REKLAMA TP
, Kuchnie i piekarniki TOP, rankingi

Najlepsze piekarniki parowe. TOP-10 (zima 2023)

Te artykuły także cię zainteresują:

Popularne produkty:

810 odpowiedzi na “Najlepsze piekarniki parowe. TOP-10 (zima 2023)”

  1. małgorzata pisze:

    Panie Krzysztofie piekarniki parowe znikają i są w promocjach Krótko czy wymieniłby Pan EOB7s31x na EOB839xw.Cena wychodzi identycznie.Ten drugi jest niemożliwy do obejrzenia.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Drugi ma po prostu więcej funkcji w elektronice, bardziej zaawansowany programator z większą ilością programów gotowych i zdalne sterowanie. Oba są świetne, a jeśli kosztują podobnie to można brać nowszy EOB8.

      • Przemo pisze:

        Panie Krzysztofie poszukuje piekarnika parowego: płyty indukcyjnej, zmywarki 60 mikrofali do zabudowy i lodówki wszystko kolor czarny.
        Co lepsze bosch czy samsung ?

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Samsung i piekarnik parowy? To konik Electroluxa/AEG. Indukcje Bosch/Siemens, lub Electrolux/AEG, zmywarki Bosch/Siemens powyżej 2500 zł, lodówka czarna LG, lub Samsung. Mikro wybiera się na końcu do piekarnika.

  2. aanikaaaa pisze:

    Dzień dobry,
    Panie Krzysztofie stoję przed wyborem piekarnika. Zależy mi na tym by był on w całości czarny, parowy ( albo wspomagany parowo, niekoniecznie z gotowaniem na parze). Firma Electrolux. Który model najlepszy?
    1. EOC8P31Z
    2. LOC6H71Z
    3. EOC8H31Z
    4, EOC6H71Z
    5. EOB8S39WZ
    Produkcji niemieckiej rozumiem, że jest ten ostatni i to najbogatszy w funkcje model Steam Bost , a reszta czy równie dobra? Czy któryś z serii Crisp można znaleźć w produkcji niemieckiej? Dla mnie pozostałe są takie same 🙂 nie widzę ich różnic.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      1 i 3 to ten sam sprzęt tylko różnic się sposobem czyszczenie. 2 i 4 to dokładnie to samo. 5 to model znacznie bardziej zaawansowany, lepiej wykonany, jest niemiecki, a nie włoski, ma kolorowy ekran, WiFi, lepsze funkcje parowe (gotuje na parze). W serii SteamCrisp jest 1 model niemiecki, ale cena z kosmosu.

  3. Iwona pisze:

    Witam. Muszę szybko i sprawnie wybrać sprzęt do zabudowy kuchennej. Na liście do kupna jest: zmywarka szerokości 45 cm Samsung DW50R4060BB , płyta indukcyjna biała Electrolux EIS62449W i największy problem mam z piekarnikiem, chciałabym biały parowy najlepiej też firmy Electrolux, ale np. EOB7S31V już od dłużego czasu w Media Expert jest nieosiągalny. Czy powyższy wybór jest ok? Co by Pan polecał jeśli chodzi o biały piekarnik. Sporo piekę, w tym dość często chleb. Pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Zmywarka tania i prosta od chińskiej Midea – w tej cenie nie jest źle. indukcja super, a co do piekarnika parowego w bieli to Electorlux nie ma już nic w ofercie w serii SteamBoost, ani SteamCrisp. Są tylko modele z wylewaniem wody na dno jak EOD6C77WV

  4. Basia pisze:

    Ufam, że już ostatni raz 🙂 czy model EOB9S31WX może być cały czarny bądź jakiś model parametrami zbliżony do Pańskiej 1 w rankingu ale czarny bez srebra?

  5. malgorzata pisze:

    panie Krzysztofie jestem sałba w electronice który piekarnik parowy pod blatem będzie dla mnie łatwiejszy eob7s31x czy eob8s39wx a może trzeba kupić eob9s31x dodam że nie mam sprytu młodych

  6. małgorzat pisze:

    Panie Krzysztofie za godzinę muszę podjąć decyzję co mam robić eob7 jest ostatni pozdrawiam

  7. malgorzata pisze:

    panie Krzysztofie jestem sałba w electronice który piekarnik parowy pod blatem będzie dla mnie łatwiejszy eob7s31x czy eob8s39wx a może trzeba kupić eob9s31x

  8. Basia pisze:

    EOB8S39WZ ten czy znajomej AEG BSK792320M ? A może jeszcze jakiś inny…. Cenowo oba tak samo…

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Wskazany to SteamBoost, a znajoma ma SteamPro – główne różnice to forma wlewania wody – w SB jest wlewka, a w SP pojemnik wyciągany, dużo wygodniejszy. Do tego SP ma opcję Sous Vide, ale za to prostszy wyświetlacz tekstowy Vision – stary, oraz sprawdzony i brak funkcji smart (działają kiepsko w tej firmie).

      • Basia pisze:

        Panie Krzysztofie imponująca wiedza. Z Panem wszystko wydaje się prostsze w tych meandrach symboli i funkcji :))) Na który by się Pan zdecydował z tych dwóch? A może jakiś inny model AEG czy Electroluxa? Pojęcia nie miałam, że piekarnik może mieć AŻ tyle funkcji 🙂

        • Basia pisze:

          Teraz zauważyłam, że EOC8P39WZ jest włoski a EOB9S31WX niemiecki… Podoba mi się to, że pierwszy jest cały czarny – czy model EOB9S31WX też może być czarny????

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            Prawie wszystkie modele SteamCrips są włoskie, a SteamBoost niemieckie. Nie ma odpowiednika w czerni. Jest model z mniejszym ekranem COB8S39WZ , lub potem z tym samym, ale w serii SteamPro EOA9S31WZ

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Oba są świetne i mi jakoś bardziej pasuje programator tekstowy z piekarnika Pani koleżanki.

  9. Basia pisze:

    Wciąż jestem w Pańskim rankingu i czytam, czytam, czytam. Z retro wychodzę na rzecz funkcjonalności sprzętu.
    Poproszę o sugestię, który model piekarnika jest najlepszy wg Pana… Sama nie ogarniam :)))) nawet z rankingiem 😀

  10. Basia pisze:

    Coś mi się źle wkleiło… Znajoma wybrała poniższy model
    AEG BSK792320M

  11. Basia pisze:

    Dzień dobry 🙂
    Moja znajoma w oparciu u tę stronę wybrałą piekarnik https://www….en/?page=1 i poleciła, że zakupy AGD tylko z tą stroną – teraz już wiem dlaczego :)))) Jestem poruszona kompendium wiedzy jakie tu zastałam – jak również życzliwością i chęcią pomocy Pana Krzysztofa…

    Muszę wybrać piekarnik i płytę gazową (butla). Kuchnię mam urządzoną w stylu rustykalnym – jeśli chodzi o piekarnik nie musi być za miliony – ale zależy mi żeby był parowy. Nie wiem czy dostanę taki w stylu retro – jeśli nie, to decyduję się na jakiś czarny – parametry oprócz tego, że parowy… mam dużą rodzinę – więc tutaj wielkość płyt czy rusztów ma znaczenie.
    Płyta na gaz szklana z solidnym rusztem a nie tymi małymi „stojaczkami” i najważniejsza sprawa ten kołnierz przy palniku – maksymalnie jak najmniejszy – dbałość o jego czyszczenie to zmora….

