane jak w modeu 8752/49/89.
    De longhi posiada wytrzymalszy młynek stalowy żarnowy, 13 stopni regulacji zmielenia, lepszą dyszę do spieniania mleka i zaparzania herbaty, mniejsze wymiary i bardzo żadko zacinający się blok zaparzający.Jedyną jego wadą jest nieco trudniejsza obsługa.
    Owszem Saeco posiada certyfikat włoskich baristów, lecz różnice w smaku i aromacie kawy są trudne w wychwyceniu przez przeciętnego użytkownika, barista jest w stanie wychwycić różnice.
    Kiedyś zrobiliśmy test kawy, w jednej zaparzyliśmy w tym samym ekspresie Lavazze Qualia oro w drugiej Arabica Blue Mountain o wartości 3000 zł za kg i jedna osoba na 30 widziała różnice, pozostałe nie.
    Pisz w razie pytań
    Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  14. Cezary pisze:

    Witam ponownie i ponownie dziękuję za informacje.
    Arkadiuszu, czyli który ekspres jest lepszej jakości Intelia HD 8751/95 czy De Longhi ECAM 22.110, bo niestety ten model De Longhi jest też produkowany w Rumunii?
    Mając dylemat z wyborem między ww. modelami myślałem, że pomoże mi trochę snobizm i wybiorę ten wyprodukowany we Włoszech, czyli włoski produkt z Italii, a tu okazuje się, że oba produkowane są w Rumunii.
    Czyli sprawa zakupu nadal otwarta, zwłaszcza, że mam także problem z wyborem młynka – żarnowy stalowy czy ceramiczny. Mam wątpliwości czy jest jakaś wyczuwalna różnica w smaku kawy w zależności jaki młynkiem została zmielona. Ale może jest skoro tylko Saeco ma jakiś certyfikat jakości kawy.
    Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam

  15. gych pisze:

    witam! Panie Arkadiuszu zastanawiam sie nad dwoma modelami ekspresów Nivona CafeRomatica 646 i saeco intelia 8752/49 takie mam pytanka.Chodzi mi o awaryjność, który z nich jest bardziej bezawaryjny? i jeszcze czy oba maja podwójne bojlery? chodzi mi o to ze jak zaparzę espresso to czy odrazu bede mogł spieniac mleko, czy bedzie musial ostygnac czy nagrzac itp.dzieki za odp

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Jeżeli chodzi o Nivone, mam mały kontakt z tymi ekspresami, lecz wiem co to jest za firma i jakiego zamieszania wprowadziła na polski rynek. Firma wywodzi się z Niemiec a dokładnie z Norynbergii. Od wielu lat współpracuje z firmą Jura, lecz to nie jest to samo. Jura ma fabryki rozsiane na całym świecie i tylko najwyższe modele Nivony są produkowane w Szwajcarii, pozostałe jak podejrzewam w Portugalii i prawdę mówiąc nie wiem jak długo może posłużyć.
      Saeco Intelia to sprawdzony ekspres i bardzo prosty w obsłudze i konserwacji, ma tą dużą przewagę, że posiada młynek ceramiczny i szybki bojler. Wytrzymałość ekspresu jest dość wysoka , przy regularnej konserwacji. Zdarzały się jednak drobne problemy jak nie czytanie instrukcji obsługi i klient nie wiedział gdzie jest przód i tył ekspresu. A tak poważnie, sprzedaje je od dawna i nie miałem większych problemów z tymi ekspresami, więc można im zaufać.
      Pisz w razie wątpliwości, pomogę
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski.

      • gych pisze:

        witam! czyli jak bede miał gosci i trzeba bedzie zrobic kilka mlecznych kaw to nie bedzie problemu z saeco? jeszcze chodzi mi po głowie jeden model De Longhi ECAM 23.450 S ,ma duzo pozytywnych opinii na pewnym portalu 🙂 tylko czym różnia od siebie te modele 23. 24 czy 25 z innymi koncówkami numerów? jest ich mnostwo i kilka komentarzy wczesniej pisal Pan ze roznia sie trudnoscia obsługi .to znaczy?
        i czy De Longhi ECAM 23.450 S nie bedzie miał problemu ze zrobieniem kilku kaw mlecznych pod rzad dla gosci?:) posiada podwójny bojler? pozdrawiam i dziekuje

  16. gych pisze:

    witam! czy ta intelia ma podwójny bojler?

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cię Gych,
      Intelia nie ma podwójnego bojlera, posiada szybki bojler, to skok technologiczny.
      Szybki bojler umożliwia błyskawiczne rozgrzanie ekspresu i w konieczności użycia duszy do spieniania mleka również szybkie studzenie maszyny i w ten sposób raz za razem możemy zaparzyć kawę i spienić mleko, bez zbędnego czekania na następne cappuccino czy latte.
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  17. Cezary pisze:

    Panie Arkadiuszu,
    chcę kupić ekspres do kawy Saeco i zastanawiam się nad takimi modelami:
    1. Odea Giro Plus
    2. Lirika
    3. Intelia
    Który wybrać?

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cie Cezary,
      Odea Giro plus, to stary model Saeco i dość awaryjny, Lirika, to tak naprawdę inna wersja modelu linii Minuto, jeżeli miałbym wybierać to moim typem była by Intelia, a dokładnie HD 8752/49, moim zdaniem najlepszy z całej trójki i najprostszy w obsłudze. Ceramiczny żarnowy młynek, system łatwego spieniania mleka o nazwie Cappuccinotore, zasobnik na kawę mieloną, ma wszystko co powinien mieć ekspres w tej klasie i można go kupić już za 1600 zł w MM.
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

      • Cezary pisze:

        Witam i dziękuję za bardzo szybką odpowiedź.
        Prawdę mówiąc jestem zaskoczony tymi informacjami, bo Odea Giro Plus wiem, że jest to stary model, ale biorąc pod uwagę prostą konstrukcję myślałem, że jest mało awaryjny (znajomy ma Odea Giro od 2008 r. i nic się nie psuło). Lirika jest opisywana na stronie Saeco Polska jako najmniejszy ekspres profesjonalny, a tu okazuje się, że to prawie Minuto (faktycznie jak przyjrzałem się w sklepie modelowi Minuto to wygląda jak Lirika). A Intelia HD 8752/49 to od Intelia HD 8751/95 różni się pewnie nie tylko kolorem?
        Nie napisałem w poprzednim komentarzu, że chciałbym przeznaczyć na ekspres kwotę 1400-1500 zł.
        Być może zatem będę musiał rozważyć zakupienie De Longhi ECAM 22.110. Chciałem ekspres z młynkiem ceramicznym, ale może żarnowy stalowy też będzie dobrze mielił. Zastanawiałem się także czy faktycznie czuć różnicę w smaku kawy w zależności czy była zmielona zwykłym żarnowym czy ceramicznym młynkiem.
        Zapytuję więc jeszcze o opinię o Saeco Intelia HD 8751/95 i o De Longhi ECAM 22.110.
        Dziękuję i pozdrawiam

        • Arkadiusz Bielawski pisze:

          Witam ponownie Gych,
          Z ekspresem Saeco-Philips HD 8752/49 nie będziesz miał żadnego problemu z zaparzeniem nawet kilku kaw z mlekiem, szybki bojler pozwala na to.
          Jeżeli chodzi o De Longhi ECAM 23.450, który ma podwójny bojler, a na dodatek za jednym dotknięciem guzika zrobisz dowolną kawę z mlekiem jak latte, latte macchiatto, cappuccino, a po przeprogramowaniu same spienione mleko. De longhi posiada łatwy system czyszczenia mlecznej wyspy, więc jest łatwiejszy w obsłudze ze względu na menu w języku polskim. Ilość kombinacji kaw czy kaw mlecznych jest bardzo duża, może wymienię wszystkie: ristretto, espresso, duże espresso, lungo, americano, moccha, latte. latte macchaiatto, cappuccio, flat withe cafe oraz samo spienione mleko. Dodatkowo przy pomocy takiego ekspresu, sam będziesz w stanie skomponować własną kawę lub kawę z mlekiem
          Na pewno jest w czym wybierać. Nawet najazd gości nie spowoduje zbędnego czekania na kolejną z kaw, do puki nie zabraknie kawy, wody i mleka.
          Pisz w razie wątpliwości
          Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

        • Arkadiusz Bielawski pisze:

          Witam Cię Cezary,
          Linia Odea, jak Saeco samo z czasem przyznało, było kosztowną serią ekspresów, miał być tani w zakupie dla klienta, lecz jego awaryjność ucieszyła tylko serwisy gwarancyjne.
          Jeżeli chodzi o dwa modele które wymieniłeś, w tych cenach i zakładam że będziesz chciał zaparzyć kawę ze spienionym mlekiem, najlepszy był by Saeco HD 8752/49. Posiada on dyszę do łatwego spieniania mleka o nazwie cappuccinotore, proste intuicyjne menu, ceramiczny młynek oraz szybki bojler, gdzie raz za razem możesz zaparzyć kawę lub kawę z mlekiem.
          De Longhi to również ekspres godny polecenia, lecz znacznie trudniejszy w obsłudze, co chwile będziesz musiał zaglądać do instrukcji lub domyślał się czego mu trzeba. Dodatkowo dysza o nazwie panarello, czyli metodą prób i błędów należy nauczyć się umiejętnie spieniać mleko.
          Ekspres Saeco HD 8751/95 to taki odpowiednik De Longhi ECAM 22.110.
          Reasumując, jeżeli lubisz kawy mleczne w szybki i prosty sposób wybierz 8752/49, leżeli tylko kawa 8751/95 lub De Longhi 22.1100.
          Pisz w razie wątpliwości, pomogę
          Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

          • Cezary pisze:

