, LG Pralki i suszarki Testy

LG RC90V9AV4Q – najlepsza suszarka z pompą ciepła? (TEST)

LG RC90V9AV4Q

LG RC90V9AV4Q / fot. techManiaK.pl

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:

20 odpowiedzi na “LG RC90V9AV4Q – najlepsza suszarka z pompą ciepła? (TEST)”

 1. Dominik pisze:

  Zakupiłem ostatnio polecaną tu suszarkę LG RC90V9AV4Q i podczas pierwszych kilku suszeń wszystko przebiegało bez zastrzeżeń (tryby bawełna i mieszane). Natomiast podczas suszenia kompletu pościeli suszarka nie skracała czasu pomimo tego, że pranie było już całkiem suche i bardzo ciepłe (po 2h przerwałem suszenie). Suszenie przebiegało na programie pościel. Czy suszarka nie skraca czasu pracy na każdym trybie?

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Tak – program pościel to opcja czasowa, też mnie to zaskoczyło. Po czujniku wilgotności najlepsze są 3 pierwsze programy: bawełna, mieszane i systetyczne.

 2. Lasart pisze:

  Czytałem opinie w necie że w LG-kach z systemem automatycznego czyszczenia skraplacza nie ma wglądu w jedno stan. Tzn. nie można zweryfikować czy system działa czy nie. Jeżeli zawiedzie to brak jest możliwości ręcznego wyczyszczenia skraplacza. Ok system automatyczny jest super ale skoro skraplacz jest newralgicznym częścią układu suszarki to warto było by mieć choćby podgląd czy elektronika dziala. Nie chciał bym po 2 latach oddawać suszarki do serwisu z powodu awarii układu za który dopłaciłem 800-1000 zl. Może Pan coś napisać na ten temat?

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   1. Widać i słychać, czy system pracuje – na wyświetlaczu jest ikonka gdy działa, a do tego słychać wtryskiwaną wodę między blaszki skraplacza – to najgłośniejszy moment pracy tego urządzenia.
   2. Skraplacz w suszarkach pełnowymiarowych ma od 35 do 40 cm długości, a Pan uważa, że mając dostęp do frontu skraplacza jest wstanie go wyczyścić? Rewizja skraplacza nic Panu nie da, bo co z tego, że przeczyści Pan skraplacz od frontu na 2-4 cm głębokości, skoro pozostałe kilkadziesiąt cm jest poza zasięgiem…

   Argumenty totalnie od czapy, powtarzane tu i ówdzie. Miałyby sens gdyby w innych suszarkach skraplacz dało się wyjąć, a to oferują tylko suszarki najtańsze bez pompy ciepła, które zużywają 2-3 razy więcej energii i bardziej niszczą ubrania.

   Dla porównania w takim BSH z systemami SelfCleaning i AutoClean niby mamy dostęp do skraplacza od frontu, lecz i tak jest on mocno zabudowany plastikiem, więc nawet samego frontu nie da się przeczyścić skutecznie. Systemy samoczyszczenia to najlepsze rozwiązanie (to z LG i AutoClean, ale nie SC) – nie mamy roboty z czyszczeniem skraplacza, zostaje nam tylko pilnować filtrów.

   Osobiście bardziej marzy mi się zrobienie przynajmniej miesięcznego testu dowolnej suszarki BSH z AutoClean, a następnie porównania wad/zalet z LG – to byłoby bardzo ciekawe, gdyż oba sprzęty podchodzą inaczej do tematu autoczyszczenia i dałoby to pogląd kupujących, które zalety i wady wolą wybrać. Niestety z dużymi urządzeniami AGD nie jest tak łatwo jak z robotami i pionówkami, które bez problemu pozyskujemy na testy od producentów i sklepów…

   • Lasart pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź i informacje. Pozwala mi to skłonić się w kierunku suszarek LG nawet kosztem dopłaty 1000zł. Orientuje się Pan czy wszystkie obecnie dostępne modele mają dostępny system autoczyszczenia?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     Tak – każda go ma, najlepiej szukać okazji cenowych poniżej 3000 zł, nie ma co przepłacać przy tych okropnie podwyższonych cenach.