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Pani znajoma wypasiony piekarnik kupiła – z takiego nie można być nie zadowolonym 😉
      Piekarniki retro z funkcją parową to trudny temat – Electrolux ma taki z serii SteamCrisp – czyli wspomagany parowo, bez funkcji gotowania jak to jest w serii SteamBoost, czy SteamPro. Co do płyty gazowej to najlepszy rozstaw palników ma Gorenje i Electrolux, obie firmy mają po kilka modeli retro, głównie emaliowanych.
      Jeśli zestaw miałby być nieco bardziej nowoczesny, to czarny piekarnik parowy najlepiej brać z serii SteamBoost, AEG/Electrolux (to ten sam sprzęt praktycznie).

  12. Paula pisze:

    Witam, co Pan myśli o
    Piekarnik ELECTROLUX EOC8P31Z ? Czym się różni od tego numeru 1 z rankingu.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Nr 1 to piekarnik niemieckiej produkcji z linii SteamBoost – czyli 3w1.
      Piekarnik EOC8 to model z niższej serii SteamCrisp – wspomaganej parowo, bez opcji gotowania, produkcja włoska. Jeśli ktoś nie potrzebuje funkcji gotowania to też będzie ok.

      • Paula pisze:

        Dziękuję.
        Potrzebuję 3w1 ale calego czarnego. kojarzy Pan taki model? fajnie gdyby był do 4,5tys.

      • Paula pisze:

        znalazłam:
        Electrolux EOB7S31Z SteamBoost

        Electrolux SteamBoost COB8S39WZ

        może szukac czegoś z Bosha?
        z tych dwóch który jest lepszy, droższy ma mniej funkcji?

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Bosch nie posiada całkowicie czarnych piekarników parowych. Pierwszy ma najprostszą elektronikę OMEGA – piktogramową, więc jednocześnie ma mniej funkcji. Drugi ma masę programów i parę dodatkowych opcji jak steamify i zdalne sterowanie.

          • Paula pisze:

            Który by Pan wybrał? Chyba już ostatnie pytanie.

            Piekarnik BOSCH HSG636BB1
            Vs
            Electrolux EOB8S39WZ jest tez z literką C na początku. Nie wiem czy się różnią :/

  13. Klaudia pisze:

    Witam , Panie Krzysztofie !
    Potrzebuje opinii , fachowej porady … Planuje zakup piekarnika parowego, raczkuje w temacie … najpierw wybór padł na Boscha 8 gen ( męża bardzie przekonuje jakość tej marki ) ja jednak zastanawiam się czy równie dobre a może lepsze są modele Electroluxa. ??? Który wybrać o to jest pytanie ? Bosch HSG636ES1 prowadnice dokupię … czy jednak Electrolux w porównywalnej cenie … gotować na parze dopiero zacznę hihihi … wiec wole kupić piekarnik parowy od razu niż bez a potem żałować , że pozbawiałam się takiej możliwość . Generalnie miał być Bosch 8 gen nie parowy . Ale … trzeba patrzeć przyszłościowo . Dziękuje za odp

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Nie ma czegoś takiego jak „jakość marki”…
      Królem piekarników parowych jest koncern Electroluxa (czyli też AEG) – to oni je spopularyzowali u nas, mają najszerszą ofertę i najsensowniejsze modele. Bosch ma dość specyficzne podejście do tematu – nie dają prowadnic mimo wysokiej ceny, zbiornik na wodę jest montowany pod programatorem, który wysuwamy do przodu i w górę na specjalnym zawiasie. Jako piekarnik parowy spisze się dobrze, ale to jednak Electrolux będzie lepiej wyposażony i wygodniejszy w użytkowaniu, zwłaszcza w serii SteamPro z wyciąganym zbiornikiem wody, lub jeśli ma być nieco taniej, w SteamBoost.

  14. Piotr pisze:

    Dzień dobry ,
    Panie Krzysztofie , szukam piekarnika 4w1 trafiłem na taki model gorenje :
    :
    https://luke…RATIS/5276
    Co Pan sądzi o tym modelu , czy jest godny uwagi?Nie jestem pewien czy termosonda w tym piekarniku jest wbudowana i współpracuje z urządzeniem np . podczas pieczenia programami automatycznymi itp, czy tylko zewnętrzna pracująca niezależnie bo taka widziałem w niższym modelu 4w1 gorenje.Czy ewentualnie znajdę coś innego u innego producenta w podobnej cenie ??Będę wdzięczny za Pańską pomoc .
    Pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Porządny sprzęt. Elektronika jest znana ze starszych modeli – nie sprawia większych problemów. Według opisu producenta nie ma ten model żadnej termosondy, ale najlepiej zweryfikować to u źródła – w Wawie mają salon pokazowy i tam pracują ludzie doinformowanie z Gorenje – nie ma co dzwonić na infolinię – zero wiedzy.

      • Piotr pisze:

        Dziękuje bardzo za odpowiedz . Ma Pan racje usiłowałem zaczerpnąc informacji na infolinii niestety zero wiedzy o sprzęcie , warunkach gwarancji, w sumie to o niczym :). Dowiedziałem się natomiast dzwoniąc do sklepu który wysłałem w linku ze modele gorenje powyżej 4 tys zł maja termosondę wbudowana np:

        https://piek…-dostepny/
        Pan ze sklepu polecał mi model aeg ,który wrzucę w linku poniżej, podobno dużo więcej funkcji , dużo lepsza jakość wykonania ogólnie ze warto dołożyć . Czy według Pana warto dołożyć i kupić polecane aeg czy model gorenje z powyzszego linku jest równie dobry i w zupełności wystarczy ?? Zależy mi na pewnym sprzęcie z dobrymi funkcjami żeby posłużył pare lat :)Pozdrawiam

        link do piekarnika aeg

        https://piek…al#reviews

      • Piotr pisze:

        Dziękuje za odpowiedz . Co do infolinii pełna zgoda zero informacji .
        Dowiedziałem się u jednego ze sprzedawców ze modele Gorenje powyżej 4 tys maja sondę wbudowaną np model BCS798S24X . Pan w sklepie gorąco polecał piekarnik AEG BSK792320M , ponoć dużo bardziej zaawansowany , o wiele lepiej wykonany z dużo większą ilością funkcji itd..Czy w Pana opinii warto dołożyć do tego modelu AEG? nie ukrywam że cena ma znaczenie i jeśli model gorenje zbytnio nie odstaje zdecydował bym sie na niego ale jesli jest taka przepaść byłbym w stanie dołożyć do lepszego sprzętu. Pozdrawiam

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Electrolux/AEG to król piekarników parowych – tu pełna zgoda, ale modele Gorenje w niczym nie są gorsze, wystarczy dobrać odpowiedni model co do wyposażenia. Na ich infolinię nie ma co dzwonić – lepiej do salonu pokazowego w Ożarowie Mazowieckim.

          • Piotr pisze:

            Serdecznie dziękuję za odpowiedz , zdecydowałem o zakupie piekarnika Gorenje BCS798S24X , mam nadzieje ze będzie dużo frajdy z użytkowania .
            Pozdrawiam

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            Fajnie jakby po paru pieczeniach i zabawie z parą wrócił Pan z opinię 🙂

  15. Katarzyna pisze:

    Panie Krzysztofie, ostatnia kwestia: EOB8S39WX posiada automatyczne programy? Jest akurat w promocji i rozważałam zakup modelu EOB9S31WX ale jeśli różnią się głównie wyświetlaczem a cała reszta jest praktycznie identyczna to szkoda przepłacać. Chyba, że warto dołożyć do droższego modelu, który aktualnie też jest w promocji.