            Witam i ponownie dziękuję za informacje.
            Ekspres, który chcę kupić ma służyć głównie do zaparzania kawy bez „sztuczek” z mlekiem, choć może się zdarzyć chęć spienienia mleka, ale jak już wspomniałem podstawa to dobra czarna kawa bez mleka i bez cukru, a z wysoką pianą, ale to pewnie zależy od kawy.
            Mam pewne wątpliwości. We wcześniejszych komentarzach wyczytałem, że De Longhi ECAM 22.110 słynie z niezawodności, zatem skoro Saeco Intelia HD 8751/95 jest odpowiednikiem De Longhi 22.110 to czy można wyciągnąć prosty wniosek, że też jest niezawodna, czy może bardziej przypomina model Intelia 8751/19, o którym wyczytałem powyżej, że ma wiecznie zacinające się bloki zaparzające, jest produkowana w Rumunii i jest przeciętnej jakości.
            Czy De Longhi ECAM 22.110 i Saeco Intelia HD 8751/95 produkowane są może we Włoszech? Waham się z zakupem między tymi dwoma modelami.
            Dziękuję i pozdrawiam

          • Arkadiusz Bielawski pisze:

            Witam Cię Cezary,
            Mówiąc że Intelia HD 8751/95 jest odpowiednikiem De Longhi ECAM 22.110, bardziej mi chodziło o podobną trudność obsługi, a nie jakość.
            Jak najbardziej twoje obawy odnośnie jakości Saeco są uzasadnione, pierwsze intelie 8751/19/09 miały problem z zacinającymi się blokami zaparzającymi, w modelach 8752/49/89 i 8751/95 temu zaradzono. Wszystkie te modele produkowane są w Rumunii(nie dotyczy HD 8753), co innego De Longhi, gdzie każdy ekspres automatyczny z wbudowanym młynkiem pochodzą tylko z Włoch.
            Wszystkie informację, które mi podałeś, podpowiadają mi że wybrałeś rozsądny ekspres , a mianowicie ECAM 22.110.
            Jeżeli chodzi o piankę z kawy tz. creme, to masz racje, w połowie uzależniona jest od kawy, a w drugiej od ekspresu. Dlatego aby ją uzyskać wybieramy mieszankę Arabicy lub Arabicy z niewielką domieszką Robusty. Druga kwestia, że wybieramy najmocniejszy aromat i drobną grubość mielenia w ekspresie, to recepta na najlepsze espresso, która ucieszy wzrok i podniebienie.
            Pisz w razie pytań, pomogę
            Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski.

  18. kaja pisze:

    Witam, posiadam express :
    de longhi ECAM 25.452.S, przeczytałam instrukcje obsługi 3 razy i szczerze mówiąc nie wiem jak zrobić latte 3 warstwowe , zeby rózniło sie czymkolwiek od capucino:(Wychodzi mi to samo , nawet w smaku niczym się zbytnio nie rózni. Bardzo proszę o wytłumaczenie mi jak to cudo obsługiwać!

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cię Kaja
      Są dwa sposoby na przygotowanie kawy Latte Macchiatto, ustawiasz pokrętło na mlecznej wyspie w pozycji 2, wciskasz guzik cappuccino i gotowe, pamiętaj potrzebna jest do tego wysoka szklanka.
      Drugi sposób, wybierasz moc kawy w pozycji extra mocna, ustawiamy pokrętło w mlecznej wyspie w pozycji 2, przyciskamy guzik cappuccino i trzymamy przez ok 5 sekund, leci mleko, jeżeli już wystarczy zatwierdzasz również przyciskając cappuccino, zaczyna mielić kawę, jeżeli już ci wystarczy ponownie zatwierdzasz przyciskając cappuccino i twoja kawa gotowa.
      Taką czynność robisz raz, ponieważ ekspres już zapamiętał twoje ustawienia. Tak funkcja nazywa się „moja kawa” i jest stworzona dla ludzi którym nie wystarczają ustawienia fabryczne zaparzania napojów.
      Aby było ci łatwiej to samo można zrobić wchodząc w menu i wyszukujesz pozycji moja kawa, postępujemy tak samo jak w sposobie drugim.
      Pamiętaj że mleko musi być schłodzone i zawartości tłuszczu 3,2 %.
      Pisz w razie pytań.
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  19. KamilK pisze:

    Witam
    Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    W najbliższym czasie napisze wrażenia z używania ekspresu.
    Pozdrawiam !!!

  20. KamilK pisze:

    Witam Panie Arku i innych czytających to forum.
    Mam takie pytanie wielkimi krokami zbliża się zakup ekspresu do kwoty max 3000zł.
    Miałem polecone 2 modele z DeLongi ECAM 25.452 i ECAM 23,460
    25.452 jest na promocji w MM za 2999zł kolor srebrny, wersja 25.452B w EURO kosztuje 3300zl.
    23.460 w RTVEUROAGD za 2590zł tez wersja srebrna.
    jest jeszcze model 22.360B Magnifica S za 2899zl. – modelowo niższy a droższy od 23.460.

    Odkąd zacząłem pisać na tym forum to przeczytałem wszystkie posty ogłupieć idzie od tych ekspresów i modeli różniących się czasem drobnostkami.

    Pytanie, który z nich będzie najlepszym wyborem???
    Kolor nie ma znaczenia tylko cena. 300zł za kolor to trochę duzo ;).

    Pozdrawiam!!!

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cię Kamilu,
      Mówiąc szczerze, wszystkie te modele wywodzą się z jednego modelu 23.450, różnice polegają na stopniu trudności obsługi ekspresów i rozwiązaniu sterowania mlecznej wyspy.
      Moim zdaniem najtrudniejszy będzie 22.360, 23.460 i najłatwiejszy 25.452.
      Jeżeli chodzi o twoje pytanie, który wybrać, myślę że ten ostatni i zarazem najnowszy model De Longhi. O ile pamiętam Kamilu, nie będziesz jedyną osoba, która będzie korzystała z ekspresu 25.452 będzie najlepszym rozwiązaniem dla ciebie i twojej mamy.
      Pisz w razie wątpliwości
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  21. maurycy pisze:

    Dziekuje za odpowiedz. Czy w zwiazku z tym nie ma kompletnie zadnej roznicy, np. ze wzgledu na awaryjnosc albo wygode obslugi, wymienionych, modeli? Jedynie kwestia designu?

  22. maurycy pisze:

    Panie Arku, krotkie pytanie, z prosba o rzeczowa recenzje. Jakie sa roznice pomiedzy poszczegolnymi modelami ekspresow De Longhi ESAM: 2200, 3000, 3200 i 4000 oraz gdzie poszczegolnye modele sa produkowane. Z gory dziekuje za odpowiedz.

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cię Maurycy,
      Wszystkie wymienione modele, należą do starej linii De Longhi Magnifica, różnią się jedynie kolorem obudowy i nieznacznym designem. Pamiętaj wszystkie również posiadają jeden bojler, więc zrobienie dla gości kilku kaw z mlekiem, będzie wymagało od ciebie cierpliwości.
      Jeżeli chodzi o kraj produkcji ekspresów z wbudowanym młynkiem jest to produkcja Włoska, jedynie ręczne kolbowe, są produkowane w Chinach.
      Sam uważam że nie wszystko co chińskie jest jest do bani, to stereotyp.
      Pisz w razie pytań.
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski.

      • Michał pisze:

        Tak się składa, że taki kolbowy niedawno kupiłem, EC 850.M i na pudełku oraz na urządzeniu widnieje informacja, że wyprodukowano w Chinach 🙂 na początku się wręcz przestraszyłem, zamówiłem w Euro RTV XXX
        Ekspres mam niedługo bo ledwie kilka dni, ale kawa smakuje wyśmienicie. Cichutki ekspres, łatwy w obsłudze oraz czyszczeniu, bardzo ładnie się prezentuje, Inox oraz polerowany chrom, a jak cudonie spienia mleko, po prostu bajecznie 🙂
        W zestawie był pasek do sprawdzenia twardości wody, mi wyszło 2,5 🙂 ustawiłem na 3, podwyższyłem temperaturę wody na maks, na średnim były kawy dla mnie zbyt zimne, wspólnie z żoną pijemy tylko mleczne. Ekspres ten jest rewelacyjny, a zastanawiałem się nad 25.460, różnica w cenie ogromna, zostało na rowerek 🙂

        Przy okazji dziękuję Panie Arkadiuszu za pomoc w doborze ekspresu. Pana rady uważam za bardzo cenne i cieszę się, że na Pana trafiłem, każdemu znajomemu teraz polecam to forum jak i dzielę się z nimi swoimi spostrzeżeniami 🙂 zdążyłem doradzić już dwa ekspresy Delonghi 🙂 teraz pomagam wybierać rodzicom 🙂 doradziłem im właśnie 25.460, dotychczas mieli Zelmera kolbowy, w ogóle go nie czyścili, a dzięki Pana radom udało m się staruszka przywrócić do działania i teraz cieszą się z równie pysznych kawusi 🙂

        Pozdrawiam serdecznie
        Michał

        • Arkadiusz Bielawski pisze:

          Witam Ponownie Maurycy,
          Podzespoły wszystkich modeli Magnifica są takie same, awaryjność tych modeli jest niska, ponieważ jest to bardzo proste urządzenie i nie skomplikowane konstrukcyjnie.
          Jedyną drobną wadą ekspresów, że posiadają jeden bojler, czyli zaparzamy kawę, a po chwili uruchamiamy dyszę do spieniania mleka, ekspres zablokuje się na 8-10 min, musi ostygnąć, aby zaparzyć kolejną kawę. Ogólnie warto zainwestować w taki ekspres, ciśnienie dyszy do spieniania mleka jest na tyle odpowiednie, by w łatwy i szybki sposób spienić mleko, przy odpowiedniej regulacji w młynku jesteśmy w stanie zaparzyć kawę z puszystą pianką z kawy, to znak firmowy ekspresów De Longhi, zanim Saeco wymyślił technologię SBS.
          Pisz w razie pytań
          Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

        • Arkadiusz Bielawski pisze:

          Cieszę się Michale że możesz udzielać cennych wskazówek swoim znajomym i rodzinie, to dla mnie wystarczająca zapłata za moją pracę i oczywiście gratuluje wskrzeszenia ekspresu Zelmer, jeszcze trochę posłuży. Tak trzymaj.
          Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  23. Grzegorz pisze:

    Witam Panie Arku
    Zakupiłem około m-ca expres Saeco Intelia Class HD8752/49
    Ogólnie jestem bardzo zadowolony ale pojawił sie problem ze spienionym mlekiem
    od niedawna zauważyłem , że nie spienia już tak mleka jak na początku.
    Ekspres jest systematycznie czyszczony. Był już też od kamieniany.
    Moje pytanie czy samą dyszę spieniającą mleko trzeba czyścić jakimiś specjalnymi środkami ?
    a jeżeli tak to jakimi ?
    Pozdrawiam Grzegorz

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cię Grzegorzu,
      Tak dyszę Cappuccinotore w tym modelu jak w każdym innym należy czyścić.
      Są stworzone do tego środki jak :Saeco proszek do czyszczenia obwodu mleka 10 szt.: lub De Longhi SER3013, instrukcja stosowania są na opakowaniu.
      Lecz najtańszym sposobem na odtłuszczanie dysz, jest kwasek cytrynowy. 20 G kwasku rozcieńczamy w 500 ml gorącej wody i po uprzednim rozebraniu dyszy wrzucamy ją do roztwory na 30 min i to powinno pomóc. Taką czynność powtarzamy raz na 3-4 tygodni.
      Powodem dlaczego nie spienia ekspres mleka, są pozapychane kanaliki o średnicy kilkunastu mikronów i to jest powód problemów.
      Napisz jak postępy i czy dobrze spienia mleko.
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

      • Grzegorz pisze:

        Witam po raz kolejny
        Chciałbym podziękować panie Arkadiuszu co cenną poradę 🙂
        Mój ekspres znowu spienia mleko tak jak robił to tuż po zakupie.
        Odtłuściłem duszę mleka za pomocą kwasku cytrynowego rozpuszczonego w gorącej wodzie.
        Mimo, że z zewnątrz nie było widać żadnych brudów to już po paru minutach w miseczce pojawiło się sporo białego osadu.
        Po umyciu i złożeniu spienione mleko jest takie jak powinno być

        Jeszcze raz dziękuję. Dodam , że ekspres zakupiłem dzięki temuż forum i cennym radom pana Arkadiusza

        Życzę wszystkim Zdrowych i Spokojnych Świąt

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Wszystkim Agdmaniakom w imieniu swoim składam życzenia spokojnych świąt i mokrego dyngusa.

  24. Ania M. pisze:

    Witam! Panie Arku, jakież to szczęście kiedy człowiek wybiera się jutro po ekspres i już wie jaki, a potem okazuje się, że kompetentny człowiek z wiedzą też go poleca 🙂 Mowa o De Longhi 25.452. Szkoda, że wcześniej nie znałam tej strony bo pytania innych internautów i Pana odpowiedzi, wcześniej utwierdziłyby mnie w wyborze. Nie mniej jednak mam pytanie, jeśli w wolnej chwili mógłby mi Pan odpowiedzieć byłoby mi miło. Pierwsze, czy dobrze kombinuje, że różnica w mlecznych kawach, zależy od dozowania mleka przez ekspres? Tzn do latte jest mniej a macchiato więcej? I czy po wyborze w menu my milk przykładowo latte, przekręcam na pojemniku z mlekiem filiżankę z małą ilością pianki? Czy faktycznie latte i macchiato komputer robi tak jak powiedzmy robi się je w originale? Jeszcze chciałabym wiedzieć jak używa się tego olejku do natłuszczania systemu spieniania. Zamierzam taki przez internet zakupić, a w sklepie dostępny nie był i pracownicy nie byli w stanie mi pomóc. A faktycznie Pan sądzi, że zwykły śmiertelnik odczuje różnice w smaku między młynkiem ceramicznym a stalowym? To tak z ciekawości:) Pozdrawiam serdecznie! Ania M.

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cie Anno,
      Odpowiem na twoje pytania w punktach.
      1. Tak zależy od odpowiedniego ustawienia pokrętła na mlecznej wyspie, czyli 1 (bez pianki) gorące mleko i cafelatte, 2 (mało pianki) latte macchiatto, 3 (dużo pianki) cappuccino. Ekspres posiada ustawienia fabryczne dozowania napojów, oczywiście możesz zawsze zmieniać ilość mleka i kawy.
      2. Pamiętaj, bariści to profesjonaliści, zawsze przestrzegają receptur i rytuału zaparzania kawy. Ekspresy automatyczne, dają nam możliwość poczucia się przez chwilę baristą, lecz maszyna nigdy nie dorówna człowiekowi. W ekspresie osiągniemy smak i wygląd podobny do ideału, lecz dobrze wyszkolony człowiek, zawsze zrobi to lepiej.
      3. Środek odtłuszczający do systemów IFD (mlecznej wyspy) wygląda tak samo jak czyszczenie po każdym spienieniu, lecz wykonujemy ta czynność stopniowo, Wciskamy guzik CLEAN i czekamy ok. 5 min i znowu powtarzamy tak 3-4 razy. Taką czynność wykonujemy średnio raz od 1-3 miesięcy, w zależności jak często korzystamy z mlecznej wyspy.
      4. Smak i aromat kawy z młynka ceramicznego jest bardziej wyrazisty i pełny, to zaleta, lecz De Longhi ma jedne z bardziej wytrzymałych młynków na rynku, i aby temu zapobiegać zainstalowano nowy cichszy młynek i na elementach mielących naniesiono drobne ząbki, teraz młynek pracuje tak samo, lecz kawę mieli w krótszym czasie, więc nie dochodzi do zjawiska przypalenia kawy. Starsze modele, tuż po zaparzeniu uderzało w nas swąt przypalonej kawy, to nic przyjemnego. W tym modelu już zainstalowano taki niezbędny element.
      Pisz w razie
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  25. Sylwia pisze:

    Jeszcze w tej samej cenie co 25.452 jest 25.462.S..

  26. Sylwia pisze:

    Dziękuję bardzo za odpowiedź, Jakie są jeszcze różnice pomiędzy ESAM 5600, a ECAM 25.452 S? Różnica to ok 350 zł w cenie co się na to przekłada?

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Sylwio, ESAM 5600 to model większy, posiada wiele kombinacji kaw mlecznych, lecz przez te kombinację w samym procesie zaparzania jest wolniejszy. Jeżeli lubisz eksperymentować ze smakami kaw z mlekiem, to będzie on w sam raz dla ciebie. Jeżeli nie lubisz czekać wybierzesz ECAM 25.452

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Różnica tylko i aż tylko w mlecznej wyspie. Regulacja stopnia spieniania mleka poprzez kulkę w modelu 25.452 jest pewniejsza i bardzo rzadko się wyłamuje, w 25.462 jest pokrętło i już drugi klient zwrócił uwagę na niezbyt pewną regulację, po prostu pęka, a jak wiesz uszkodzenia mechaniczne nie są objęte gwarancją.

  27. Arkadiusz Bielawski pisze:

    Witam Cię Sylwio,
    Ekspresy wymienione przez ciebie opiszę, tak po krótce i wskarze moim zdaniem najlepszy.
    ECAM 23.450/460 to ten sam model, różnia się jedynie mleczną wyspą.
    ESAM 5500 i 5600 podobnie, lecz bardziej udoskonalony jest ten drugi, dodatkowo można wstawiać wysokie szklanki pod Latte.
    ESAM 6600, to bardziej udany ekspres w ofercie De Longhi, ładny design, bardzo prosta obsługa, lecz ma jedną drobną wadą, nie wstawisz wysokiej szklanki, maksymalna wysokość adaptera to 11 cm.
    Jeżeli miałbym ci poleciać inny ekspres, to byłby ECAM 25.452 S, w tej chwili w Media Markt w promocji 2999 zł.
    To połączenie wszystkich funkcji tych ekspresów, wysokość adaptera to 14 cm, równie z prosta obsługa, wiele kombinacji kaw mlecznych, pod świetlana taca i wiele innych funkcji, tak niezbednych w obsłudze ekspresu.
    Pisz w razie pytań, pomogę.
    Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  28. Sylwia pisze:

    Witam, zastanawiam się od kilku dni, który ekspres do kawy wybrać… im więcej czytam, tym mniej wiem dlatego proszę o radę. Potrzebuję ekspresu do domu, dla rodziny, zależy nam, żeby nie był trudny w obsłudze i można było szybko przyrządzić dobrą kawę. Z tego co czytałam poleca Pan De Longhi ECAM 23.450/60…
    Jestem zdecydowana raczej na delonghi, ale nie mogę wybrać konkretnego modelu. Jakie są różnice pomiędzy 23.450/60, a np. ESAM 5500M, 5600 ESAM6600…… i czym właściwie charakteryzuje się linia primadonna (6600 PrimaDonna np..) Najchętniej dałabym za ekspres do 3000 zł, jeśli będzie warto mogę dać max 4000

  29. kasia kotte pisze:

    Witam
    Pytanie do Eksperta Pana Arka
    Panie Arku zamierzam kupić ekspres dokładnie saeco exprelia, przypadkiem trafilam na to forum poszukując opinii i zastanawiam się czy dobrze robię …
    Ostatni seaco primera okazał się porażką ,wieczne awarie wymieniłam w nim wszystko chyba co możliwe i za te pieniążki spokojnie kupiłabym nowy.
    Ten primea bardzo mi odpowiadał pod kątem ,parzenia ,wielkości etc czy mój kolejny wybór jest słuszny , czy ten ekspres jest ,,włoskim ' ekspresem?
    Potrzebuję podpowiedzi bez danych technicznych, w których sie gubię , tylko podpowiedzi dla nieznającej sie rzeczy kobiety. z gory dziękuję

  30. KamilK pisze:

    Dziękuje za ekspresową odpowiedź Panie Arku.
    Czyli ta konserwacja jest minimalna z tego co widzę i bardzo dobrze.
    Mam zamiar stosować wodę przefiltrowaną do ekspresu, ale jaki filtr wybrać jeszcze nie wiem dość dużo tego na rynku jest.
    Sprawdziłem promocje w MM i za 2999zł jest wersja srebrna, a czarna kosztuje 300zł więcej,
    Jeszcze mam czas ok 3 tyg może będą jakieś jeszcze promocje.
    Z chęcią podjechałbym do Radomia jakbym miał bliżej, niestety mam 200km w jedną stronę.