 3. Krzysztof pisze:

  Witam, przegladałem juz kilkukrotnie recenzje i opisy dla dwóch modeli suszarek które mnie interesują LG 9 kg ThinQ RC90V9AV3Q oraz Whirpool W7D94WB PL . Brakuje mi przysłowiowej wisienki na torcie która zdecyduje na korzysc jednego z modeli. Może jakaś wskazówka ze strony praktycznej i wygody uzytkowania bo opis producenta to jedno a uzytkowanie to inny temat. Pozdrawiam

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Sprawa prosta – LG jest już od dłuższego czasu na rynku, nie ma negatywnych opinii i sama czyści skraplacz. Whirlpool to nowość i czyści sobie 3 filtr przed skraplaczem. Pewniakiem jest LG, a z Whirlpoolem to się okaże za 1-2 lata 😉

 4. Paweł pisze:

  Mogę się jeszcze przyczepić do pokrętła, gdy chce się szybciej przełączyć między programami to jest wrażenie że nie dioda podświetlaąca program nie nadąża…

 5. Paweł pisze:

  Kupiłem tą suszarkę razem z polecaną tu pralką LG. Jestem pod wrażeniem Pańskiej dokładnej recenzji tej suszarki (swoją drogą Pańskich rankingów również). Suszarka kosztuje swoje niestety, zaufałem jednak że dopłata do niej jest dobrym pomysłem. Tak jak Pan zauważyłem że rysunku w instrukcji mogłyby być większe np. miejsce o instalacji łącznika/kątownika. No i aplikacja ze słabym przedstawieniem poboru prądu. Liczę jednak, że ten sprzęt posłuży długo, dzięki całemu temu samoczyszczeniu i mojej trosce 🙂

 6. Tomasz pisze:

  Witam mam jeszcze jedno pytanko, jak podłącze suszarkę LG do odpływu to skraplacz będzie się samoczynnie czyścił, na jakiej zasadzie on działa czy pobiera wodę do czyszczenia z tego pojemnika górnego , bo teraz to jest pusty?

 7. Tomasz pisze:

  Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

 8. Hubert pisze:

  Mam od roku. Specjalnie nie podłączyłem do odpływu, aby widzieć czy skraplacz jest czyszczony. Tak naprawdę tylko 3 razy w ciągu roku zauważyłem podczas opróżniania pojemnika, że wyleciały jakieś drobne resztki kłaczków.

 9. Bartek pisze:

  Problemy z dostępnością w Polsce wynikają z faktu iż są one produkowane w Korei i przywożone do Polski. Pozostały sprzęt jest składany w Mławie.
  Najważniejszej kwestii testujący nie podkreślił DirectDrive napęd bezpośredni także w suszarkach .

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Brak dostępności nie wynika z miejsca produkcji, bo jakoś pralek i zmywarek też nie ma, podobnie jak połowy modeli lodówek. Problemem jest brak podzespołów do produkcji i traktowanie naszego rynku jak kraju 3 świata – jesteśmy daleko w kolejce po towar.
   Napęd w przypadku suszarki to najmniej ważny element – silniki pracują na niski obrotach, pod prawie żadnym obciążeniem. Ważne jest to jak się czyści skraplacz, jak zapewniono filtrację, fajnie, że jest dłuższa gwarancja na pompę ciepła i parametrowo jest lepiej niż u większości konkurencji.

 10. Tomasz pisze:

  Witam czy ten model suszarki RH90V5AV6Q jest godny zakupu, aktualna cena w Media Markt to 2878zł. Bo pisze pan że mają drzwiczki plastikowe i bęben ocynkowany, warto kupić?

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Warto, z ocynkiem nic nie powinno się stać, tylko galwanizowane są problematyczne.

   • Basia pisze:

    Cynkowanie metalu to właśnie galwanizacja

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     Galwanizacja to tylko nazwa procesu, a cynkowanie to sprecyzowanie tego pojęcia. Nanoszenie metalicznych powłok w procesie galwanizacji może odbywać się za pomocą różnych metali: chromowanie, cynkowanie, cynowanie, kadmowanie, miedziowanie, niklowanie, złocenie itp… W przypadku powłok z LG i Electroluxa są one idealnie równe i śliskie, a przykładowo te z Amici i Boscha/Siemensa mają bardziej chropowatą strukturę i tylko w tych przypadkach spotkałem się z uszkodzeniami powłoki. Wszystkie mogą być galwanizowane, cynkowane, lecz jak widać, efekty są różne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


reklamaml