  16. Kruschen146 pisze:

    Dzień dobry Panie Krzysztofie,
    Który z podanych piekarników parowych wybrać :

    – electrolux EOB9S31WX – obecnie promocja EURO RTV 3820 zł
    – electrolux KOBBS39WX – obecnie 4399 zł

    1 pytanie : Jakieś wyraźne różnice/przewagi pomiędzy tymi piekarnikami ?
    2 pytanie: Czy przy tym zakresie cenowym można wybrać jakiś lepszy model biorąc pod uwagę firmy SIEMENS, Electrolux, AEG, BOSCH?

    3 pytanie: Czy przewaga piekarnika AEG BSK792320M nad tymi modelami electroluxa wynika jedynie z opcji sous vide czy coś jeszcze?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Oba należą do tej samej serii SteamBoost, mają to samo wyposażenie, lecz 2 to model w flagowym designie. 1 ma za to flagowy programator – największy tablet dotykowy jaki Electrolux oferuje, a w 2 jest nieco mniejszy. Oba mają zbliżone funkcje, programy, wifi i zdalne sterowanie.
      Jeśli chodzi o coś konkurencyjnego do tych 2 to AEG oferuje to samo, bo to jeden koncern z Electroluxem.
      Z innych marek równie dobre są piekarniki parowe Gorenje, ale do już modele 4w1, więc raczej konkurencji dla serii SteamPro z Electroluxa w cenie 5-6 tysięcy.

  17. Ania pisze:

    Panie Krzysztofie, który model Pan by polecił piekarniki wspomagane parowo 1. AMICA ED37614B X-TYPE STEAM 2. ELECTROLUX EOE5C71Z SenseCook 3. ELECTROLUX EOD5C70X SteamBake … Jest jakaś duża różnica między tym sensecook a steambake? Bardzo dziękuję za pomoc, bo w gąszczu informacji można zwariować.. Drugie pytanie czy opcja Safe to touch w droższych piekarnikach Eletroluxa np. Steamcrisp jest warta dopłaty czy to prawie to samo 3 szyby?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      EOE5C71Z ma termosondę, reszta nie, ale to seria zwykła, a nie SteamBake z wspomaganiem pary, choć nic nie stoi na przeszkodzie żeby tak samo wylewać 100 ml wody na dno…

  18. małgorzata pisze:

    Panie Krzysztofie który piekarnik prosty electroluxa z zimną szybą ale niemiecki Pan poleca?

  19. Adam pisze:

    Panie Krzydztofie jaki piekarnik parowy z funkcja Sous Vide Pan poleca ?

  20. małgorzata pisze:

    Panie Krzysztofie ochłonęłam i szukam tańszego electroluxa.Chciałam pójść na łatwiznę i kupić to co moje koleżanki np. EOC5750AOX ale oczywiście już go nie ma.Mam prośbę porównywalny model i dobry ale właśnie z electroluxa srebrnego.Panie Krzysztofie który?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Koleżanka ma najtańszy model ze wspomaganiem parowym. Aktualnie najniższymi modelami są piekarniki o poziom wyżej:
      LOC6H71Z
      EOC6H71Z
      Różnica główna to temperatura na wyświetlaczu z dokładnością do 5 stopni, a nie na pokrętle.

  21. małgorzata pisze:

    Panie Krzysztofie dziękujemy za te mistrzowskie odpowiedzi Bez Pana wiadomości „kicha”dla zwykłego dyletanta Piekarnik parowy najsensowniejszy wg.Pana jest niedostępny.Jeszcze teraz są w miarę ceny bez podwyżek. Który piekarnik Pan wybrałby dla siebie.Dodam że bardzo mi to pomoże w wyborze.Pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Dzięki za dobre słowo. W serii SteamBoost zmienili programatory na dotykowe i od razu modele poszybowały w okolice 3800 zł – niestety to aktualnie najlepszy wybór. Bosch/Siemens będzie jeszcze droższy, podobnie Gorenje.

  22. Marta pisze:

    Dzień dobry, po przeczytaniu Pana posta nt. Piekarników parowych zdecydowałam się na Elektrolux Steam Boost.
    Proszę jednak o podpowiedz w zakresie piekarników EOB7S31Z , EOB8S31Z, EOB8S39WZ.
    Widzę, że różnice między nimi to jest rodzaj wyświetlacza (dotykowy TFT/LCD)– mógłby Pan wyjaśnić różnice między tymi trzema modelami?, który jest lepszy/gorszy.
    Wg Pana artykułu lepiej też brać model który w nazwie ma cyfrę 8? Ten z cyfrą 7 EOB7S31Z ma programator Omega – gorszy?
    Czy mogłby Pan wyjaśnić funkcję Steamify i czy przy modelach Steam Boost warto już brać te co ją zawierając czy jest dużym ułatwieniem (EOB8S39WZ) czy możemy się bez tego obyć?
    Z góry dziękuję za poświęcony czas i odpowiedź.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      7 to Omega – programator piktogramowy, prosty i dobry, jeśli nie potrzebuje się wielu programów – EOB7S31Z.
      8 to dwa programatory:
      Vision – stary programator tekstowy, mało awaryjny z masą programów automatycznych – EOB8S31Z.
      EXCite – nowy, kolorowy ekran dotykowy z WiFi i zdalnym sterowaniem – EOB8S39WZ.
      Starsze są sprawdzone i po prostu dobre, nowy wprowadza więcej bajerów i zdalne sterowanie, dotyk działa poprawnie, ale jak się zachowuje w użytkowaniu? Tego nie wiem – to nowość.
      Steamify fajnie wyjaśnione jest tu https://www….oluxPolska i ma je każdy piekarnik SteamBoost i SteamPro

      • Katarzyna pisze:

        Problem w tym, że model EOB8S31Z został najprawdopodobniej wycofany i nie jest dostępny. Zastanawiam się nad modelem EOB7S31Z i żałuję, że tego pierwszego modelu nie można kupić. Kupować teraz/ na szybko model EOB7S31Z?- wiadomo czekam się na jakąś fajną promocję ale nie jest dostępny w marketach oferujących cykliczne Prońko. Myśli Pan że też może zostać wycofany? Podobno też już jest coraz większy problem z dostępnością:)

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Zgadza się, EOB8S31Z został zastąpiony modelami z końcówkami 39 – zmieniła się elektronika z tekstowego Vision, na mały kolorowy tablecik EXCite z ekranem dotykowym i wifi. Modele EOB7 to najprostsze warianty SteamBoost z starym, sprawdzonym programatorem piktogramowym OMEGA – nie psuje się, ma ograniczoną ilość programów automatycznych do kilku, ale ogólnie, jeśli ktoś wie co robi w kuchni, to jest to sprzęt wystarczający. Z dostępnością piekarników SteamBoost jest problem od początku pandemii niestety – ludzie siedząc w domu, zaczęli robić remonty, wymieniać sprzęty, a w myśl zdrowego odżywiania, wymienić piekarniki na parowe – Electrolux nie ma tak dużych zdolności produkcyjnych, jaką klienci mogliby zakupić.

  23. małgorzata pisze:

    Panie Krzysztofie chciałam kupić piekarnik EOB9S31WX za 3820 zl ale będzie on montowany pod płytą Boscha Czy dobrze zrozumiałam że sterowanie będzie utrudnione?Jeśli tak jaki inny mam kupić.Lubię zdrowo się odżywiać i po wegetariańsku.Niestety dawno temu kupiłam płytę boscha PIC645F17E która jest w połowie elektryczna .Co Pan o niej sądzi?Zależy mi na Pana opinii.Piekarnik Teka też mam nieużywany ale model stary HA 845E.Dopiero teraz robię kuchnię .Lodówkę wybrałam BRB26705DWW .Powiedzieli w sklepie że podwójny obieg ma lepszą wilgotność w chłodziarce-czy to prawda?Mam dylemat czy te stare modele płyty i piekarnika wmontować czy się ich pozbyć?Liczę na Pana solidarną opinię.Informacja w sklepach jest beznadziejna.Dlatego tak bardzo szanuję pański profesjonalizm.Na koniec podpytam jaki piekarnik kupiłby Pan sobie..