    Jeszcze raz dziękuję, jak będę miał jakieś pytania to na pewno się odezwę

    Pozdrawiam

  31. KamilK pisze:

    Witam Panie Arku
    Wczoraj byłem w jednym ze sklepów i oglądałem ekspres De Longhi ECAM 25.452B albo 25.460B albo 25,462 B za dużo tego jest( podobno tylko różnią się pojemnikiem na mleko ze funkcja CLEAN ma osobny guzik). Tak rozmawiałem z przesympatyczną panią i pytam jak jest z tym blokowaniem ekspresów po przegrzaniu mówi ze nie występuje takie zjawisko w żadnym z De Longhi, pytałem też o konserwację tego De Longhi mówi że tylko go odkamieniamy nic poza tym że nie stosujemy żadnych smarów itp, jak w niektórych ekspresach. To jak to naprawde wygląda w rzeczywistości ??

    Pozdrawiam!

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cię Kamilu,
      Efekt przegrzania w tych ekspresach nie występuje, ponieważ posiadaj podwójne Thermobloki, jeżeli chodzi o konserwację, taka należy odkamieniać ekspres, należy czyścić guzikiem CLEAN mleczną wyspę, lecz należy również stosować płyn do odtłuszczania mlecznych wysp polecanych przez De Longhi, taki środek stosujemy raz od 1-2 miesięcy, w innym przypadku po ok roku wyspa mleczna stanie się bezużyteczna. Żadnych smarów do bloku zaparzającego nie stosujemy, ponieważ jest mało elementów ruchomych w samym bloku. Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie ustawienia twardości wody, jeżeli jest ona twarda , ustawiamy w pozycji 4 lub 3 oraz dokupujemy filtr do ekspresu, jeżeli nie, bo stosujemy środki do filtracji wody jak Brita,filtra nie jest konieczny i ustawiamy twardość w pozycji 1-2.
      Nie wiem czy wiesz w Media Markt model ECAM 25.452/462 jest w promocji i kosztuje 2999 zł.
      Kamilu, jeżeli będziesz w Radomiu, wstąp do MM, odszukaj mnie, a ja ci wszystko szczegółowo wyjaśnie, jak, dlaczego oraz opowiem jak w takim ekspresie zrobić nie tylko Latte czy cappuccino, lecz wiele innych kaw.
      Pisz w razie wątpliwości.
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  32. Krzysztof pisze:

    Dziękuję za szybką odpowiedź.
    Czy wspomniany przez Pana ekspres BOSCH TES 50129RW ma na pewno tę funkcję podwójnego mielenia? – Czytałem o tej funkcji przy wyższych modelach Boscha ale przy tym konkretnym modelu takiego opisu nie było.
    Czy w granicy ok 1500 zł polecałby Pan właśnie ten ekspres?
    Dziękuję i Pozdrawiam!

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cię ponownie Krzysztofie,
      Wszystkie modele Boscha posiadają system podwójnego mielenia, przy wyborze dwóch filiżanek na panelu sterowanie, jedynie TES 50129 RW nie posiada systemu AromaDuble Shot, czyli system podwójnego mielenia i zaparzania kawy, to pewna różnica. Droższe modele mają to funkcję niezależną, czy ustawisz jedną czy podwójną filiżankę, na dodatek dochodzi, Inteligentny system doboru temperatury zaparzania, czyli nie zależnie jaką mieszankę kaw użyjesz ekspres wypośrodkuje idealną temperaturę parzenia między 90-95 st. C, to bardzo ważne. Nie wiem czy wiesz że mieszanka Arabicy wymaga temp. ok 90-92 st. C, Robusty i Arabicy ok 92-95 st. C.
      Pisz w razie pytań
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  33. Krzysztof pisze:

    Witam Panie Arkadiuszu,

    Jakie jest Pana zdanie na temat ekspresu Saeco Intuita HD 8750/99 oraz który z poniższych pięciu modeli poleciłby Pan jako lepszy:
    1. Saeco Intuita HD 8750/99
    2. Saeco HD 8751/19 Intelia
    3. Bosch TES 50129 RW
    4. Krups EA 8050
    5. DeLonghi ECAM 22.110.b

    Dziękuję i Pozdrawiam!

  34. Michał Michna pisze:

    Witam Panie Arkadiuszu,

    Dzięki tej stronie, Pana wiedzy oraz cennym poradom zdecydowałem się na wybór ECAM 23.460. Lecz jak to każdy z osób odwiedzających tę stronę n-ty raz 🙂 mam ostatnią już wątpliwość, którą mam nadzieję pomoże mi Pan rozwiać.

    Proszę mi powiedzieć, czy w przypadku mojego (planowanego) korzystania z ekspresu, jedna kawa dziennie, cztery w weekend: czy takie użytkowanie może w jakimkolwiek stopniu źle wpłynąć na ekspres? Np. pogorszyć jego funkcjonowanie, szybciej doprowadzić do zużycia się jego podzespołów? Gdyż obiła mi się o uszy opinia, że jeśli mało kaw się będzie robić, to dla takiego automatu to nie dobrze i tu zaleca się ponoć ekspres prostszy, kolbowy.

    Dlatego też zastanawiam się czy nie lepiej kupić EC 850.M jeśli planuję sporadycznie z ekspresu korzystać?

    Dla mnie nie ma różnicy czy musiałbym używać kolby, czy automatycznego podajnika (automatycznego młynka), spokojnie mogę mielić kawkę (wiem już dzięki Panu jaki młynek kupić).

    Serdecznie dziękuję za pomoc

    Pozdrawiam
    Michał

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cię Michale,
      To co usłyszałeś, że mała eksploatacja ekspresu, przyczynia się do jego awarii, to moim zdaniem jakaś herezja. Ekspres De Longhi 23.460, często był wstawiany do firm, gdzie dziennie było parzone nawet 20-30 kaw, to stanowczo za dużo, w twoim przypadku, taka eksploatacja wpłynie korzystnie na ekspres, pod warunkiem regularnej konserwacji i odpowiedniego ustawienia twardości korzystanej wody.
      Jeżeli chodzi o ekspres ręczny kolbowy, to w pewnym sensie masz rację, możesz pobawić się w ekspres EC 850, lecz pamiętaj, kawa przystosowana do ekspresów ciśnieniowych (odpowiednio zmielona), zaparzasz raz i następna. Osobiście uważam że kawa najlepiej mi smakuje właśnie z ekspresu ręcznego, a jeszcze lepiej jak posiada kolbę wykonaną ze stali nierdzewnej, jedyną wadami takiego ekspresu są pracochłonność z obsługą i częstsza konserwacja, kawa tuż po zmieleniu smakuje najlepiej oraz made in China. Sam ekspres godny polecenia, posiada te najlepsze cechy + mleczna wyspa.
      Pisz w razie wątpliwości
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Krzysztofie,
      Jeżeli miałby ci polecić z wymienionych przez ciebie ekspresów, zastanowiłbym się nad dwoma:
      De Longhi ECAM 22.110 b, i Bosch TES 50129 RW, Jeden i drugi słyną z niezawodności, po przez prosta konstrukcję, lecz Bosz ma jedną przewagę, posiada młynek ceramiczny i raz system podwójnego mielenia kawy, dla zachowania lepszego smaku i aromatu. Lecz Bosch jest trochę droższy w środkach do konserwacji ekspresu średnio o 15 % To moim zdaniem jedyna wada.
      Jeżeli chodzi o pozostałe jak Saeco jeden i drugi są produkowane w Rumunii, jakość jest przeciętna, ich głównym problemem są wiecznie zacinające się bloki zaparzające, zwłaszcza w modelach Intuita.
      Krups ma problemy z thermoblokami, zdarzają rozszczelnienia zaworów i samego thermoblocku.
      Ja osobiście wybrałbym Boscha, pomimo że produkowany jest w Słowenii, lecz jest prosty w konstrukcji i świetnie spienia mleko.
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  35. Kacper pisze:

    Zastanawia mnie jeszcze jakie filizanki nalezy podstawiac do ekspresów De Longhi do kaw mlecznych bo jakos z instrukcji to nie wynika. Do Cappucion spodziewalbym sie niskiej filizanki a do Latte wysokiej…

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Szklanka pod Latte ma 13 cm wysokości, i zmieścisz ją w ekspresach De Longhi z linii Magnifica S, do Cappuccino jest niska lecz szeroka.
      Pisz w razie wątpliwości.

  36. Kacper pisze:

    Witam, przeczytalem niemal wszystkie komentarze i zastanawiam nie jedno ze pisze Pan ze ekspres De Longh 23.450/23.460 nie posiada funkcji „samo spienione mleko”. Jak podaje instrukcja na stronie producenta to taka funkcja jest. Zastanawia mnie jaka w tych ekspresach jest roznica miedzy Latte Macchiato i Cappucino bowiem z instrukcji wynika ze przygotowywane jest tak samo. W Latte Macchiato spodziewalbym sie najpierw mleka potem pianki, a w Cappucion samej pianki. Z instrukcji to jednak nie wynika. Z Pana komentarzy wynika jednak ze w tym ekspresie mozna przygotowac wiele kaw jednym kliknieciem. Prosiblym o wyjasnienia. Na podstawie instrukcji i parametrow podobal mi sie ekspres Nivona 757 ale jak widze Pan go nie poleca. Czytelne rozroznienie dla kaw mlecznych mozna znalezc w instrukcji do De Longhi 25.452/25.462 aczkolwiek jest on drozszy o jakies 500 – 600 zl od 23.460. Zona pije tylko kawy mleczne dlatego na tych funkcjach mi zalezy. Pozdrawiam

