REKLAMA TP
środa, 5 sierpnia 2020, Szymon Marcjanek

Najlepsze pralki do 1500 zł. TOP-10

Specyfikacja GORENJE W1E60S3

0 odpowiedzi na “Specyfikacja GORENJE W1E60S3”

 1. Grzegorz pisze:

  Witam. Potrzebuje pralki ok 6-7 kg wsadu w miarę bezawaryjnej i w razie potrzeby łatwej w naprawie do 1500 zł . Jeśli chodzi o wymiary to może być pełnowymiarowa. Wystarczą podstawowe programy plus przynajmniej jeden na szybkie pranie. Znalazłem Whirlpool FFB 7438 BV PL – 7kg za 1399 zł. Czy poleca Pan ten wybór ?

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   To prosty model z funkcjonalnymi programami, jakość typowa dla tego przedziału cenowego, a konkurencja lepsza nie będzie.

 2. Suzi pisze:

  HOTPOINT NM11 846 WS A EU N Co sadzi Pan o tej pralce?

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Miałem poprzedni model – 5 awarii na przestrzeni 3 lat, ale to bliźniak wszystkich modeli Whirlpoola z serii FreshCare.

 3. iga pisze:

  Panie Krzysztofie, proszę o pomoc i odpowiedź – czy pralka Siemens WM14N28XPL iQ300 – 8kg posiada opcję samego wirowania BEZ płukania? Jak należy uruchomić tę funkcję?
  Ustawienie programatora na wirowanie/odpompowanie następnie wybór wartości obrotów i start powoduje, że pralka najpierw i tak nabiera wody i płucze, a dopiero później odwirowuje pranie…Jak wyłączyć to poprzedzające płukanie?

 4. Pralka pisze:

  Poszukuję pralki dla mamy ,jest samotna .Rozważam Candy lub Electrolux. Co by Pan polecił budżet do1500zl

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Candy kupujemy komuś tylko jak go bardzo nie lubimy 🙂
   Electroluxy pełnowymiarowe polskiej produkcji w tym budżecie nie będą jeszcze złe, choć lepiej celować w Boscha serii WAN, lub WAJ, a pod względem funkcjonalnym, najwięcej oferują modele Beko.

   • Alojzy pisze:

    Dzień dobry Panie Krzysztofie – a które konkretnie są te Electroluxy z polskiej produckji? Jak je rozpoznać? Jakieś konkretne serie / modele/

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     Pełnowymiarowe pralki Electroluxa są produkowane we Włoszech i u nas, ale większość modeli to faktycznie PL i obie są niezłe jakościowo w porównaniu do ukraińskich slimów. Na pralkach Electrolux pisze gdzie są robione, w sieci niestety nie, ale dowiedzieć się tego można na ich infolinii:
     801 444 800
     22 749 61 00
     pon.-pt. 8:00-18:00

 5. Fab pisze:

  Dzień dobry. Panie Krzysztofie jaka pralkę by Pan polecił do 1500zl żeby się nie wkopać. Ważne by głębokość nie przekraczała 45cm. Mamy 3dzieci więc pralka chodzi każdego dnia praktycznie a Indesit się wykończył…

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Ta głębokość 45 cm to wymiar całkowity jaki się zmieści, czy tak jak podają producenci – po blacie?

 6. Pypyrypy pisze:

  Dzień dobry, za jakimi pralkami do ~50 cm głębokości się rozglądać? Budżet do około 1700zł. Będę ogromnie wdzięczny za pomoc!

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Jeśli 50 cm to max to trzeba iść w modele o głębokości blatu max 45 cm, a wtedy odpada większość lepszych pralek i zostają mniej poważani producenci jak Beko z modelami WUE7, Whirlpool (te z czarnymi programatorami, jak i seria FreshCare), ukraińskiej produkcji Electroluxy, a na pewno nie polecę Candy/Hoovera. Jeśli wejdą 53 cm pralki to w grę wchodzą świetne LG o wsadzie 7 i 8,5 kg (głębokość blatu 47,5 cm), oraz Haier iPro 7.

 7. Marek pisze:

  Dzień dobry,

  Poszukuję pralki ze wsadem około 8kg (1 osoba). Łazienka 4,8m2 dlatego jeszcze się zastanawiam czy kupować oddzielnie suszarkę, ale prosiłbym również o propozycje. Kolory to najlepiej biała z czarnymi akcentami. Cenowo za pralke+suszarkę chciałbym wydać 4-4,5k.