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Zawsze dotykową elektronikę łatwiej obsłużyć, gdy mamy ją na odpowiedniej wysokości – tak będzie trzeba kucać/klęczeć przed piekarnikiem – teraz wszystkie fajne, bardziej zaawansowane piekarniki są dotykowe, więc nic na to się nie poradzi. Płyty i piekarnika nie znam, ale parametrowo nie wyglądają źle – to już sama musi Pani ocenić, czy są dla Pani wystarczające i czy spełniają swoje zadania. Jeśli tak to szkoda kasy na wymianę, czegoś co jest ok. Lodówka dobra, ale z tym podwójnym obiegiem to nie przesadzałbym aż tak 😉

  24. Ola pisze:

    Witam, proszę o poradę na temat polecanych przez Pana piekarnika ELECTROLUX EOC6H71X czy może inny model w podobnej cenie? Jest produkcji włoskiej, uważa Pan, że lepiej dołożyć do tych z produkcji niemieckiej? Jest ich stosunkowo mało po popularnych sklepach i są za ponad 3 tys. Nie potrzebuję gotowania na parze, tylko zimnej szyby, blokady przed dziećmi i pokręteł lub sterowania sensorycznego bez dotyku. Budżet około 2 tysiecy, może być 2w1 lub wspomagany parowo.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To już kwestia indywidualna – ja jestem uczulony na obcowanie z tandetą, dlatego bardziej polecam niemieckie modele, ale w sprzedaży królują włoskie i większości użytkownikom nie przeszkadzają tragicznie otwierające się zawiasy, tandetne pokrętła i kiepsko spasowane drabinki do blach, zwłaszcza w modelach z katalizą.

  25. Ania pisze:

    Dzień dobry, Panie Krzysztofie szukam płyty gazowej i piekarnika parowego, po przeczytaniu Pana artykułu trochę mi się rozjaśniło, proszę o opinię o płytach że stali nierdzewnej w kolorze czarnym mat? Co to za powłoką np. w GORENJE GW641EXB , GW6D42CLB czy ELECTROLUX EGS6436RK lub EGH6343ROR ?Mimo dobrych opini powłoki mam wątpliwości czy srebrna stal nie jest lepsza? W kwestii piekarników szukam bez dotykowego sterowania, A+,nieawaryjny do 2500, czy jest duża różnica w pieczeniu miedzy piekarnikami z nalewaniem wody na dno niż do specjalnego pojemnika? Waham się między Eletrolux a AMICA? Pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Te emaliowane mniej się paskudzą i łatwiej je doczyścić niż stal szczotkowaną. Brałbym pierwszą z Gorenje – najlepsze palniki, dobry ruszt i rozstaw.

  26. Łukasz pisze:

    Panie Krzysztofie, już mi Pan pomógł przy pralce :), przy reszcie AGD czytałem artykuły i komentarze i sam wybrałem, ale mam jeszcze dylemat z piekarnikiem. Zastanawiam się nad dwoma modelami:
    1. Amica ED57545V STUDIO STEAM (niby ma czarną szybę w porównaniu do ED57369BA+ X-TYPE STEAM – czy coś wiadomo Panu na ten temat?). Nowsze modele Amica mnie odrzucają ze względu na ten niebieski wyświetlacz. :/
    2. Electrolux COB8S39WZ / EOB8S39WZ (czy one czymś się różnią?). No i jeszcze jest EOB7S31Z ale rozumiem, że jak różnica w cenie wynosi 300 zł to lepiej wziąć model z wyświetlaczem EXCite, prawda?
    Czy naprawdę warto dopłacić 1000 zł do Electrolux czy z Amica też powinienem być zadowolonny?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      1. Tak, modele Studio ma czarną szybę, a pozostałe zwykłą, tak samo jak Electrolux. Amica nie ma niebieskich wyświetlaczy – najdroższe mają wyświetlacz kolorowy, a nie niebieski – to kolor Samsunga.
      2. Niczym, poza sklepem. Electrolux to król kategorii piekarników parowych, Amica dopiero raczkuje, więc tak, bardziej pewne jest zadowolenie ze Szwedów.

  27. Ania pisze:

    Czytam o piekarnikach i mam już mętlik w głowie. Początkowo myslalam o BEKO BVR43500BGMS ze względu na dual cook niestety nie jest parowy. Proszę o pomoc w wyborze i podanie kilku dobrych modeli 60cm w kolorze czarnym z funkcjami parowymi i koniecznie z możliwością pieczenia kilku blach jednocześnie. Myślę o budżecie ok 3.5tys. Dziękuję.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Dual Cook i funkcje parowe ma tylko kilka modeli Samsunga – stary i prosty BQ1VD6T131 , lub kosmicznie drogi NV75T9979CD . Bardziej uznani producenci w kategorii piekarników parowych, nie bawią się w pseudo dzielenie komory.

  28. Andrzej pisze:

    Witam, prosze o pomoc. Planuje zakup piekarniku parowego, zastanawiam sie miedzy
    https://www….l/79214947
    https://www….#tab=click
    Mnie bardziej sie podoba Electrolux, ale piekarnik będzie umieszczony pod płytą i wlasnie podejrzewan ze Gorenje z pokretlami bedzie wygodnije. Co Pan sadzi?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Model Electroluxa jest lepiej wyposażony: elektronika, kilka programów gotowych, termosonda, ale Gorenje też świetna opcja z prostszym sterowaniem.

  29. Kasia pisze:

    Czy mógłby Pan porównać piekarnik Electrolux EOB8S39WZ do Electrolux EOB9S31WX ?

    Wizualnie bardziej mi pasuje cały czarny ale nie wiem czy nie tracę istotnych funkcji kierując się tylko wyglądem?

    Czy nad każdym z nich można zamontować płytę gazowa?
    Dziękuje!

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Po pierwsze design – droższy ma srebrne wstawki, a tak to elektronika – oba mają WiFi i zdalne sterowanie, ale tańszy ma mniejszy wyświetlacz kolorowy. Piekarniki nie mają wpływu na kwestię montażu płyty gazowej.

      • Kasia pisze:

        Bardzo dziękuje!
        Z Pana odpowiedzi wynika ze różnica jest tylko w wyglądzie? Czy ten tańszy to również niemiecka produkcja? Domykanie drzwi, nagrzewanie szyb jest takie samo jak w modelu opisanym w zestawieniu? Funkcje pieczenia podobne? To czemu jest tańszy? 🙂
        I czy w ogóle to dobry wybór bo nie wybrał go Pan do swoich top modeli?
        Wielkie dzięki za pomoc! K.

  30. Anna pisze:

    Witam, stoję przed zakupem piekarnika parowego. Przeglądałam Pana ranking, ale nie mogłam znaleźć części Elektroluxów z niego. Jakiś czas temu przychylnym okiem patrzyłam na ten cob8s39wz https://www….39wz.bhtml Z tego co widzę jest dostępny tylko w Euro i OleOle. Do jutra przeceniony o VAT. Czy mógłby się Pan odnieść do tej propozycji? Jest tyle piekarników z serii 8, nie umiem znaleźć różnic między nimi, ani odpowiednika tego modelu w innej sieci, żeby porównać czy cenowo jest to również dobra opcja.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To tak jakby następca tych modeli z programatorem tekstowym Vision i tylko elektroniką się różnią.

