Na polskim rynku debiutuje pralko-suszarka z pompą ciepła z linii Hisense 5i. Ma znakomitą specyfikację (lepszą niż w modelach AEG i Electrolux), a do tego jest płytsza.
Spis treści
Do sprzedaży w Media Expert trafiła nowa pralko-suszarka marki Hisense – model serii 5i WD5I1245BWRH. Nie byłoby w niej nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że została wyposażona w pompę ciepła, a do tego ma jedną z najlepszych specyfikacji na rynku, gdzie wszystkie cztery parametry to najwyższe A.
Płytka, ale mieści 12 kg prania
Hisense Seria 5i WD5I1245BWRH to sprzęt płytszy od swoich konkurentów z AEG i Electroluxa, które mają wymiar całkowity 66-67 cm – tu mamy 57 cm głębokości po blacie, 59,5 cm głębokości od tego, co wystaje z tyłu do końca blatu panelu z przodu i 63 cm ze wszystkim, co wystaje, więc jedynym elementem wystającym są drzwi z pokrętłem – idealnie zlicuje się z typową zabudową meblową o głębokości 60 cm.
Wsad prania to spore 12 kg, czyli też więcej (AEG i Electrolux mają po 10 kg), wsad prania z suszeniem to 8 kg (AEG i Electrolux – 6 kg), a klasy energetyczne obu procesów to najwyższe A – dla porównania, konkurencyjne modele AEG i Electroluxa mają zazwyczaj klasę prania A, ale już klasę prania z suszenie B lub C.
Maksymalne obroty wirowania to 1400 z najwyższą klasą wirowania A, a przy nich nie przekracza 72 dB hałasu. Na 100 cykli prania 12 kg w programie ECO zużywa 38 kWh prądu, a na 1 taki cykl potrzebuje 44 l wody. 100 cykli prania z suszeniem 8 kg to 184 kWh prądu, a 1 cykl zabiera 50 l wody.
Design jest typowy dla nowej serii Hisense 5i. Mamy idealnie płaski front, czarny programator i czarne, szklane drzwi oraz mały, 3,55-calowy wyświetlacz kolorowy iPlay z zestawem sensorów do obsługi z boku.
Sporo ciekawych usprawnień na pokładzie
Nie zabrakło systemu automatycznego dozowania detergentów i masy funkcji AI, które korzystają z aż 9 czujników: temperatury wody, poziomu wody, temperatury suszenia, ilości środka zmiękczającego, stanu filtra, ilości detergentu, załadunku, twardości wody i mętności wody.
Pralką można też sterować zdalnie z aplikacji ConnectLife, znajdziemy tam też dodatkowe programy, statystyki i kreator programów.
Hisense deklaruje, że w trybie delikatnego suszenia Gentle Dry z pompą ciepła, ich nowy sprzęt nie przekracza temperatury 40 stopni C, co byłoby najlepszym wynikiem na rynku.
Po grafikach wnioskuję, że ciekawie rozwiązano cały układ suszenia – wymiennik ciepła znajduje się nad zbiornikiem i jest ustawiony bokiem do frontu urządzenia, a obok pokrętła mamy wysuwany podwójny zestaw filtrów kłaczków, który należy myć ręcznie.
To wydaje się bardzo praktycznym projektem – nawet, gdy wymiennik ciepła będzie wymagać czyszczenia ręcznego/serwisowego, to znajduje się od razu pod zdejmowanym blatem, a nie pod zbiornikiem na dnie – mamy do niego łatwiejszy dostęp.
Kolejna kwestia, która wymaga docenienia to system automatycznego dozowania detergentu z trzema komorami – ręczną na płyny lub proszki i dwa z automatycznym dozowaniem – prawą na detergent, lewą do wyboru: na drugi detergent lub płyn do płukania/zmiękczacz.
Większość producentów nie daje wyboru – mamy jedną komorę na detergent, drugą na płyn do płukania i tyle, a widać, że Hisense poszedł drogą Boscha i LG. Pojemność tych zbiorników ma wystarczyć na ok. 20 cykli prania.
Z innych funkcji mamy program czyszczenia bębna w 90 stopniach C, dodatkową dyszę natryskową z fartucha, funkcję Stain Removal gdzie wskazujemy rodzaj plam, a pralka wie, co z tym zrobić.
Nie zabrakło oświetlenia bębna, opóźnienia startu, funkcji parowych, dodawania prania w trakcie trwania cyklu, blokady przed dziećmi, funkcji Anti Crease – mniej zagnieceń z dozowaniem pary do bębna nawet przez 12 h od zakończenia prania, funkcji Quicker skracającej proces prania nawet o 57%, opcji prania antyalergicznego Allergy Care, która usuwa 99,9% bakterii i alergenów, a także programu pupil Pet Care, który usuwa z ubrań sierść.
Najkrótszy program prania z suszeniem dla 1 kg prania trwa 49 minut (15 minut prania i 34 minuty suszenia). Dla większego wsadu 3 kg proces ten trwa 96 minut.
Ile to wszystko kosztuje?
Na koniec kwestie cenowe – pralko-suszarkę z pompą ciepła Hisense wyceniono na kwotę sugerowaną 5999 zł, ale od razu załapała się w Media Expert na przecenę do 5599 zł z kodem rabatowym „RW2011-0412”, a w ofercie 30 rat 0% z pokryciem przez sklep 3 rat, koszt spada do 5039,82 zł.