 8. Bo pisze:

  Dzień dobry, Panie Krzysztofie jaką pralkę slim by Pan wybrał do całkowitej głębokości max 58cm? Zalezy mi na tym zeby była jak najpojemniejsza wagowo i wolumenowo :). Opcja pary jak najbardziej mile widziana!

  Dziękuję!

 9. Robert pisze:

  Witam.
  Czy do kwoty 1500pln taka Midea – MF100W70T-PL – bedzie dobrym wyborem? Szukamy pralki 7 lub 8 kg. Mile widziana podobna kolorystyka.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   A widział Pan głębokość tego modelu? 40 cm po blacie 44 ze wszystkim, więc te 7 kg to realnie mniejsza pojemność bębna niż w starych pralkach 5 kg… Sama pralka jest dostępna także z logo Amica i Samsung w różnych wariacjach i to są pralki, które kupuje się tylko dla głębokości. Skoro pisze Pan, że szuka pralki 7/8 kg to pewnie ma to być normalne urządzenie pojemnościowo z bębnem 55-68 litrów, a nie 39,5 litra…

 10. Marzena pisze:

  Witam. Proszę o pomoc w zakupie pralki dla seniora prostej w obsłudze z wsadem do góry w cenie do 1500zł. Dziękuję

 11. Krzysztofer pisze:

  Witam Panie Krzysztofie,
  Jaką pralkę by Pan polecił tak do 2000 zł, max 7 kg wsadu, głębokość do 50 po blacie?

 12. Yere pisze:

  Dzień dobry panie Krzysztofie, potrzebuje możliwie bezawaryjnej pralki slim (40-45 cm gł.) w okolicach 1600 zł. Zgody dziękuje za odpowiedz.

 13. Ela pisze:

  Dzień dobry Panie Krzysztofie.
  bardzo prosiłabym o pomoc .
  Szukam pralki do 1600zl.Nie musi mieć wiele bajerów,chciałabym żeby miała oszczędne zużycie prądu i wody .wymiarowo 60×50.

 14. G21 pisze:

  Co sądzi Pan o tej pralce?
  https://www….-1-s.bhtml

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Nie znam gorszych pralek (i ogólnie AGD) od Candy – najniższa jakość wykonania z możliwych, plastikowy zawias, klamka zamka, cienka blacha obudowy, okropna zakładka fartucha, plastikowe koło pasowe, zbiornik klejony, utrudniona wymiana łożysk, programator z piktogramami, a nie napisami PL i uginający się plastik tej blendy programatora – czy da się gorzej? Na razie nikt nie próbował… Zawsze zastanawiało mnie jak to możliwe, że tych Candy sprzedaje się naprawdę sporo – fakt, że w małej głębokości nie ma specjalnie dużego wyboru, ale lepiej brać Whirlpoola (podają wymiary całkowite), czy Electroluxa z Ukrainy.

 15. Marek pisze:

  Witam Jaką przyzwoitą pralkę ocalkowitej głebokosci do 46cm polecił by Pan w cenie do 1600?

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Nie ma dobrych, godnych polecenia z czystym sumieniem, ale jak już trzeba to:
   Whirlpool WRSB 7238 BB EU lub Whirlpool WRSB 7259 D EU – obie często po 1600-1700 zł i to jeden z niewielu producentów podających wymiar całkowity urządzenia.
   Beko EWUE6636XAW SteamCure i Beko WUE6624XBWS SteamCure – pierwsza co chwilę po 1300 zł, druga po 1700 zł.
   Sharp ES-NFB612CWB-PL – produkt tureckiego Vestela, ale cena niezła 1300 zł.

   • Marek pisze:

    Czy te Whirlpoole mają wymienne łożyska/ grzalkę?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     Grzałkę, tak, łożyska nie.

     • Marek pisze:

      Czy w razie awarii jest to duży problem?

     • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Gdy padną łożyska to opcje są dwie – wymiana podzespołu piorącego co się nie opłaca (ok. 800-900 zł), lub znalezienie serwisu, który rozcina zbiornik, wymienia łożyska i potem go składa, uszczelnia – najtańsze są chłopaki z http://www….wpralce.pl – ok. 300 zł z przesyłkami całego zbiornika i dają 5 lat gwarancji na naprawę. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że mówimy o dość tanich pralkach…

     • Marek pisze:

      Tylko ktoś musi jeszcze ten zbiornik wymontować i potem zamontować.Jaka jest circa różnica między wymianą łożysk przy zbiorniku rozbieralny i nierozbieralnym? I czy to jest wogóle typowa awaria czy losowa?

     • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Fakt, choć to nie jest specjalnie trudne, bardziej czasochłonne i na YT jest pełno filmików jak to zrobić 🙂
      Wymiana łożysk w pralce ze skręcanym zbiornikiem to ok. 60-80 zł kosztu części + usługa, najtaniej ok. 250-300 zł i to też można zrobić samemu.
      Najczęściej w pralkach pada elektronika, pompy, czujniki, elektrozamek, a dopiero w następnej kolejności łożyska, czy silnik (dlatego ten drugi ma od producentów dłuższą gwarancję).

     • Marek pisze:

      Wie Pan może gdzie Whirlpool wrsb 7238 jest produkowana? Bo już się prawie zdecydowałem.Oby nie w Rosji

     • Marek pisze:

      B.dziękuję za cierpliwość i odpowiedzi.Najostatniejsze moje pytanie: Czy ten Whirlpool będzie najlepszym wyborem na tle Beko 6636,6624,Amica wa1s610?

     • Krzysztof Kulikowski pisze:

      W tej kategorii to naprawdę wybór zespołu wad – nie ma w super slimach pralek, które można polecić z czystym sumieniem, każda ma jakieś sporo wad i mało zalet – wybór sprowadza się do wyboru wad, które nam mniej przeszkadzają.

     • Marek pisze:

      To jakie są wady?Przeczytałem prawie wszystkie poprzednie wpisy i nigdzie nie polecał Pan tej pralki. A o pełnogabarytowej wspomniał że padły amortyzatory elektronika i silnik.Cz y w takim razie warto brać ten model pod uwagę?

     • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Porównywać modeli o różnych gabarytach nie ma sensu. Tak jak pisałem, nie ma opcji dobrej w super slimach. Podany LG ma 47,5 cm po blacie, a wymiar całkowity od drzwi do maskownicy napędu to 53 cm, czyli to już typowy slim. Jeśli ma być superslim wybiera Pan gorszy sort pralek. Wskazany model WH nie był zbytnio polecany bo to w miarę świeży sprzęt, dotychczas na rynku była wersja 6 kg w klasie E, 43 cm i 83 dB, a niedawno wjechały nowe modele w klasie D i B mające 7 kg, 44 cm o lepszych parametrach. Wady to programator z piktogramami, a nie normalne napisy w języku polskim i głośność pracy. Programowo i funkcjonalnie są to dobre pralki.

     • Marek pisze:

      Tego wpoiła mogę kupić za 1440 i idealnie wchodzi pod blat a Kg F2WV3s76ne jest teraz za 1634.Wg rysunku na stronie producenta ma jako jedyna z ich skinów 47,5 cm głębokości całkowitej,w związku z tym nie do końca wierzę w ten rysunek.Ta głębokość do zaakceptowania .Większa już mniej Może Pan coś doradzić?

     • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Nie sprawdzałem, można zadzwonić na infolinię i zapytać, ale z tego co kojarzę to u nas, lub w okolicy naszego kraju, na 100% UE. Z Rosji już nic nie ma na naszym rynku AGD, biorąc pod uwagę aktualną ofertę (może jakiś sklep mieć jakieś starocie jak pralki slim Samsunga, małe lodówki Beko itp z tego paskudnego miejsca).

   • Marek pisze:

    Dzięki!a Amica wa1s6120clish ?.czy jest gorsza ew. Pod jakim względem?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     Też da radę, choć seria WA1 miewa problemy z laniem wody z szuflady – trzeba przykręcać ciśnienie na kranie, ale poza tym ma wszystko co trzeba i w tym niezłe programy parowe. Jakość nieco poniżej wskazanych, ale nadal lepiej od Candy.

     • Marek pisze:

      Ostatnia prośba.Co sądzi Pan o slimach Elektroluxa EW6sn426 i EW6sn406 ? Czy są lepsze jakościowo od powyższej Amica i Beko wue6536

     • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To jedna półka jakościowo z drobnymi różnicami – Electrolux ma lepszą elektronikę i pompę, ale za to tragiczny fartuch w czyszczeniu, gorszą jakość wykonania drzwi (klamka ruchoma i zawias z giętej blachy, zamiast z odlewu). Amica robiona w Chinach, Electroluxy na Ukrainie w Stanisławowie (czy tam Iwano-Frankiwsku po ichniemu). Amica ma skręcany zbiornik, wymienne łożyska i tańsze części.

 16. Joanna M pisze:

  Dzień dobry, szukam pralki z 9 kg wsadem dla dużej rodziny. Budżet 2-2,300 zł.
  Z góry dziękuję za pomoc

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Głównie LG, Samsung i BSH (Bosch/Siemens) w tej cenie będzie dobrym wyborem.