  31. Dawid pisze:

    Witam, niestety widzę że przez Pana polecany piekarnik parowy EOB8S31Z został wycofany. Czy jest Pan w stanie polecić podobny w bardziej budżetowej cenie ale nadal produkcja niemiecka i sprawdzone rozwiązania? Dziękuję i pozdrawiam!

  32. Karolina pisze:

    Proszę również o Pana opinię na temat lodówki Lodówka LIEBHERR IKB 3520-22 oraz Lodówka GORENJE RI2181A1 . Która z nich jest lepsza. A może ma Pan swojego ulubieńca pośród chłodziarek do zabudowy.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Obie są dobre, Gorenje ma bogatsze wyposażenie, w dużo niższej cenie (więcej balkoników, 4 szuflady, półka na butelki). Liebherr za to ma komory BioFresh (najlepsze komory zero na rynku) i 5 lat gwarancji, choć to stary model i nie widzę, żeby gdzieś była dostępna…

  33. Karolina pisze:

    Dzień dobry, ja również będę bardzo wdzięczna za Pana opinię. Piekarnik ELECTROLUX EOA9S31CX SteamPro Elektryczny parowy Czarny A++ lub PIEKARNIK KONWEKCYJNO-PAROWY 4W1 SOUS VIDE AEG BSK792320M . Który będzie solidniejszy ? Proszę również o podpowiedź co do zmywarki Bosch tak aby produkcja byla niemiecka otwierane drzwi i godzinny program na 65 stopni – taka ktora wg. Pana jest solidna

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Z tego co widzę, to taki sam komentarz dodała Pani w ostatnich dniach i pod nim znajduje się moja odpowiedź 🙂

  34. Alina pisze:

    Dzień dobry! Panie Krzysztofie co sądzi Pan o piekarniku parowym Sous Vide Gorenje BCS747S34X . Czy warto go kupić?

  35. lukasz.k pisze:

    Panie Krzysztofie, czy istnieje jakiś piekarnik naprawdę parowy w cenie 2500 zł, maks 2700 zł wart polecenia? Myślimy z żoną o EOE7P31Z, ale czy ten piekarnik ma coś wspólnego z funkcją pary?
    Przy okazji co by Pan polecił:
    -zmywarkę do kwoty +/- 2300 zł;
    – okap podszafkowy do 800-maks 1000 zł;
    – robot sprzątający do mieszkania 45 m3 – do 1200-1500 zł;
    – ekspres do kawy do 2400 zł;
    – pralko-suszarkę do 2500 zł?

  36. Mila pisze:

    Dzień dobry. Czy mogę prosić o opinię czy sprzęt do kuchni AGD do zabudowy który skompletowałam jest ok. Czy może powinnam zmienić na coś innego?
    Zależy mi na piekarniku parowym. Myślałam o AEG PIEKARNIKI PAROWY AEG BSK792320M ale czytam w Pana rankingu, że Electrolux EOB9S31WX

    Ekspres AEG kkk994500M
    PŁYTA INDUKCYJNA AEG BRIDGE SLIM-FIT IKE74441fb 71 CM
    Okap nortberg podszafkowy Micra INOX External
    Zmywarka AEG FSE83800P
    Zmywarka Bosch SMV6ECX51E
    Zmywarka Bosch SMV68MX03E

    W zależności od piekarnika dopasuję mikrofalówkę i szufladę podgrzewaną. Co do zmywarki to chyba Bosch, ma lepsze opinie niż AEG.

  37. Krzysztof pisze:

    Dzień dobry Panie Krzysztofie,

    Mam nietypowe pytanie- czy któraś z firm oferuje piekarniki do zabudowy, których budowa nie przypomina prostopadłościanu tylko kaskadowo obniża się ku tyłowi?
    O co chodzi- chcę wymienić piekarnik znajdujący się pod płytą gazową. Króciec wystający z płyty, do którego podpięty jest przewód z gazem sprawia, że żaden współczesny piekarnik nie zmieści się pod tą płytą. Stary piekarnik Amica właśnie stopniowo obniżał się ku tyłowi przez co nie dochodziło do kolizji.

    Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

  38. Mar pisze:

    Dzień dobry
    Proszę doradzić jaki piekarnik parowy wybrać i płytę gazową?
    1.AEG BSK792320M
    2. BCS747S34X
    3. BCS798S24X
    4.Bosch PCH6A5B90
    Wiem,że w tym tańszym gorenje trzeba samemu dobrać temp.do przygotowywania potraw ale wszystko jest w instrukcji. Pokrętło menu może być wygodniejsze no i nie ma w nim pełnego wysuwu szyn. Jeśli chodzi o płyte gazową to zależy mi żeby była regulacja gazu i łatwy w czyszczeniu. Nie wiem jak stał nierdzewna czarna byłaby w utrzymaniu czystości. Na płytę gazową nie chciałabym dużo wydać. Wiem, że piekarnik AEG drogi ale jeśli wart ceny i bezawaryjny to może warto to tyle wydać?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      1. To flagowa seria SteamPro, ale jeszcze z normalną elektroniką tekstową – znakomity piekarnik
      2. Najprostszy na rynku piekarnik 4w1 – sterowanie pokrętłowo-elektroniczne i dobra jakość, zwłaszcza jak na cenę ok. 3000 zł.
      3. Wypasiony programator z masą funkcji – sensownie zaprojektowany.
      4. Kiepski rozstaw palników i nagrzewające się lewe pokrętło – zbyt blisko średniego palnika. Do tego WOK z tyłu przy ścianie – mało to wygodne. W tej kategorii lepiej celować w Gorenje i Electroluxa.
      Z tego co kojarzę to oba piekarniki Gorenje mają prowadnice z pełnym wysuwem. Pod względem awaryjności AEG Gorenje stoją na tym samym, wysokim poziomie.

    • Mar pisze:

      Dziękuję za odpowiedź
      pozdrawiam

    • Mar pisze:

      Co Pan sądzi np.o tym?
      1. GW6D42CLB
      2.GORENJE GW641X
      3. EGH6343ROR
      Nie wiem zupełnie jak czyścić czarne płyty. Obawiam się przed szklanych, że mogą się stłuc. Czy mógłby Pani jeszcze doradzić czy w użytkowaniu INOX jest dobry?
      Może Pan doradzi konkrety model dobry w utrzymaniu czystości. Nie wiem czy po gotowaniu np.kwaśnych potraw gdy kapnie płytę może zostać odbarwienie?
      Pozdrawiam

      • Krzysztof Kulikowski pisze:

        1 i 3 to płyty w styli retro – obie dobre, ale uważam układ z Electroluxa za praktyczniejszy. 2 to znakomita płyta z świetnym rozstawem palników. INOX trzeba czyścić specjalnymi mleczkami, a te emaliowane są proste w czyszczeniu, choć jak to z emaliami bywa, mogą zdarzyć się zarysowania i odpryski (zwłaszcza w Electroluxie).
        Z emaliowanych brałbym:
        GORENJE GW642AB
        GORENJE GW641EXB

    • Mar pisze:

      Co Pan jeszcze sądzi o tej?
      Płyta gazowa AEG HGB64301UM

  39. Krzysztof pisze:

    Nie można lub nie umiem edytować komentarza:

    z tego co jeszcze doczytałem to różnica w sposobie czyszczenia między Amica, a Electrolux. Chyba mniej problemowe/awaryjne wydaje się czyszczenie parowe, które jest w Electrolux’ie, a nie czyszczenie katalityczne.
    Z drugiej strony Amica jest większa i mocniejsza, ale to pewnie będzie nieodczuwalne.
    Hmm no i w Amica automatyczne otwieranie drzwi.