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cie Kacper, ECAM 23.450 i 460 nie posiadają samego klawisza samo mleko, jak uważnie przeczytasz, należy kontrolować napełniania filiżanki, jest to funkcja półautomatyczna i nie może trwać dłużej niż 2 minuty, w innym razie ekspres się przegrzeje i musisz odczekać nawet 10 minut, w modelach 25.452/462 masz je na panelu, a pojemność z góry jest zaprogramowana, z możliwością zwiększenia lub zmniejszenia pojemności mleka oraz kombinacji kaw mlecznych, w modelach wyższych zainstalowano system grzewczy o nazwie minithermoblock, który jest mniejszy i jednocześnie szybszy w porównaniu z modelami starszymi, a ryzyko przegrzania minimalne.
      Jeżeli chodzi o Cafe Latte i Latte Macchiatto, od wielu lat te kawy są mylone, jak zobaczysz na mlecznej wyspie mamy pokrętło 1, 2 i 3 to stopnie spienienia mleka, 1 podgrzane i lekko spienione, 3 podgrzane i mocno spienione. Jaki z tego wniosek Latte to 1, macchiatto 3.
      Różnice między 23.450 i 460 jest tylko jedna, inaczej wygląda regulacja spienionego mleka i tyle.
      Jeżeli chodzi o kombinację kaw mlecznych za jednym dotknięciem, zaproponuje ci jeden przepis, zaparz, do wysokiej filiżanki dodaj syropu czekoladowego i zaparz do niej Latte Macchiatto, pod wpływem temperatury mleko rozwarstwi się na czekoladzie i powstanie kawa 5-co warstwowa o nazwie cococcinno, sam z resztą możesz stworzyć swoją kawę, wystarczy odrobiny wyobraźni.
      Życzę smacznego
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

      • Kacper pisze:

        Witam ponownie i dziekuje za wyjasniena. Jak przegladalem instrukcje De Longhi (23.450) to przy kawach mlecznych bylo podane ze ilosci zostaly zaprogramowane standardowo ale nie bylo zadnych konkretnych informacji. Dlatego zastanawialem sie czy w praktyce bedzie roznica miedzy Cappuciono a Latte i czy np podstawiajac niska i szeroka filizanke do Cappuciono ekspres De Longhi nie bedzie do niej wlewal kawy az ta wyplynie. Moze to glupie ale nigdy nie mialem ekspresu wiec jestem totalnym laikiem 😉 Przepis z syropem na pewno wyprobuje jak juz kupie ekspres 🙂
        Tak jak czytalem w internecie to wyszlo mi ze do Cappucion ekspres powinien wlac do szklan tylko spienione mleko i potem kawe, a do Latte Macchiatoo powinien najpierw wlac podgrzane mleko, potem pianke na gore i kawe. Czy tak jest w istocie i czy De Longhi to umozliwi ?
        Jak czytalem instrukcje Nivony to tam byla ladnie podana informacja mozliwosci regulacji ilosci pianki i mleka niezaleznie dla Latte Macchiato

        • Arkadiusz Bielawski pisze:

          Witam Cię Kacper,
          Jeżeli chodzi o De Longhi, sam system został uprostrzony, wiem że trudno zachować idealny system parzenia tych trzech kaw, wyobraź sobie że Cappuccino to najpierw zaparzona kawa, a na wierzch dopiero spienione mleko, Latte Macchiatto to podgrzane mleko lekko spienione i na koniec mocna kawa. Te przykazania Baristów są często ciężkie w zastosowaniu w funkcji automatycznej w ekspresach do kawy, wiec producent zostawił nam furtkę, w postaci ręcznego programowania ustawień ilości mleka i kawy, oraz w której kolejności. Nie zapominaj też o samej kawie, na rynku jest wiele mieszanek, jeżeli wybierzemy mieszanki Arabicy i Robusty, to najlepsza receptura na Espresso, jeżeli Arabicy, to kompozycja z mlekiem, lecz i tak wybór należy do samego użytkownika.
          Mówiąc krótko, każdy ekspres z mleczną wyspą lub termosem, ma możliwość zaparzenia kaw z mlekiem, jakie tylko chcemy, kwestia tylko odpowiednich ustawień w menu ekspresu.
          Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  37. Iwona pisze:

    Witam, Panie Arku prosiłabym o pomoc w wyborze ekspresu do domu. W tej chwili mam ekspres zelmera 13Z013, a teraz zastanawiam się nad nivoną. Ogólnie chodzi mi o czarną kawę i od czasu do czasu bardziej wymyślną. Mogę przeznaczyć 3 000 zł. Podczas świąt gdy jest więcej osób zelmer nie sprawdza się. Czy warto wydać taką sumę na nivonę. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam, Cię Iwono.
      Wybór ekspresu w kwocie do 3000 zł, jest spory, rozumiem że ma to być ekspres automatyczny, z wbudowanym młynkiem oraz z łatwym systemem spieniania mleka, oto moje propozycję :
      De Longhi ECAM 23.450, starszy model, lecz sprawdzony, obsługa jest prosta, poprzez menu w języku polskim, wbudowany młynek stalowy żarnowy, zasobnik na kawę mieloną, bardzo prosty system spieniania mleka, przez mleczną wyspę oraz w prosty sposób możemy taki element oczyścić.
      Saeco HD 8852, to nieco droższy niż zakładałaś ekspres Iwono, lecz posiada jedną przewagę nad De Longhim, posiada młynek ceramiczny, który nie przegrzewa ziaren kawy w trakcie mielenia, zachowując jej smak i aromat, oczywiście menu w języku polskim, możliwość programowania kaw mlecznych, automatyczny system czyszczenia mlecznej wyspy.
      Jeżeli chodzi o Nivonę, tak, lecz z linii 800, to są ekspresy produkowane w Szwajcarii, pozostałe naj prawdopodobnie w Portugalii.
      Pisz w razie wątpliwości
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  38. KamilK pisze:

    Ponownie jeszcze raz wielkie dzięki za odpowiedź!
    Dokładnie jak Pan mówi nie ma bezawaryjnego ekspresu, w ogóle to teraz każdy sprzęt się psuje bo niestety producent by nie zarobił i ludzie by nie mieli pracy.
    Co do opinii to wiadomo ze jeszcze pewnie można by wiele napisać, co do tych wyżej też nie biorę je tak w 100% do siebie, bo różnie to bywa (może to np. konkurencja pisać)
    Bardzo dobrze Pana rozumiem jeśli chodzi o porady dla innych, mam tak samo jeśli chodzi o telefony komórkowe bo one akurat są moją pasją, można kogoś nakierować na dane modele co może wybrać, ale decyzję musi podjąć sam.

    Wracając do ekspresu to będzie kupowany za jakiś miesiąc, może będa jakieś promocje na ECAM 25.452 ? Zobaczymy…
    Na pewno się jeszcze odezwę.
    Jeszcze raz BARDZO DZIĘKUJĘ za odpowiedzi.

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Pisz śmiało, wiesz po to jesteśmy my malutcy, aby dzielić się swoją pasją i rozumieć pewne sprawy techniczne, ja jestem słaby w telefonach komórkowych, i w ten sposób możemy się uzupełniać.
      Gorąco pozdrawiam
      Arkadiusz Bielawski.

  39. KamilK pisze:

    Witam, własnie poczytałem różne opinie o tym ECAM 23.450 i dalej nie wiem co kupić.
    Niżej znajduje się pare negatywnych komentarzy o tym ekspresie i nie wiem jak się do nich odnieść

    *Mój DeLonghi własnie skończył miesiąc – 3 razy byłem z nim w sklepie w sprawie reklamacji, spędził w serwisie 2 tygodnie. Po czym ponownie się zepsuł. Rozumiem, że każdy produkt może mieć jakąś wadę, ale przy tej klasie produktu niedopuszczalne jest aby serwis gwarancyjny oddal klijentowi sprzęt nie usunąwszy usterki!!!

    *Właśnie piję sobie rozpuszczalną NesCafe, bo wart 4tys delongi zepsuł się po 3 dniach używania… Nie jest to drobna usterka tylko rzecz całkowicie uniemożliwiające korzystanie z expresu. Ja chcę od niego gorącą wodę, a on mi mówi, żebym wyregulował młynek do kawy Jeszcze raz poczytałem inne opinie i jestem przekonany, że są pisane na zamówienie – postaram się, żeby moja była obiektywna: w czasie, kiedy działał, robił smaczną kawę i – co chyba jest jego największą zaletą – dobrze spieniał mleko. To, co uważam za niedopuszczalne przy sprzęcie za tyle pieniędzy to to, że zakażdym razem dawał inną ilość napoju (czy to kawy, czy spienionego mleka). Generalnie całą swoją postawą pokazał włoskie tandeciarstwo. Bardzo żałuję, że nie dołożyłem 500pln i nie kupiłem SIEMENSa

    *Kupiłem sobie tuż po świętach – działał bez zarzutu przez… dwa dni, po czym przestał spieniać mleko.
    Niestety (jak to zwykle bywa) kiedy zaniosłem go z reklamacją do MediaMarkt oczywiście na chwilę cudownie odżył a fantastyczni fachowcy w serwisie stwierdzili, że to klient idiota, który nie umie znaleźć wyłącznika…
    Po 2 dniach usterka powróciła – teraz działa jak chce – raz jest dobrze a raz źle a ja zbieram dokumentację, żeby mi następnym razem uwierzyli, że to jest po prostu wada sprzętu a nie użytkownika
    GORĄCO ODRADZAM!!!