   • Joanna pisze:

    A jakieś konkretne modele? Czy pralki Samsung mają wymienne łożyska? Wstępnie wybrałam taką, ale nie ma możliwości skrócenia czasu prania: SAMSUNG WW90TAO46AT eco bubble.

    A Lg F4WV508S1A ? Łatwa w naprawie?
    Od 2 dni przeglądam, czytam opinie… Ciężko coś wybrać, szczególnie, jak się człowiek nie zna.
    Idealnie byłoby znaleźć dobrą pralkę, która da się podłączyć do cieplej wody z solarów, ale już straciłam nadzieję, że znajdę taką w tym przedziale cenowym.
    Zatem szukam 9 kg, która się nie psuje lub łatwo się naprawia 😃

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     LG będzie lepiej wykonana od Samsunga, ale jeśli ma mieć skracanie programów długich to w obu markach trzeba iść w droższe – w LG jest to seria V700 jak F4WV710S1E , akurat w promocji. Bazowo taką funkcję mają wszystkie modele Boscha.

 17. Anita pisze:

  Panie Krzysztofie,

  szukam pralki dla rodziców. Czym się różni ta pralka:

  https://www….wuEALw_wcB

  od tej z zestawienia?
  Whirlpool FFB 7038 BV PL
  ?

  alternatywnie proszę o polecenie pralki do 1500 zł. Ma być prosta w obsłudze i dobrze działać, skracanie programów będzie na plus ale nie jest konieczne

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Wsad 7 vs 8 kg
   Obroty 1000 vs 1200
   Klasy energetyczne D vs B
   Głośność w obu w miarę wysoka (78 i 79 dB).
   Funkcjonalnie to samo, różnica w wykończeniu.
   Pralki ostro podrożały, do 1500 zł jeszcze niedawno można było kupić dobre Boscha WAN serii 4 z polskiej fabryki, a dziś zostały tylko pralki niższych lotów.

 18. Jakub pisze:

  Panie Krzysztofie, cały czas zaskakuje mnie Pan poziomem swojej wiedzy. Wiele sprzętów dzięki Panu wybrałem dla siebie, rodziny i znajomych. Mam nowe wyzwanie: szukam pralki „dla seniora” – musi mieć łatwy programator i być łatwo naprawialna/mało awaryjna, pełnowymiarowa, budżet ok 1500, jeżeli będzie trzeba, to zapłacimy więcej. Biorąc pod uwagę wyłącznie wygląd programatora, to dobrze wygląda INDESIT MTWC71252WPL (jedno pokrętło od programu, drugie od temperatury, trzecie to wirowanie) i SAMSUNG WW60A3120BH (niestety to slim). Bosche z polskim rodowodem, dostępne przy zakupie on line w popularnych elektromarketach, kosztują ok. 1800 zł, a to wg mnie 200-300 zł za dużo za tę kategorię pralek (do wyboru jest WAJ2407EPL , WAN24207PL , WAN2827SPL ). Programator bardziej zaawansowany, ale jeżeli nie będzie wyboru, to seniorka się nauczy. Co by Pan polecił, biorąc pod uwagę powyższe warunki? Któryś z modeli, jakie wymieniłem, czy może coś całkiem innego?

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Jak dla seniora to właśnie w serię 4 WAN Boscha najlepiej celować – od wczoraj mają promocją na wybrane 18 modeli tej serii, gdzie zwracają na konto 300 zł, więc można kombinować 🙂
   Elektronika w tych pralkach jest prosta, sterowanie banalne, a programy i funkcje najbardziej przypominają stare pralki. Jak jest miejsce na normalną pralkę to superslimów (ten Samsung od chińskiej Midea) i slimów unikać jak ognia. Indesit wskazany może i wydaje się prosty, ale jakościowo to niska półka, dlatego jest tak tania – sam kupiłem kilka lat temu taki model ale 6 kg z tymi 3 pokrętłami i po uruchomieniu 1 cyklu spaliła się pompa i poszedł z pralki biały dym xD

   • Jakub pisze:

    Super, dziękuję za odpowiedź. Te bosche w promocji to jednak nie ten budżet. Poleci Pan coś innego w cenie do 1500 zł? Może jakiś model z Beko albo Amiki?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     Szukać promek bo na dzień dzisiejszy nie widzę nic specjalnego do 1500 zł. Z tego co na ten weekend ma przeceny:
     Whirlpool FFB 8469 BV PL
     Electrolux TimeCare 500 EW2F428SP
     LG F2WT208S0E
     HISENSE MHW820ION
     Z tego wszystkiego brałbym chyba LG – to turecki Vestel ze wszystkimi funkcjami jakie są potrzebne, lub Hisense – to produkcja słoweńska Gorenje – porządna pralka.