    Pozdrawiam!

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Niestety system komentarzy WordPress nie jest zbyt zaawansowany i nic nie da się edytować – tylko admin może. Kataliza nie jest problemowa – jakby piekarnik działał 5-8 lat i wkłady by się zużyły, to zawsze można je wymienić, lub olać. OpenUp w Amice to moim zdaniem słabe rozwiązanie – raz działa, a raz nie, osobiście wolę delikatne domykanie, a przez OpenUp, nie ma tego w Amicach.

  40. Krzysztof pisze:

    Panie Krzysztofie, wczoraj utwierdził mnie Pan w wyborze płyty indukcyjnej EIT61443B , a teraz pora na wybór piekarnika.

    Proszę o podpowiedź: zastanawiam się między:

    1. Amica ED87389BA+ X-Type Steam – 2300 zł
    2. Electrolux EOC8H31Z – 2500 zł
    3. Electrolux LOC6H71Z – 2200 zł
    4. czy może warto dopłacić do Electrolux EOB7531Z – 3000 zł

    Wydaje mi się, że nie będę korzystał z grilla.
    100% para jak najbardziej tak.
    Wiem, że Amica nie ma teleskopowych prowadnic – będę chciał dokupić ~100 zł/sztuka, pozostałe mają jedną?

    Czym różnią się te modele i z czego wynika różnica w stosunku do ostatniego?

    Bardzo dziękuję za pomoc 😉

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      1. Fajny sprzęt, ale często trafiają się niedorobione sztuki.
      2. Ekstra programator tekstowy Vision i bezproblemowa funkcjonalność. Produkcja włoska, więc jakość taka sobie, zwłaszcza zawiasów. To jest piekarnik wspomagany parowo 2w1. Nie ma 100% pary, czyli gotowania na parze – to ma seria SteamBoost i droższa SteamPro.
      3. To też włoszczyzna, tylko dużo prostsza od 2.
      4. Seria niemiecka o lepszej jakości i już z gotowaniem na parze – to piekarnik 3w1. Prostsza elektronika piktogramowa Omega – jest spoko, ale wielu opcji tu nie znajdziemy, w porównaniu do tekstowego Vision.

      • Krzysztof pisze:

        Dziękuję za odpowiedź.

        A czy jest coś tańszego niż Electrolux EOB7531Z wartego uwagi?
        Czy jednak Pana zdaniem warto dopłacić do tych 3000 zł?

        Jak już zapewne Pan zauważył to zależy mi na parze 100% i na termosondzie.

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Jeśli ma gotować na parze to ten Electorlux to podstawowy model w ofercie szwedzkiego producenta. Tańsze są tylko Amici, ale to różnie z nimi bywa.

      • Krzysztof pisze:

        Jakich funkcji brakuje w sterowaniu VCU względem Omega?
        Nie potrafię znaleźć tych informacji.

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Vison pokazuje tekstem co robi, ma więcej programów automatycznych, a Omega to typowy programator piktogramowy – oba są świetne.

  41. Katarzyna pisze:

    Panie Krzysztofie jeszcze pomęczę kolejnym pytaniem 🙂 Zastanawiałam się wcześniej również nad piekarnikiem firmy BOSCH HSG636BB1 . Jednak po niezbyt przychylnych opiniach w sklepach, głownie sieciowych, zaczęłam się rozglądać nad Electrolux’em. Czy uważa Pan, że są to rzeczywiście gorsze sprzęty? Czy w powyższym modelu w zestawie jest również termosonda oraz prowadnice teleskopowe? Który pojemnik na wodę jest wygodniejszy w użytkowaniu, w BOSCHU czy Electroluxie? Czy modele obu firm, o których pisałam są to produkty Niemieckie?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To zależy co do siebie porównujemy – Electrolux ma 3 rodzaje pojemnika/wlewki na wodę w zależności od serii: SteamCrisp, SteamBoost, SteamPro – w linku niżej wytłumaczone różnice https://www….ik-parowy/

    • Katarzyna pisze:

      Dziękuję za pomoc. Tak, rzeczywiście źle spisałam model. Z tych trzech modeli, ze względu na funkcje i rozwiązania, który według Pana będzie najlepszym rozwiązaniem?
      Bosch H SG636BB1 (czy jest możliwość dokupienia termosondy?)
      Electrolux EOB9S31WX
      Electrolux KOBBS39WX
      Czy w tym przedziale cenowym (do 4500 zł) poleciłby Pan inny piekarnik?
      Trochę mnie Pan zmartwił tą lodówką. A czy znajdziemy jakiś inny sprzęt, który byłby lepszy jakościowo? Zależy nam na tym, żeby zamrażalnik był na dole, a górę zajmowała lodówka, posiadała kostkarkę i najlepiej była w ciemnym, czarnym kolorze.

      • Krzysztof Kulikowski pisze:

        Nie ma opcji dokupienia termosondy.
        Electroluxy lepiej wyposażone i różnią się głównie wielkością wyświetlaczy i designem panelu programatora – oba będą świetne. Najlepszy multidoor w czerni i z kostkarką w dobrej cenie – HISENSE RQ760N4AFF . Potem LG, Hitachi, Samsung i Haier, ale bliżej 10-15 tysięcy.

  42. Katarzyna pisze:

    Zapomniałam jeszcze podpytać, o następujące rzeczy:
    – czy wspomniane powyżej przeze mnie modele piekarników marki Electrolux maja prowadnice teleskopowe? Czy jest możliwość ewentualnie dokupienia ich dodatkowo?
    – czy zaproponowane w nich czyszczenie jest wystarczające?
    – zakres temperatur jest tylko do 230 stopni, czy jest to duże nieudogodnienie, np przy pieczeniu pizzy?
    Pozdrawiam serdecznie

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Electrolux prawie zawsze daje 1 poziom prowadnic teleskopowych i jest opcja dokupienia kolejnych poziomów – mają 2 rodzaje, takie z wysuwem 75-80% i droższe z wysuwem 100%.
      Wskazane modele mają czyszczenie parowe, czyli podstawowe.
      Prawie wszystkie piekarniki 3w1 i 4w1 mają temp. maksymalną do 230 stopni – wyjątkiem jest tu Amica (280 stopni) i Samsung (250 stopni). Są 2 szkoły pieczenia pizzy – jedni szukają jak najwyższej temperatury, a pieką w temperaturze 220 stopni bo taka była zazwyczaj maksymalna temp. w starych modelach – w obu przypadkach placek się upiecze 😉

  43. Katarzyna pisze:

    Dzień dobry, Panie Krzysztofie szukam całego sprzętu AGD do nowego domu, największy dylemat mam z wyborem piekarnika parowego + mikrofala do zabudowy, w średnim pułapie cenowym. Jeżeli chodzi o kolorystykę wydaje mi się, że bardziej będą pasowały nam modele czarne, ewentualnie z niewielkimi wstawkami srebrnymi, ponieważ lodówka na którą się zdecydowaliśmy to model SAMSUNG RF23R62E3B1 . Uważa Pan, że to dobry sprzęt?
    Wracając do piekarników, zastanawiałam się nad następującymi modelami EOB9S31WX oraz KOBBS39WZ (wizualnie bardziej podoba mi się ten model; czy jest on podobny do modelu KOAAS31WX ?) Jaka jest różnica pomiędzy EOB9S31WX a KOBBS39WZ ?
    Jeżeli chodzi o mikrofalę czy mógłby nam Pan polecić model, który otwierałaby się do boku oraz model otwierany w dół?
    Jeżeli ma Pan inne typy piekarników, również innych firm, na które warto zwrócić uwagę bardzo proszę o pomoc.
    W jednym ze sklepów bardzo zachwalany był model z 4 dyszami firmy Grundig, czy jest to marka również warta uwagi? Czy jednak lepszym wyborem będzie Electrolux bądź AEG?
    Z góry dziękuję za pomoc.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Lodówka jedna z gorszych – tragiczne plastiki tej wielkiej szuflady.
      Coś chyba pomyliła Pani w nazwie drugiego Electroluxa. Litera K na początku oznacza ich flagowy design z tym srebrnym wcięciem od góry i innym uchwytem. 39 na końcu to oznaczenie programatora kolorowego z małym ekranem, a EOB9 to ich największy programator w kolorze. Oba są funkcjonalne i dobre. Grundig to Beko, więc zapewne trafiła Pani na promotora marki 😉 W piekarnikach parowych są nowi i nie specjalnie im idzie.