    *Zakupiony sprzęt, po jednym dniu użytkowania przestał działać, zaczęło się od braku możliwości robienia kawy poprzez dziwne komunikaty na wyświetlaczu, po 10 miesiącach pracy w domu zrobił 850 kaw, padła jakaś winda,(metaliczny dźwięk podczas włączania urządzenia), w tym okresie 5 razy był w naprawie, najczęstsza awaria: brak możliwości spieniania mleka lub komunikat: ZBYT DROBNO ZMIELONA KAWA, ZAŁÓŻ DYSZĘ WODY I WCIŚNIJ OK. Po 10 miesiącach użytkowania trafił do sprzedawcy z 2 reklamacją „TOWAR NIEZGODNY Z UMOWĄ” To była by 6 naprawa w ciągu 10 miesięcy, Czekam na odpowiedź od sprzedawcy. Pozdrawiam Wszystkich którym ten model działa, a w szczególności zawiedzionych użytkowników takich jak ja,”Niech moc będzie z Wami”:-)

    *Z zamieszczonych opinii wynika, że większość klientów jest zadowolona z ECAM 23.450S.
    Przestrzegam – nie zawsze tak jest.
    Posiadam ekspres pół roku. Praktycznie cały czas jest coś nie tak – ekspres nie działa do końca właściwie lub jest całkowicie zepsuty.
    Był w serwisie już 4 razy i przestałem już być optymistą, że będzie działał poprawnie. Był poprawiany niewłaściwy montaż fabryczny, wymieniony zespół napędowy, elektrozawór, płyta elektroniczna. Występowały usterki ewidentne, ale również takie, które trzeba było udawadniać. Z założenia De Longhi uważa, że klient nie ma racji.
    Może się zdarzyć, że sprzęt jest zawodny. Jeżeli ma wady fabryczne i występują problemy z naprawą, powinien być wymieniony.
    W przypadku De Longhi nie można na to liczyć. Kompletny brak szacunku dla klienta i jego czasu. Nie ma ograniczeń w liczbie awarii. Sprzęt jest „niby” naprawiany i oddawany. Może to trwać w nieskończoność!
    Przy okazji zwracam również uwagę, że De Longhi zastrzega sobie czas na usunięcie awarii wynoszący 30 dni roboczych !
    To jest niewyobrażalne, że na wolnym rynku jeszcze funkcjonują takie firmy jak De Longhi.

    Po prostu masakra nie wiadomo co wybrać

    Pozdrawiam.

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Kamilu, ja również wychodzę z założenia że każdy sprzęt się psuje, a niektóre egzemplarze mają wady fabryczne, która powinna być usunięta w ramach gwarancji, pojęcie ekspresu bezawaryjnego nie istnieje, często sami użytkownicy, doprowadzają swój ekspres na skraj wytrzymałości.
      De Longhi ECAM 23.450 na rynku polskim sprzedało tego modelu kilkanaście tysięcy sztuk, z czego ok 10 % posiadało wady fabryczne. To dotyczy wszystkich firm, maja w statystykach ile ekspresów danego modelu w czasie gwarancji nosiło wady fabryczne, gdyby ta awaryjność była wysoka, zostali by zmuszeni do ogromnych kosztów napraw na ich koszt i w konsekwencji wycofania modelów z rynków europejskich, a to są jeszcze większe koszta.
      Mam jednak do ciebie pytanie, ile jeszcze opinii pozytywnych mogło zostać nie wpisanych, i ile na dzień dzisiejszy jest takich opinii pozytywnych. Znad Ekspresy De Longhi, Saeco czy Boscha od podszewki wiem jakie mają słabe strony. Prawie codziennie któryś z moich klientów przychodzi bo ma jakiś problem, najczęściej jest to pierdoła, takich przykładów można mnożyć.
      Wiesz co najbardziej mnie martwi, mam swoją pasję, którą chce się dzielić, ze wszystkimi i
      wyobraź sobie że polecę jakiś ekspres, a klient po kilku dniach czy tygodniach wyzywa mnie od najgorszych, to przykre, chcesz dla klienta jak najlepiej i aby wrócił zadowolony po np. kawę
      Przepraszam że się rozczulam, wróćmy do ekspresu. Moim zdaniem to jeden z bardziej udanych ekspresów i ulega znacznie rzadziej awarii niż co niektóre droższe modele, uważam że warto, na pewno spełni twoje oczekiwania.
      Pisz jeżeli się zdecydujesz, pomogę
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  40. KamilK pisze:

    Witam ponownie Panie Arku.Bardzo dziękuję za ekspresową odpowiedź. A poza De Longhi np Saeco ma jakieś ekspresy o podobnych parametrach jak ten co Pan napisał?
    Czytając wcześniejsze Pana wypowiedzi też najbardziej skłaniałem się temu De Longhi ECAM 25.452 tylko niestety kosztuje minimum 3300 – 3500zł. Jest może jakaś opcja trochę tańsza?

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Kamilu, jest tańszy model De Longhi, który ma podobne parametry, a jest równie trwały i funkcjonalny jak ten który wymieniłem, ECAM 23.450, to starszy model, lecz sprawdzony, bardzo prosty w obsłudze, wiele kombinacji kaw i kaw mlecznych. Brakuje mu dwóch rzeczy: młynek jest trochę głośniejszy i nie posiada funkcji samo spienione mleko, a na dodatek jest tańszy o ok 500 zł
      Dostępny jest w dwóch kolorach, czarny i srebrny.
      Pisz w razie wątpliwości, pomogę
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  41. Kasia pisze:

    Witam ponownie Panie Arku, ciężko się jednak zdecydować, zwłaszcza gdy przeczyta się możliwości Saeco GranBaristo w sklepie. Już chciałam kupić jeden z wyżej wymienionych modeli i trafiłam do ekspresowego raju, w którym ponownie zgłupiałam, zrewidowałam swoje potrzeby, możliwości i spojrzenie. Jest jeszcze model Exprelia. A ponieważ nie mam ograniczonych środków, chciałabym kupić coś, co bedzie długo służyło. Chodzi mi o porównanie najlepszych z tych modeli do kwoty ok 5-6 tyś. i oczywiście sugestie, co do innych firm w tej cenie. A może cena jest wygórowana i nie warto płacić? Nie odrzucam De Longhi – po prostu nie mogę znaleźć konkretnych informacji o kombinacjach kawy:) Mimo wszystko expres będzie do użytku domowego i fajnie byłoby go mieć z :
    1. funkcją czekolady/ kakao,
    2. Jak GranBaristo z mnogim wybórem mlecznych 'gotowców',
    3. wyspą mleczną,
    4. Jak najkrótszym czasem spędzonym przy oczyszczaniu
    5. Jak najmniejszą awaryjnością ale to marzenie każdego użytkownika;)
    Głośność, wygląd, gabaryty raczej nie mają większego znaczenia. Jeśli ekspres jest do ogarnięcia po zagłębieniu się w instrukcję obsługi to poziom trudności obsługi nie również mnie nie przeraża, człowiek jest w stanie się do wszystkiego przyzwyczaić:)
    Będę wdzięczna za pomoc:)

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Katarzyno.
      O ile wiem, jest jeden na rynku ekspres, który spełniałby twoje oczekiwania, a mianowicie ESAM 6900, z funkcją zaparzenia czekolady, lecz jego koszt na dzień dzisiejszy to ok 6500 zł, jeżeli zrezygnujesz z czekolady, to poleciłby ci kilka ekspresów, w niezbyt wygórowanych cenach.
      Saeco Energetica HD 8852, to poprawiona wersja modelu Exprelia, dodano do niej funkcję automatycznego czyszczenia mlecznej wyspy, bardziej czytelny wyświetlacz, więcej kombinacji kaw i kaw mlecznych i posiada podwójny bojler.
      De Longhi ECAM 26.455 Primadonna, to ekspres dla wygodnych, zaprojektowany tak, aby zadowolił najbardziej wymagającego klienta. Nowszy młynek stalowy żarnowy, podobnie jak Energetica menu w języku polskim, łatwa w czyszczeniu mleczna wyspa, podwójny bojler, bardzo prosta obsługa, wiele ustawień zaparzania kaw mlecznych z możliwością skomponowania własnej ulubionej.
      Saeco HD 8965 GranBaristo, jest najdroższy z tej grupy, lecz posiada trzy profile kompozycji kaw mlecznych, nowy poprawiony blok zaparzający, menu w j.polskim, wiele zabezpieczeń przed złym użytkowaniem itd.
      Kasiu, jeżeli chcesz fachowej i szczegółowej porady, napisz do mnie na ten adres służbowy bielawskia@mediamarkt.pl
      To nam ułatwi komunikacją i myślę że będziesz bardziej zadowolona z porady.
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

      • Kasia pisze:

        Poszło na maila:)

        • Arkadiusz Bielawski pisze:

          Katarzyno, wysłałem ci informację, wraz z moim prywatnym numerem telefonu, jeżeli chcesz mojej pomocy, zadzwonisz pod ten numer jutro, czyli 03 kwietnia, między 8.00-15.00.
          Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  42. Czesław pisze:

    Witam

    W końcu kupiliśmy z żoną ekspres Delonghi Perfecta ESAM 5600 – za 3390 zł, No expres ma mleczną wyspę, programowanie swojej kawy i sam nie wiem co tam jeszcze jest. Wszystko sprawne i na razie działa elegancko. Kawy gorące – super sprawa – no i prezentuje się też elegancko.

    Kupiliśmy kawę arabice MK cafe – no i pychotka.

    🙂

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Życzę ci Czesławie smacznej kawy, nie tylko o poranku.
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski.

  43. KamilK pisze:

    Witam Panie Arku, przeczytałem wszystkie Pana wpisy i dalej nie wiem na jaki ekspres się zdecydować. Napiszę czego oczekuje od ekspresu:
    – 90% będą to kawy mleczne, dobrze by było jakby ekspres miał możliwość regulacji ilości mleka.
    – dziennie będzie robione od 6 do ok 14 kaw.
    – żeby posiadał dyszę spieniającą
    – jak najmniej awaryjny, (z konserwacją nie będzie problemu-z tego co wyczytałem z Pana wypowiedzi to od tego zależy trwałość ekspresu)
    – dobrze jakby mógł robić kawy typu latte itp.
    – żeby się dało robić kawę za kawą (nie tak jak w niektórych modelach co czytałem że trzeba czekać do 10min aż ostygnie.
    – gabaryty nie mają jakiegoś większego znaczenia (może być nawet 60x60x60 😉 )
    – łatwy w obsłudze, bo będzie też używany przez mamę
    Na razie sobie tyle przypomniałem reszta pewnie w praniu wyjdzie.
    Kwota dobrze by było tak ok 2500zł max 3000zł.
    Pozdrawiam