     • Darek pisze:

      Dzień dobry. Okazało się jedna że pełnowymiarowa pralka jest za głęboka. Czy mógłby Pan polecić pralkę do 50 cm głębokości spełniającą wcześniej podane kryteria, czyli prosta w obsłudze, niezawodna i łatwo naprawialna po zakończeniu gwarancji (wymienne łożyska, nie klejony zbiornik, łatwy dostęp do części zamiennych). Budżet 2000 – 2500 pln. Pozdrawiam

     • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Slim tego typu to Samsungi 8 kg (46 po blacie i 52-3 całkowitego wymiaru), LG 8-9 kg (47,5 cm po blacie 53 całkowitego).

 19. Przemek pisze:

  Dzień dobry

  Panie Krzysztofie posypała mi się dzisiaj pralka Elektrolux poszły łożyska bęben klejony.

  podpowie mi pan jaką pralkę wybrać w rozsądnej kwocie dla rodziny 3 osobowej nadmiernie iż na pralce musi stać suszarka z góry dziękuję za odpowiedź

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Czyli sprzęt pełnowymiarowy. Jakiej firmy jest suszarka i ile chce Pan wydać maksymalnie – dodam, że dziś pralki ostro podrożały.

 20. Bartosz pisze:

  Dzień dobry. Szukam pralki mało skomplikowanej, która będzie naprawialna. Budżet to maksymalnie 1500 zł a co do wymiarów nie mam ograniczeń. Proszę o poradę, na ten moment znalazłem bosch waj2006spl oraz amica WA1S610CLiSH . Czy coś z tego można polecić? Co ewentualnie innego? Pozdrawiam

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Jeśli nie ma ograniczeń na głębokość to nie brać pod uwagę super slimów i slimów – ta Amica to maleństwo przy wskazanym Boschu. Jeśli ma być bardzo prosta, to polskiej produkcji modele WAJ i WAN będą dobrym wyborem.

   • Łukasz pisze:

    Witam zawsze kupuję sprzęty po przeczytaniu pana porad i nigdy się nie zawiodłem a dziś napiszę osobiście . Wczoraj rodzicom padła pralka i potrzebuje pana porady coś do 1500 max 2000 zł najlepiej żeby była 5kg dwoje emerytów .. do tej pory mieli 7kg i była za duża . W miarę prosta w obsłudze będę bardzo wdzięczny za poradę . Pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     Nie ma już pralek 5 kg (normalnych) – 7 kg to standard dla pralek pełnowymiarowych, a wsady i tak idą w górę. Mniejszy wsad jak 6 kg to tylko w slimach. Ciekawi mnie jak też pralka 7 kg wsadu może być za duża dla 2 osób? Pralki mają automatykę wagową, więc dobierają sobie wody jak trzeba, więc nie ma tu żadnych kwestii oszczędności itp…

 21. metrons pisze:

  Witam. Jestem singlem, potrzebuje pralki, suszarki, lodówki i piekarnika. Co Pan poleci?

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Proszę rozpisać co Pan potrzebuje punkt po punkcie i podać jak najwięcej wymagań, jak kolory, rozmiary, potrzebne funkcje czy wyposażenie. Na tak zadane pytanie mogę polecić zarówno pralkę za 2000 zł, jak i za 6000 zł…

 22. Iza pisze:

  Dzień dobry, bardzo proszę o poradę. Potrzebuję całego zestawu agd pod wynajem. Pralka musi być ładowana od góry. Nie ma miejsca w łazience na inną. Lodówka wolnostojaca, zmywarka 60tka i piekarnik do zabudowy,plyta gazowa,Tv. . Proste w obsłudze,”tanio i dobrze” :). Dodatkowo chciałabym skorzystać z promocji na 5 produkt za 1%
  Przyznaje, że mam mętlik w głowie, im więcej szukam i czytam tym mniej jestem zdecydowana co tu wybrać.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Pralka top – najlepiej jakiś niedrogi model Electroluxa z serii 500 i 600
   Lodówka to już kwestia w co Pani celuje – tanio i z No Frost to Candy Fresco – jest wiele modeli za ok. 1800-1900 zł.
   Zmywarka wolnostojąca, czy do zabudowy?
   Piekarnik to może być prosta Amica z serii ED37, lub Whirlpool też z 2 pokrętłami – oba ok. 1200 zł, a jeśli coś nieco lepszego to do 1500 zł polecić mogę serię Gorenje Essential i 4 serię Boscha.
   Płyta gazowa jaki kolor i materiał?