Na tle dużo gorzej wyspecyfikowanych modeli Electroluxa i AEG to podobna kwota i dużo niższa od trudno dostępnego modelu LG Signature LSWD100, czy ogromnej pralko-suszarki Samsunga WD18DB8995BZT2 z 18 kg wsadem, o której wspominałem ponad rok temu przy okazji premiery na polskim rynku.
Wygląda na to, że na papierze Hisense ma aktualnie najlepszą pralko-suszarkę na polskim rynku, na przełom 2025 i 2026 roku!
Szukasz dobrej pralki lub suszarki?
Jeśli szukasz sprawdzonego, polecanego modelu, zerknij na naszą listę najlepszych pralek oraz zestawienie najciekawszych suszarek do ubrań dostępnych w polskich sklepach.
Ceny Hisense Seria 5i WD5I1245BWRH
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.













Chciałabym prosić o doprecyzowanie informacji o dozownikach proszku i płynu. W artykule napisał Pan „Kolejna kwestia, która wymaga docenienia to system automatycznego dozowania detergentu z czterema komorami – ręczną na płyny, osobną na proszki i dwa z automatycznym dozowaniem”. Przestudiowałam instrukcję i z tego co ja rozumiem to są trzy komory – dwie automatyczne i jedna ręczna. Instrukcja nie wyjaśnia co zrobić z płynem do płukania jeśli wyłączy się automatyczne dozowanie – jest tylko jedna komora ręcznego dozowania (na proszek/płyn piorący), więc skąd płyn wtedy? Czy zadziała automatyczne dozowanie z dozownika dla płynu? Ja korzystam z listków piorących wkładanych do bębna, więc chyba powinnam wyłączyć automatyczne dozowanie, ale czy pralka poda wtedy płyn do płukania? Chyba że zostawić automatyczne i po prostu nie wlewać płynu do prania (zadziała pod warunkiem, że pralka będzie chciała prać pomimo ostrzeżenia/błędu o braku płyny do prania – jeśli nie, to może można wlać wodę do tego dozownika i zostawić automatyczne dozowanie …. trochę to pokrętne rozwiązanie). Generalnie niestety jest to bardzo nieprzejrzyste, a chciałabym się upewnić, że będę mogła korzystać z tych samych detergentów co teraz.
Dodatkowe pytanie – czy pralka pokazuje wagę prania? Jest informacja że waży i dobiera ilość wody itd, ale fajnie by było jakby dzieliła się tą informacją, żeby wiedzieć czy można jeszcze coś dorzucić 😉
Z góry dziękuję za pomoc!
Faktycznie mój błąd – ma Pani rację – patrzyłem na zdjęcie i uznałem, że korytko to wlewka na płynu, a obok jest otwierana przestrzeń na proszek (to sugerował napis).
Pralka pokazuje tylko predefiniowany wsad zakładany dla danego programu przy jego wyborze, nie pokazuje rzeczywistej wagi wsadu.
Zastanawiam się nad zakupem tej pralki. Obecnie mam pralko suszarkę ale bez pompy ciepla – nie korzystam z opcji suszenia, ponieważ zapach gumy bardzo przechodził na ubrania. Liczyłam ze to przez to ze temperatura suszenia jest wysoka i przy 40stopniach już tego nie będzie. Widzę jednak, że jedna osoba zgłasza taki sam problem w tej suszarce 🙁 Czy inni też to potwierdzają? W opiniach na media expert wspomina o tym też tylko jedna osoba, reszta zadowolona… dla mnie to byłyby bardzo zauważalny problem… nie do pominiecia przy pisaniu recenzji…A jak pralko suszarki z pompą ciepła innych producentów? Też pachnie wszystko gumą?ktoś może wie?
Z doświadczenia napiszę, że takie reklamacje, czy opinie dotyczą praktycznie wszystkich pralko-suszarek, także tych z PC, ale faktycznie dotyczą one dosłownie paru procent sztuk, więc może wydawać się to dziwnym zjawiskiem.
Kupiłem a mam porównanie z pralko suszarka AEG. No więc tak nie wiem z czego jest zrobiony kołnierz pralko suszarki ale śmierdzi gumą z TEMU do tego stopnia że pranie czy suszenie bardziej śmierdzi tym niż czuć zapach płynu. Nie wiadomo też jak dodawać zmiękczacz jeżeli nie korzysta się z funkcji Auto Dose, bo miejsce do dodania ręcznie detergentu jest ale co wtedy zrobić ze zmiękczaczem to nie wiadomo bo instrukcja nie podaje gdzie go wlać, bo chyba nie chodzi o dodanie go razem z detergentem…
To niestety bardzo częsty efekt w pralko-suszarkach wielu marek. Jedyne co można zrobić z tym zapachem, to spróbować porządnie wygrzać urządzenie kilkoma długimi cyklami w wysokich temperaturach.
Zakupiłam ją w dzień premiery i narazie sprawdza się znakomicie.
Hmm, chyba Haier ma wreszcie konkurenta dla swojego modelu X11 z pompą ciepła. Aż żałuję że nie było jeszcze tego Hisense’a parę miesięcy temu…
Na papierze nawet wypada lepiej i Hisense znacząco lepiej chwali się funkcjami i parametrami – opisy Haiera w ofercie sklepów, czy na ich stronie są tragiczne.