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Kamilu, twoje oczekiwania są bardzo sprecyzowane, jeżeli ekspres ma zaparzać kawy z mlekiem i będziesz obsługiwał go razem z inną osobą , do głowy przychodzi mi ekspres De Longhi ECAM 25.452, łatwa obsługa poprzez menu w języku polskim, młynek stalowy żarnowy, bardzo wytrzymały, zasobnik na kawę mieloną, mleczna wyspa do bardzo łatwego spieniania mleka jak cappuccino, latte i latte macchiatto, dodatkowo funkcja moja kawa, aby skomponować własną kawę z mlekiem, automatyczne płukanie po włączeniu i wyłączeniu, kilka blokad, chroniącym ekspres przed niewłaściwym użytkowaniem, dwa bojlery, licznik kaw, łatwa w czyszczeniu mleczna wyspa i sam ekspres, w dość przystępnych cenach środki do konserwacji ekspresu.
      Ten model spełnił by twoje oczekiwania i wymagania, ekspres banalnie prosty w obsłudze i prosty konstrukcyjnie, a na dodatek posiada kompaktowe wymiary.
      Pisz w razie wątpliwości
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  44. Wiktor pisze:

    PS. Kawa jakiej używam to Lavazza Crema e Aroma

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Jest wiele mieszanek kaw które przypadną ci do gustu, Crema e Aroma, to kawa o łagodnym aromacie i smaku, jeżeli chcesz mocniejszą kawę, wybieraj mieszanki 100 % Arabicy, aromat często jest delikatny, lecz smak bardziej wyrazisty i intensywny jak np. Lavazza Qualita oro, SCHIRMER Colosseo Espresso, GEVALIA Mastro Lorenzo Espresso Aroma Oro i wiele innych, spróbuj a nie będziesz zawiedziony.
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  45. Wiktor pisze:

    Witam,
    Zakupiłem w zeszłym tygodniu ekspres Saeco 8763/09, ogólnie rewelacja, prosta obsługa, świetnie spienia mleko. Jedynym mankamentem jest to że przy parzeniu większej kawy np. do kubka najpierw leci ładna brązowa kawka, później taka jakby wodnita. Jak zaparzę kawę do połowy filiżanki to niebo w gębie, jeśli całą – smak już nie jest tak intensywny. Wydaje mi się że to coś z ustawieniami. Przy wyborze aromatu wybieram 4/5 lub 5/5. Co zrobić?
    PS. aktualnie na bankujesz-zyskujesz.pl znajduje się ten ekspres w cenie 1425 zł, polecam wszystkim którzy mają konto bankowe w ING (trzeba „dopłacić” 900 pkt). Czy można kupić lepszy ekpres w takiej cenie?

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Wiktorze, prawie wszystkie ekspresy, mają ustawioną mała pojemność kawy, uzyskujemy w ten sposób tradycyjne espresso, jeżeli chcesz większą pojemność, wtedy nazywamy taką kawę Americano, czyli rozcieńczone espresso, lecz jest na to rada , po pierwsze zmień kawę na np. Lavazza Qualia Rossa , zawiera więcej robusty i jest odrobinę mocniej palona, smak jest równie pyszny lub mieszanki 100 % Arabicy o mocniejszym stopniu palenia po drugie, w zestawie masz klucz do regulacji grubości mielenia w młynku, w czasie pracy młynka wciśnij i obróć kluczem w lewo, w ten sposób kawa zostanie drobniej zmielona i do bloku wejdzie jej więcej.
      Pisz w razie wątpliwości
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

    • Justyna pisze:

      Jako, że też jestem zadowoloną posiadaczką Saeco 8763/09 podpowiem jeszcze jeden sposób. Można dostosować ilość kawy do każdego kubka i większego też, programując jego wielkość, wystarczy przytrzymać dłużej przycisk (cappuccino, caffe, espresso) aż pojawi się na wyświetlaczu napis „Memo” teraz ekspres robi kawę tak samo intensywną tak długo dopóki nie wciśniemy STOP. I już ekspres zaprogramowany. Następną kawę parzymy już tylko lekko przyciskając odpowiedni przycisk. Ekspres już pamięta wielkość kubka i rozkłada intensywność na całe wcześniej zaprogramowane naczynie.

      • Arkadiusz Bielawski pisze:

        Witam Justyno, jesteś jedną z niewielu osób, które dobrze studiowały instrukcję obsługi to się chwali.
        Mam jednak do ciebie jedno pytanie, jak długo użytkujesz ekspres Saeco-Philips Moltio ?

        • Justyna pisze:

          Witam Arku, użytkuję Philips Saeco HD 8763/09 Minuto nie Moltio. Mam go dwa tygodnie, jestem mega zadowolona. Stosuję filtr Brita Intenza+, przez co woda ma niebiański smak, czajnik poszedł w odstawkę, nawet herbatę parzę ekspresem. Ekspres parzy jedną kawę za drugą, nie trzeba czekać w ogóle. Każdą czynność obrazuje na wyświetlaczu. Ustawiłam twardość wody na 4 tak jak mówiłeś, przez co często płucze. Właśnie idę przemyć cotygodniowo blok kawy 🙂

          • Arkadiusz Bielawski pisze:

            Tak trzymać Justyno, jeżeli zadbasz o swój ekspres, on na się do wdzięczy pyszną kawą.
            Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

      • Wiktor pisze:

        Zgadza się, ta opcja działa jednak w przypadku jeśli masz jednakowe kubki/filiżanki, w innym przypadku jest bezużyteczna

        • Arkadiusz Bielawski pisze:

          Dlatego też proszę was, piszcie na temat swoich ekspresów, co wam się w nich podoba, a co nie, takie informację dla pozostałych czytelników będą bezcenne, z czasem nie będziecie potrzebować mnie, sami wyrobicie sobie zdanie o poszczególnych modelach, co w przyszłości ułatwi wam wybór, kolejnego z ekspresów.
          Co do modelu Minuto, to najtańszy w ofercie ekspres Saeco z mleczną wyspą i kilkoma ustawieniami różnych kaw mlecznych jak Latte Macchiatto, Cappuccino lub moja ulubiona
          Espresso Macchioatto, ma możliwość programowania ilości spienionego mleka. lecz kawy jak Latte, musimy tą czynność powtórzyć dwa razy, jeżeli chodzi o dużą mocną kawę jak Moccha, sposób który podałem jest najprostszy i skuteczny, czyli ustawienie młynka na najdrobniejszą grubość mielenia, największa moc kawy i kawa mocniej palona.
          Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

        • Justyna pisze:

          Tak jest niestety Wiktorze, więc zaopatrzyłam się w jednakowy zestaw szklanek.

  46. Grażyna Bonczyk pisze:

    Jeszcze jedno pytanie: Siemens Eq8 seria600 kontra produktowi Miele ?
    Pozdrawiam Grażyna

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      A dokładnie o jaki model Miele chodzi, do zabudowy czy wolnostojący, proszę sprecyzować, różnice między ekspresami są nie małe i łudząco podobne do rozwiązań Nivonny, do której osobiście nie mam zaufania.

      • Grazyna Bonczyk pisze:

        Dokładnie to o wolnostojący CM 6300 🙂 – życzę miłego dnia
        Ps. Wiem ze tego typu maszyny to dla laikow i leni, a nie baristow. Nie mniej inwestując taka sumę, chciałabym wybrać,ta co robi smakowo, najlepszy kubek kawy

        • Arkadiusz Bielawski pisze:

          Grażyno, masz rację, to ekspres dla osób mało rozgarniętych, lecz wymagających. Ekspres bardzo prosty w obsłudze, wyposażony w młynek stożkowy stalowy, który nie przegrzewa ziaren kawy w trakcie mielenia, aby nasza kawa smakowała super. Wiele blokad i zabezpieczeń, chroniących ekspres przed niewłaściwym użytkowaniem, wysoka regulacja kanalików podających kawę, 4 profile użytkowników, każdy domownik może zaprogramować swoją ulubioną kawę, jeden z nielicznych ekspresów, w któtym możemy zrobić 2 kawy mleczne za jednym dotknięciem. Lecz jak wcześniej pisałem ekspres łudząco podobny do ekspresy Nivona CafeRomantica 855 czy 845, lecz nie zapominaj że miele słynie z jakości, to ich główny priorytet i tego się trzymają od początku istnienia. Nivona i Miele są firmami Niemieckimi, lecz zdecydowanie wybrałbym Miele.
          W razie pytań pisz, pomogę
          Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

    • Kasia pisze:

      Bardzo przepraszam, że się podczepię ale piszę z ipada z powodu awarii laptopa i nie pokazuje mi miejsca na dodanie komentarza.
      Panie Arku bardzo proszę o poradę. Co Pan sądzi o dwóch modelach DE LONGHI ECAM 25.452 oraz Saeco Moltio HD8769/09. Jestem zdecydowana na któryś z powyższych ekspresów. Oba mają całkiem odbre opinie. Chyba, że w tej granicy cenowej poleci Pan coś lepszego.
      Bardzo proszę o radę i raz jeszcze przepraszam za doczepkę.