 23. Elminster pisze:

  Witam. Po 14 latach bezawaryjnej pracy padł mój AEG Lavamat 72850. Muszę kupić coś szybko, mocno ogranicza mnie budżet i jak patrzę na to co jest na rynku to jestem przerażony. Czy do 1500 zł da się kupić pralkę ładowaną od frontu z fajnymi programami, zużywającą niewiele energii i nie będąca jednorazowym zakupem do czasu pierwszej awarii? Czy może lepiej szukać na rynku wtórnym jakieś sprawdzone modele z np. gwarancją 6 miesięczną w jakimś outlecie? A może trzeba jednak dołożyć i na przykłąd na raty kupić coś solidniejszego? Tylko czy droższe oznacza z automatu solidniejsze – nie zależy mi żeby pralka miała techniczne fajerwerki a by po prostu dobrze prała. Z takich droższych sprzętów zwróciłem uwagę na serię Supreme Silence od Whirlpoola bo podobno jako jedyna z pralek ładowanych od frontu ma wymienne łożyska (nie klejony zbiornik) – nie wiem czy to dobry kierunek? Aczkolwiek widzę, że te pralki mają system dozowania środków piorących i często nie dopierają co końca. Będę wdzięczny za jakąkolwiek radę.

  • Elminster pisze:

   Czy mógłby Pan polecić jakiś model Boscha serii 4, o załadunku 8 kg 1200/1400 obrotów, który na 100% nie ma klejonego zbiornika? Wpadł mi w oko model Bosch WAN2828FPL ale czy spełnia te parametry?

   • Krzysztof Kulikowski pisze:

    Spełniać spełnia, ale to pralka wycofana z produkcji i nie wiem czy jeszcze gdzieś da się ją dostać. Modele serii 4 z wymiennymi łożyskami są w większości wycofywane i zastępowane modelami tureckimi 8-9 kg. Niżej 5 modeli spełniających wymagania (jedyne z nowych, zapakowanych, a nie expo).
    WAN2820EPL
    WAN2410EPL
    WAN2400EPL
    WAN2411EPL
    WAN2821EPL

    • Elminster pisze:

     Dziękuję za informację, a czy model BOSCH WAN2425KPL również należy do serii tych z wymiennymi łożyskami? Jest obecnie do nabycia w dobrej myślę cenie 1900 zł.

     • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Nie to już turecki model, nie polski – łatwo poznać po zdjęciach bębna – polskie mają metalowe zabieraki, a pozostałe plastikowe.

  • Elminster pisze:

   Miałem na myśli, że wśród pralek marki Whirlpool tylko ta seria z ładowaniem od frontu nie ma klejonych bębnów.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Cena nie gwarantuje solidności, a jedynie więcej funkcji, opcji, czy programów. Ceny w tym tygodniu są średnie na AGD, więc zakup czegoś do 1500 zł będzie trudny, a klasami energetycznymi pralek nie ma co się przejmować bo dotyczą tylko programu ECO. A skąd takie info, że tylko SupremeSilence mają wymienne łożyska? Przecież takich jest pełno, a tu dokładna i aktualna lista.

 24. Monika pisze:

  Dzień dobry,
  Potrzebuję wybrać pralkę, tak do 1500-1600zl, ale mogę tylko ze strony euro.com.pl (wymóg ubezpieczyciela).
  Zależy mi na ładowaniu od przodu, duży wsad 8-9kg, łatwości naprawy.
  Piorę dość często i dużo.
  Ostatnią (hotpoint ariston aqualtis) miałam niespełna 5 lat, z czego od roku jest naprawiana (z ubezpieczenia- ale to już inna bajka).
  Dziękuję bardzo. Pozdrawiam.

 25. Jagusia pisze:

  Witam, jaką pralkę Pan poleci do kwoty 1500 zł ze zdejmowanym blatem i łatwymi do wymiany łożyskami.