  44. Adrian pisze:

    Proszę o ocenę wybranych przeze mnie modeli:

    Electrolux SteamBake EOD6P77WZ
    ELECTROLUX EOC8P31Z PAROWY SERIA 700 A+
    Amica ED87389BA+ Q-Type Steam
    Bosch HSG636ES1 – podoba mi się wygląd, ilość funkcji, cen ami się nie podoba, wolałbym coś odrobinę tańszego jednak 🙂
    Amica ED57575B / ED57475X STUDIO Steam

    Ewentualnie ten https://piek…m=referral

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      1 to piekarnik z wylewaniem wody na dnie – z parowym to nie ma wiele wspólnego.
      2 to model wspomagany parowo 2w1.
      3,4,5 to piekarniki 3w1 z pieczeniem zwykłym, wspomaganiem pieczenia parą i gotowaniem parowym.
      6 to model 4w1 z Sous Vide, ale dość prostymi funkcjami w porównaniu do 3,4. Bosch z tego wszystkie najlepszy, potem Gorenje, a na końcu Amica. Electroluxy wymienione odstają od reszty funkcjami, więc ich nie liczę – konkurentem dla 3,4,5 w Electroluxie są piekarniki SteamBoost, a dla 6 SteamPro.

      • Łukasz pisze:

        Witam, rozważam ten Gorenje (cena vs funkcje), ale mam obawy o głośność pracy – krytyka zwłaszcza od zagranicznych klientów w Google (też wskazują na niepokojące usterki). Mam kuchnię otwartą na salon – jak z tą głośnością? No i jakością?

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Bawiłem się podstawowym modelem parowym Gorenje z pokrętłami, wentylator działa jak dla mnie normalnie. Nowe piekarniki mają chłodzenie obudowy i drzwi, więc słychać działający wentylator, nawet do 20 minut po skończeniu pieczenia (musi się schłodzić). Electroluxy niemieckie działają podobnie, więc trudno tu coś zarzucić Gorenje. A awaryjność? Piekarniki prawdziwie parowe to nieco bardziej skomplikowane urządzenia z generatorem pary, czujnikami poziomu wody, systemem przepłukiwania/odkamieniania, więc awaryjność może być nieco większa, niż piekarnika zwykłego za 1200 zł. Jak pracuję od 2015 roku w branży AGD, napotkałem się tylko z 2 problemami w piekarnikach Gorenje:
          -czasem prowadnice (montowane na stałe), ocierają blachami o drabinki,
          -w białych modelach ORA ITO, panel programatora szybko zaczynał żółknąć od narożników (panel jest biały, a nie czarny, jak u większości konkurencji).
          Z innymi problemami nie spotkałem się, co oczywiście nie oznacza, że ich nie ma – mogę czegoś nie wiedzieć 😉

  45. Elzbieta pisze:

    Dzień dobry
    Panie Krzysztofie proszę o pomoc w doborze piekarnika,płyty gazowej i ewentualnie mikrofali (pod zabudowę) mogę przeznaczyć ok.4 tyś
    Wogóle się nie znam a zależy mi żeby był to dobry i funkcjonalny sprzęt
    Pizdrawiam

  46. Adrian pisze:

    Witam. Mój wymarzony piekarnik to Sous Vide, ale raczej cena mnie zniszczy, więc chciałym sprzęt z generatorem pary – piekący i gotujący na parze. Powinien on też posiadać takie funkcje jak: pyroliza, termosonda, fajnie gdyby miał teleskopowe prowadnice i super, gdyby był jeszcze z programatorem obrazkowym TFT. Zdaje sobie sprawę, że mam duże wymagania i obawiam się, że sensowny sprzęt wg powyższej specyfikacji będzie dla mnie zbyt drogi. Więc, Panie Krzysztofie, bardzo proszę o propozycje wg schematu wyżej, jeśli okażą się zbyt drogie, to będę rezygnował z poszczególnych udogodnień. Będę zobowiązany. Pozdrawiam.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Piekarniki 3w1 nie posiadają pyrolizy, to raczej cecha do znalezienia w modelach 2w1 (bez gotowania, tylko wspomagania) – jedynie Samsung w flagowej linii Infinite Line, ma model za ponad 5000 zł z takim sposobem czyszczenia. Rezygnując z pyrolizy, ma Pan całą serię SteamBoost w Electroluxie i AEG, piekarnik serii 8 z Boscha, seria iQ700 z Siemensa i kilka fajnych piekarników w Gorenje.

  47. Aldona pisze:

    Dobry wieczór, proszę o poradę. Potrzebuję piekarnik, płytę indukcyjną 60cm, zmywarkę 45cm do zabudowy oraz pochłaniacz podszafkowy (nie mogę podłączyć okapu do wentylacji) do małej zamykanej kuchni (niecałe 5m^2). Kolor czarny. Mam tylko jedną fazę, 3,7 kW max. Sieci: Euro RTV AGD, Neonet, Media Expert
    W piekarniku zależałoby mi na regulacji temperatury od 30 stopni (używam nagminnie do wyrastania drożdżowego ciasta).
    Budżet jaki przewiduję to 7-8 tys.
    Z góry dziękuję za pomoc.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      3,7 kW na całą kuchnię? Trochę mało jak na taki zestaw z indukcją. Piekarnik brałbym jakiś z słabszych o mocy 2,5 kW z Beko, indukcja koniecznie 1 fazowa z ograniczoną mocą nawet poniżej 3,7 kW. Zmywarkę DIS28122 , lub pokrewną z Beko, dobre są też Whirlpoole i model MEDELSTOR z IKEA.

      • Aldona pisze:

        Dziękuję bardzo za ukierunkowanie. Tak, 3.7 na całą kuchnię, niestety taka jest instalacja na całym budynku, brak możliwości doprowadzenia drugiej fazy.
        Zmywarkę wezmę tę Beko, którą Pan sugeruje. Z płyt indukcyjnych znalazłam Siemensa EU631BEF1E – moc 3,7 z możliwością regulacji na mniejszą. Waham się przy piekarniku, bo całkiem przyzwoicie wygląda BBIR13300XC (moc 2,6) ale kusi mnie też jeden z funkcją pary: Electrolux EOD3C50TX (moc 2,9). Taka moc to bardzo za dużo w tym przypadku?