      • Arkadiusz Bielawski pisze:

        Nie musisz przepraszać, Katarzyno, po to tu jestem, aby w jakiś sposób pomóc osobom zdezorientowanym w gąszczu ekspresów do kawy.
        Każdy z tych dwóch ekspresów ma swoje słabe i mocne strony, aby buło latwiej wymienie je w punktach.
        Saeco-Philips HD 8769 zalety :
        1. Ceramiczny młynek, nie przegrzewający ziaren kawy w trakcie mielenia
        2. Szybki bojler, jest gotowy do pracy w krótkim czasie od włączenia
        3. Hermetyczny wyjmowany pojemnik na kawę ziarnistą
        4. Łatwy w czyszczeniu blok zaparzający
        5. Wysoki odstęp między kanalikami a tacą ociekową, zmieścimy wysoką szklankę pod latte
        6. Automatyczne kawy mleczne, z możliwością zmiany ustawień, proporcji mleka i kawy
        7. Zasobnik na kawę mieloną 1 miarka
        Wady:
        1. Dość nieczytelna instrukcja obsługi
        2. Chybotliwa obudowa
        3. Czyszczenie mlecznej wyspy, nie należy do prostych czynności
        4. Większe wymiary

        De Longhi ECAM 25.452
        1. Stalowy żarnowy młynek, bardziej wytrzymały niż ceramiczny
        2. Bardzo prosta obsługa, dzięki menu w języku polskim
        3. Wysoki odstęp między kanalikami a tacą ociekową, zmieścimy wysoką szklankę pod latte
        4. Automatyczne kawy mleczne w tym samo spienione mleko oraz możliwość zaprogramowania ulubionej kawy z mlekiem
        5. Łatwe czyszczenie mlecznej wyspy
        6. Podświetlana taca w trakcie zaparzania kawy
        7. Zasobnik na kawę mieloną 1 miarka
        8. Podwójny bojler
        9. Zaprogramowanie na którą godzinę ekspres ma się włączyć
        10. Licznik zaparzonych kaw
        11. Mniejsze wymiary

        Wady:
        1. Głośniejszy w trakcie mielenia
        2. Mniejszy pojemnik na odpady
        3. O ok. 15 % droższe środki do konserwacji

        Kasiu, przewaga zalet De Longhi nad Saeco jest spora, musisz określić czy chcesz mieć, Moltio ma lepszy młynek ceramiczny, zachowujący smak i aromat kawy, De Longhi jest bardziej funkcjonalne i prostsze w obsłudze, Jeżeli Chcesz usłyszeć moją propozycję, to również będzie to ekspres De Lonhgi ECAM 23.450, to starszy sprawdzony model, bardzo podobny do 25.452, lecz brakuje mu kilku funkcji, a różnica w cenie nie jest tak duża.
        Pisz w razie pytań
        Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  47. Grażyna Bonczyk pisze:

    Panie Arku, co można powiedzieć o urządzeniu Siemens EQ8 serii 600 . I czym różni się od serii 300?
    Pozdrawiam Grażyna

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Grażyno, oczywiście jak się domyślasz EQ 8 600 jest wyższym i droższym modelem, dla ułatwienia różnice między ekspresami wymienię w punktach:
      EQ 8 600
      1. Większy wybór kaw mlecznych w menu
      2. Indywidualne parametry ulubionej kawy (komponowanie własnej kawy mlecznej)
      3. Regulacja prędkości parzenia (jeszcze bardziej intensywny aromat)
      4. 4 stopnie ustawień temperatury zaparzania
      5. Podświetlany wylot kawy
      6. Wbudowany filtr do wody Brita
      7. Kolorowy wyświetlacz TFT
      8. Pojemnik na mleko, utrzymujący temperaturę
      9. Ostrzeżenie przed niskom poziomem kawy i wody
      Model EQ 8 300 tych funkcji nie posiada, dlatego różnica w cenie.
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  48. Agata pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. A czy poleca Pan też Saeco? Wiele osób na formach pisze, że smak kawy te ekspresy dają najlepszy…

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Agato, Sarco-Philips linia Poemia, dlatego kawa tak smakuje ponieważ w kolb ie umieszczono specjalny filtr, który ma za zadanie zwiększyć puszystość cremy.
      Lecz jedna rzecz mnie w nich zraża, to głośna praca pompy i kolba wykonana z aluminium, jak pisałem wcześniej, aluminium jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i w ten sposób jest marnowana temperatura zaparzania. Jeżeli mam ci proponować najlepszy ekspres Saeco jest nim Nina Bar, lecz jej nie już ma w sprzedaży, kolejny to HD 8325, ładna stylistyka, prosta obsługa i musimy kontrolować ilość napełnienia filiżanki sami ręcznie.
      Moim zdaniem De Longhi, który ci proponowałem będzie dobrym wyborem, na drugim miejscu HD 8325.
      Pisz w razie wątpliwości, pomogę
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  49. Agata pisze:

    Panie Arkadiuszu, bardzo proszę o pomoc w wyborze ekspresu ciśnieniowego. Nie stać mnie jednak na automatyczny. który z ręcznych wybrać? Cena najwyżej do 700 zł. Im taniej, tym lepiej oczywiście. Ale najbardziej zależy mi na relacji ceny do jakości- tzn. jak najlepsza kawa ( przy której powrócą wspomnienia z Włoch), dobra creama. Piję tylko espresso lub americano, funkcja spieniania mleka nie jest więc dla mnie kluczowa, będę używać tylko dla gości. Bardziej zależy mi na bezawaryjności.

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Z przyjemnością ci pomogę Agato.
      Aby kawa miała odpowiedni smak, temperaturę i aromat, wiele zależy do samej kawy, czyli dozujemy kawę przystosowaną do ekspresu ciśnieniowego ręcznego. Jedną z moich propozycji to De Longhi EC 820, Posiada ważne elementy wyposażenia, które są niezbędne do zaparzenia włoskiego espresso czy ristretto: ciśnienie 15 bar, podgrzewana taca na filiżanki, trzy rodzaje wymiennych sitek, metalowa dysza do łatwego spieniania mleka, kolba wykonana ze stali chromo-niklowej (nierdzewnej) ten element jest jednym z najważniejszych, większość producentów ekspresów ręcznych dodaje kolbę wykonaną z aluminium, które utlenia się, psując smak kawy i odbiera dużą część temperatury w trakcie zaparzania.
      Jaj pisałaś Agato, pojęcie bezawaryjny sprzęt w tych czasach nie istnieje, awaryjność w gruncie rzeczy zależy w większości od nas samych, jeżeli będziemy go regularnie konserwować, ryzyko awarii znacznie się zmniejszy, a wymarzony ekspres posłuży długo.
      W razie pytań pisz, pomogę.
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

      • Artur pisze:

        Panie Arku, jestem przed zakupem expresu i nie moge sie zdecydowac pomiedzy Krups EA9000 a DeLonghi ECAM 26.455.MB. Krups jest z samoczyszczącą dyszą po kazdej kawie, czy ten płyn do czyszczenia nie zrujnuje mnie? Prosze o jakąs rade.

        • Arkadiusz Bielawski pisze:

          Arturze, środki konserwujące do tych obu ekspresów oscyluję w podobnych cenach, więc nie musisz się martwić, jeżeli chciałbyś zaoszczędzić, jest jedna rada. Napisz mi proszę z jakiej wody będziesz korzystał, to ważne. To mój e-mail firmowy bielawskia@mediamarkt.pl, dziś ci odpowiem.
          Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

  50. Leszek pisze:

    Witam, Panie Arku który model by Pan wybrał: SAECO HD 8769/09 Moltio czy HD 8852/09 ? Pozdrawiam, Leszek

    • Arkadiusz Bielawski pisze:

      Witam Cię Leszku, różnica między Moltio a Energetica jest dość spory. HD 8852/09 jest znacznie prostszy w obsłudze, przez menu w języku polskim, specjalne program do automatycznego czyszczenia mlecznej wyspy, trochę lepiej dopracowany pojemnik na mleko, na pewno prezentuje się lepiej na tle Moltio oraz podwójny bojler. Za Moltio przemawia tylko system szybkiego rozgrzewania i wyjmowany pojemnik na kawę ziarnistą, jeżeli masz wybrać najlepszy i nie masz doświadczenia w obsłudze ekspresów do kawy, najlepszym rozwiązaniem byłby HD 8852/09, ze względu na łatwiejszą obsługę i szereg zabezpieczeń, aby ekspres nie uległ awarii.
      Pisz w razie wątpliwości, pomogę
      Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

      • Leszek pisze:

        Witam Arku, bardzo dziękuję za profesjonalne info. Mam od 12 lat Saeco Vienna superautomatica ale już się kończy. Z tego co wiem to Moltio jest nowszą konstrukcją. Co z awaryjnością obu ekspresów? Pozdrawiam,

        • Arkadiusz Bielawski pisze:

          Leszku, Vienna była najlepszym ekspresem do kawy, jakim mogło stworzyć Saeco, jeżeli mam wymieniać wady modelu Moltio i Energetica, to proszę bardzo.
          Moltio słabe punkty:
          1. Konserwacja mlecznej wyspy nie należy do najłatwiejszych
          2. Konstrukcja dość chybotliwa
          3. Menu i instrukcja obsługi dla większości użytkowników jest nie jasna
          4. Nie nadaje się do wstawienia do małych biur, po zaparzeniu ok. 15 kaw urządzenie się przegrzewa pomimo szybkiego bojlera
          Awaryjność: To stosunkowo nowy model, nie miałem sygnałów o wadach fabrycznych tego modelu, uważam że jak najbardziej spełniał by zadanie, przy użytku domowym po odpowiednio przeprowadzonej konserwacji (blok zaparzający nie myjemy w zmywarce, tylko po przepłukaniu pod bieżącą wodą, przynajmniej raz w tygodniu)
          Energetica słabe strony:
          1. Na korpusie widać paluchy i zacieki z wody i kawy
          2. To młodsza siostra linii Expresla i nie posiada systemu SBS do wyboru aromatu kawy oraz puszystości cremy
          3. Trochę wyższa cena
          To również stosunkowo młody model, lecz na rynku nieco dłużej nisz Moltio, awaryjność w porównaniu z Vienną stosunkowo niska, posiada szereg zabezpieczeń i blokad, chroniący ekspres przed niewłaściwym użytkowaniem. Największą przewagą nad Moltio jest podwójny bojler, automatyczny system oczyszczania mlecznej wyspy oraz menu w języku polskim.
          Jeżeli będziesz miał jeszcze jakieś pytania, śmiało pisz
          Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

          • Leszek pisze:

            Witam, Arku dziękuję za Twoje uwagi. Kupiłem Saeco Energetica HD 8852/09 . Jestem bardzo zadowolony. Czy ekspres należy wyłączać wyłącznikiem na noc czy można pozostawiać go w sposób ciągły w trybie stand-by tak jak np. telewizory?

          • Arkadiusz Bielawski pisze:

            Witam Cię ponownie Leszku,
            Ekspres może zostać włączony do sieci, on i tak po upływie kilku minut automatycznie przejdzie w stan czuwania i wiesz mi nic mu się nie stanie, tak jak wspomniałeś telewizory, lecz będzie pobierał minimalnie energię elektryczną, dlatego moim zdaniem, należ wyłączyć zasilanie z tyłu ekspresu.
            Energetica po włączeniu rozgrzewa się szybko, wiec nie będziesz musiał czekać na swoja ulubioną kawę.
            Pozdrawiam Arkadiusz Bielawski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


reklamaml