 26. Kamila pisze:

  Panie Krzysztofie,
  Widzę z poprzednich odpowiedzi, że sugeruje Pan unikać slim i superslim jak ognia. Może Pan napisać dlaczego? Lepsze będą z wsadem od góry? W mojej łazience zmieści się tylko superslim (czyli do 40cm), na stronie rtv euro np. tylko Electrolux. Czy coś w tym rozmiarze może Pan polecić (wolę tradycyjną,niż ładowaną góry)? Najlepiej coś naprawoalnego w razie awarii…

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Nie jak ognia, ale zasada jest prosta – jeśli mamy miejsce, kupujemy pralkę normalną, wymiarowo bliższą kwadratowi niż prostokątną. W takich lepiej rozkłada się pranie, bębny realizowane są na głębokość, jest szersze lustro wody, pranie mniej się niszczy i takie w teorii są też trwalsze. Najgorsze są superslimy bo tu nie ma dobrych firm, czy serii. Jeśli musi być superslim to brałbym Electrolux lub Beko.

   • Kamila pisze:

    Dziękuję za poprzednią odpowiedź. Jeszcze raz sprawdzilam i tylko Electrolux to w wymiarach poniżej 40cm (37,8cm) I tu pisał Pan w innym artykule, że żaden z modeli nie ma wymienialnych łożysk. Idąc w stronę trochę powyżej 40cm, znalazłam: 1.Pralka Amica WA1S610CLiSE – 40cm (według Pana listy ma wymienialne łożyska)
    2. Pralka Whirlpool serie WRSB lub WRBSB- 43,5 cn – jak łożyska? Chyba nie są wymienialne?
    3.Pralka Samsung WW60A3120WE – 40cm – (według Pana listy Samsung ma wymienialne łożyska)
    4.Pralka Sharp ES-HFA6102WD-PL – 41,6cm (według Pana listy Samsung ma wymienialne łożyska)

    Czy cokolwiek z tej listy się nadaje? Może jakieś inne Pan ma typy?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     Mieć nie ma, ale przynajmniej nie ma takich problemów lub braków jak inne.
     Wskazany Samsung nie pierze w 30 stopniach i ogólnie to bardzo biedny model. Amica to brat bliźniak Samsunga, ale dużo lepiej wyposażony i kompletny choć nie lubi się z dużym ciśnieniem wody (czasem trzeba zawór przykręcić nieco). Ostatni Sharp to turecki Vestel, dość prosty, ale bez większych wad. Wszystkie 3 wymienione mają skręcane zbiorniki i wymienne łożyska. Whirlpoole nie mają takiej opcji, ale poza tym to bardzo funkcjonalne modele z sensowną tabelą programów i jako jedyni podają głębokość całkowitą, więc 43 cm, ma realnie po blacie 40 cm.

 27. Bartosz pisze:

  Mam pralkę bosch WAN2426EPL i spawuje się ok,jaka jest jej następczyni w miarę rozsądnej cenie (do 2000zł.)?

 28. Łukasz pisze:

  Czytałem dużo komentarzy na temat pralki WA1S610CLISMT dotyczących skarg, że pralka cieknie, cienie z drzwiczek lub szufladki. Dużo osób również żali się, że wycieki są od samego początku – jak Wasze spostrzeżenia ??

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   To proste, seria WA1 nie lubi dużego ciśnienia wody. Problem rozwiązuje się poprzez skręcenie zaworu.

 29. Kasia pisze:

  Dzień dobry panie Krzysztofie Waham się przy wyborze pralki Midea Mf200w70wb-pl ,a Samsung Ww70ta026T Proszę o podpowiedź która? Bardzo dziękuję za pomoc

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Samsung to pralka pełnowymiarowa 55 cm głębokości, Midea to taki nieco spasiony slim (49,5 cm), więc jak ma się miejsce to zawsze lepiej kupić standardową pralkę niż płytką.

 30. Emilia pisze:

  WItam panie Krzysztofie,
  jako kobieta mam problem z wyborem, zbyt dużo produktów dostępnych 😉
  Zastanawiam się nad pralką BEKO MWUE7636CWE SteamCure 7kg 1200 obr. Zależy mi na podstawowych funkcjach, cenie do 1500 zł, a chętnie niższej, silniku inwerterowym, wymiennych łożyskach, 7-8kg, normalny rozmiar (nie poleca pan slim’ów) i ciekawostka to sterowanie telefonem, ale nie wiem na ile ten gadżet jest wogóle istotny i używalny. Pralka jest teraz w fajnej promocji Black Week za 1.199 zł. Jednak wiadomo, nie jest cena najważniejsza jeśli miałaby się psuć i sprawiać problemy. Przeczytałam sporo negatywnych komentarzy w opiniach sprzedawcy Media Expert. o tej pralce. Czy jest pan w stanie podpowiedzieć czy będzie to trafiony wybór?
  Jako opcja rozważam pralki do 1500 zł: BOSCH WAN2820FPL Serie 4 lub Pralka SAMSUNG WW80TA026AH EcoBubble 8kg 1200 obr, choć jest też Pralka SAMSUNG WW70T552DAT AddWash AI Control 7kg 1200 obr z połączeniem z telefonem, jednak już za 2000 zł, a wolałabym skierować się w niższą półkę i nie wariować z wydatkiem.
  Będę skakać z wdzięczności do sufitu za pana wsparcie 🙂