  48. Mila pisze:

    Panie Krzysztofie, czy mógłby mi Pan wskazać, które z tych piekarników Electroluxa są produkowane w Niemczech, a które we Włoszech i który ewentualnie by Pan polecił w ramach piekarników „zwykłych”, parowych ze wspomaganiem i z tych z gotowaniem na parze?
    1) EOD6C71Z SteamBake
    2) LOC6H71Z
    3) EOE7C31Z SenseCook
    4) EOD6C77WZ , STEAMBAKE
    5) EOB7S31Z SteamBoost
    6) EOB8S39WX , STEAMBOOST
    7) KOBBS31X SteamBoost
    8) EOB8S39WZ , STEAMBOOST
    9) EOC8H31Z
    10) EOC8H31X SteamCrisp
    11) LOC8H31X SteamCrisp

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      1,2,3,4,9,10,11 – Włochy
      5,6,7,8 – Niemcy
      Łatwo poznać – Włoskie mają 72 litry, a Niemieckie 70 litrów.
      Wszystkie z serii SteamBoost są super.

    • Mila pisze:

      Dzień Dobry,
      Panie Krzysztofie kompletuje sprzęt do kuchni i dzięki Pana sugestii z piekarników prawdopodobnie zdecyduję się na któryś z Electroluxa Steam Boost. Po przeczytaniu artykułu jeszcze rozważam, bo piekarnik będzie umieszczony pod płytą i nie jestem pewna czy sterowanie elektroniczne w takim przypadku nie będzie zbyt utrudnione.
      1. Jeśli chodzi o płytę indukcyjną myślę o EIV634 SLIM-FIT z Electroluxa. Prosiłabym tylko o informację, czy ta płyta jest z połyskiem, czy matowa, jaki najmniejszy garnek obsłuży i czym się różni od EIV63443 ?
      2. Czy może mi Pan również podpowiedzieć, jaki okap szafkowy wybrać w przedziale najwyżej 1,5 tys.-2 tys., (powierzchnia salonu z aneksem kuchennym, w którym nie ma okna 27m), dobrze jakby współpracował z płytą,
      3. Liczę również na podpowiedź w sprawie niedrogiej ale dobrze myjącej zmywarki do zabudowy, 45 cm. Ważne żeby była cicha i bez automatycznego otwierania się po zakończeniu cyklu.
      Z góry dziękuję za pomoc!

      • Krzysztof Kulikowski pisze:

        Na pewno nie będzie najwygodniejszym rozwiązaniem, ale na rynku jest tylko jeden piekarnik gotujący na parze z pokrętłami Gorenje BCS747S34X .
        1. Nie ma praktycznie płyt w macie. Wszystkie mają połysk, tylko te na Schott Ceranie trochę bardziej błyszczą, stąd nazywam wykończenie EuroKery (Electroluxa, Gorenje, Samsunga) delikatnie bardziej matowym – proszę przejść się do sklepu i samemu sprawdzić. Obie płyty obsługują naczynia od 12,5 cm średnicy (przy grubym dnie feromagnetycznym). Różnica to FlexiPower w drugim modelu – opcja podłączenia pod 1 fazę, czego nie polecam jeśli ma się siłę.
        2. Brać coś co ma wydajność ok. 700 m3/h i w miarę niską głośność. Współpracują z płytami głównie Electroluxy, choć osobiście nie znoszę systemu H2H – ciągłe buczenie, które i tak będzie się wyłączać. Dobre wsady meblowe ma VDB, Toflesz, Globalo.
        3. Beko DIS28122 , a także kilka modeli Whirlpoola.

        • Mila pisze:

          Ad.2. Czy ja dobrze rozumiem, że jeśli okap współpracuje z płytą, to jest głośny? Zależy mi na sprzęcie cichym i też nie chciałabym żeby mi buczał i to bez mojej kontroli. Czy w związku z tym może mi Pan podać jakieś chociaż ze dwa konkretne modele okapu (bez automatycznej współpracy z płytą), odpowiednie do mojego metrażu, bo bardzo przepraszam ale podane przez Pana nazwy nic mi nie mówią.

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            Okap łączący się z płytą w systemie H2H odpala się zawsze gdy włączamy płytę, czyli obojętnie co robimy będzie buczeć i denerwować. Okapy mają głośność od 40 do 75 dB w zależności od poziomu mocy – te najcichsze potrafią zejść do okolicy 60 dB na maksymalnej mocy, ale to nadal nie jest cisza, a głośność porównywalna z pralką wirującą na 800 obrotach, czy działającą suszarką do ubrań.

        • Mila pisze:

          Tak dla porządku, wyczytałam że zmywarka BEKO DIS28122 chyba jednak otwiera się automatycznie po zakończeniu cyklu a chciałam tego uniknąć.
          Pozdrawiam

  49. Michał pisze:

    Dzień dobry.
    Szukam kompletu piekarnik parowy + mikrofala do zabudowy.Raczej lepszego niż tańszego.
    Kolorystyka bardziej czarna niż srebrna.
    Ciężko mi dobrać coś w komplet na podstawie rankingów.
    Miałby Pan jakieś sugestie?

  50. Aneta pisze:

    Dzień dobry Panie Krzysztofie,
    Stoję przed wyborem praktycznie całego sprzętu AGD do nowo budowanego domu i zwracam się z prośbą o pomoc. Potrzebuję pomocy przy wyborze następujących sprzętów do zabudowy:

    – płyta indukcyjna,
    – piekarnik,
    – okap nablatowy,
    – zmywarka,
    – lodówka,
    – ekspres do kawy (w zabudowie, wymiary takie jak piekarnik ‐ będą ułożone obok siebie poziomo).

    Jeśli chodzi o preferencje – na pewno podobają mi się nowoczesne wzory w kolorze czarnym (mogą być srebrne elementy). Najbardziej doceniam praktyczne rozwiązania, które ułatwią mi codzienną pracę. Co do piekarnika – zastanawiałam nad różnymi rozwiązaniami, m.in. piekarnik parowy, z funkcją mikrofalówki (ponieważ zrezygnowaliśmy z tradycyjnej mikrofalówki) lub z funkcją DualCook. Po głębokiej analizie nie wiem jednak, czy nie wybrać modelu z udogodnieniami typu cichy domyk, łatwe czyszczenie itp, gdyż posiadam Thermomixa i praktycznie 90% potraw robię w nim, a piekarnik służy mi do ewentualnego pieczenia ciast lub przygotowywania przepisów z TM. Jeśli chodzi o budżet – zakładam 15000 zł na wszystko, jeśli będzie mniej – super, jeśli trzeba będzie trochę dołożyć, a uzyskamy dzięki temu dużo lepsze parametry- też jest to możliwe. Z góry ogromnie dziękuję za pomoc 🙂
    Pozdrawiam,
    Aneta S.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Wybór firmy determinuje ekspres do zabudowy – najpopularniejsze są modele Boscha i Siemensa, dobre są też te w Electroluxie i Whirlpoolu. 15k zł to może być za mało na taki zestaw – sam ekspres do zabudowy to min. 5000 zł

      • Aneta pisze:

        Ok, jeśli za mało – prośba o polecenie godnych uwagi sprzętów w zakresie wskazanym przeze mnie w pierwszej wiadomości 🙂

        • Krzysztof Kulikowski pisze:

          Najpierw musi Pani zdecydować się na linię sprzętową o której decyduje ekspres – proszę przeglądnąć design Boscha 8 serii, Electroluxa i Whirlpoola i napisać, który najbardziej odpowiada.

          • Aneta pisze:

            Chyba najbardziej odpowiada mi Bosch CTL636EB6 .

          • Krzysztof Kulikowski pisze:

            To sprawa prosta – trzeba iść w 8 serię Boscha 🙂

          • Aneta pisze:

            Generalnie sam design Electroluxa też mi się podoba, ale Bosch w tej cenie ma chyba lepsze parametry (o ile się nie mylę – jeśli tak, to proszę o Pana opinię 🙂 )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


reklamaml