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Pralka Beko to właśnie slim, łożyska nie są łatwo wymienne, a sterowanie zdalnego żart bo po BT, a nie WIFI. Zdecydowanie lepiej brać wskazanego Boscha – ma nieco mniejszy bęben i otwór załadunkowy od wskazanych Samsungów, ale w przeciwieństwie do nich pozwala na skracanie programów długich i ogólnie ma lepszą tabelę programów (moim zdaniem).

 31. Paweł pisze:

  Dzień dobry ,zzym się różni rekomendowana przez Pana pralka Samsung WW70TA026TE od trochę większej pojemnościowo Pralka SAMSUNG WW80TA026AH EcoBubble 8kg 1200 obr. Wolałbym kupić tą drugą ale czy ona też ma skręcany bęben i wymienne łożyska? Czy ma zakres pracy 30C.Poszę o radę bo jest w promocji w mediaexpert.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   No właśnie tylko wsadem i wykończeniem 🙂 Obie mają skręcane zbiorniki i wymienne łożyska. Temp. 30 stopni jest w obu – widać to na zdjęciach.

   • Mika pisze:

    Witam Panie Krzysztofie,
    Proszę o poradę w kwestii zakupu pralki.Z tego co czytałam to pralki Bosh cieszą się dobrą renomą (wymiennelozy8). Proszę o poradę jaką pralkę do max 2000 Pan poleca ,wsad z przodu jakieś 7kg
    Z góry dziękuję za poradę

 32. kasiak pisze:

  Panie Krzysztofie, help 🙂
  12letnia Candy Goy 1054 nie kręci i pokazuje błąd 08, chyba czas na nową? Koszty naprawy pewnie przewyższają wartość tego klamota?
  Potrzebuję ładowana od przodu, 7kg, 30stopni, możliwość pauzy, opóźnienia startu, samodzielne wirowanie, krótkie pranko 15-20min. Oczywiście bezszczotkowa i nie klejona i wszystkie techniczne must have, o których Pan wspomina 🙂
  LG? Amica? Bosch? do ok. 1500PLN

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Niestety nie powiem Pani po komentarzu czy naprawa się opłaca czy nie – do tego potrzebuje Pani serwisanta, który zrobi oględziny – równie i dobrze może to być pierdoła do naprawy za 200 zł, więc może najpierw warto sprawdzić, zwłaszcza, że na nową zakłada Pani budżet 1500 zł – to by wystarczyło na dobrą pralkę jeszcze rok temu, ale dziś będzie ciężko o coś sensownego – modele Boscha, które polecałem rok temu za 1300 zł dziś nie schodzą poniżej 1700-1800 zł, podobnie jest z resztą stawki rynkowej.

 33. kasiak pisze:

  zapomniałam wspomnieć o funkcji czyszczenia bębna 😉

 34. Magda pisze:

  Witam znalazłam Pana ranking pralek.przez ostatnie 12 lat 6 pralek przed świętami ta 6 właśnie padła był to model Electrolux ładowana od góry 5 awarii w ciągu 2i pół roku. Dzień przed światami na szybko kupiłam pralkę Boscha model WAN282MXPL i w ogóle nie jestem zadowolona z niej pierze w miarę dobrze chociaż jest bardzo oszczędna ale płukanie to ma masakryczne jeśli chodzi o poziom wody i skuteczność. Wydaje mi się że ma bardzo słabe wirowania między płukaniami plus mało wody.
  Szukam drugiej pralki pełnowymiarowej bardzo stabilnej i żeby pochodziła chociaż z 5 lat. Beben jak największy 6 osób w rodzinie pralka chodzi codziennie. Proszę o pomoc .

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Ten model Boscha to akurat pierze w dość sporej ilości wody jak na współczesne pralki. Największy zakres regulacji ilości płukań ma Samsung – od 1 do 5, ale za to w praniu zasadniczym biorą mniej wody od Boscha. To cecha większości pralek na rynku. Długowieczności niestety nikt nie gwarantuje, jeśli chce Pani pralkę z dużym bębnem i ma w miarę prać w normalnych ilościach wody, a do tego być jako tako stabilną to niestety odpadają koreańskie firmy: LG i Samsung. Bosch w droższych seriach ma podobnie dobrane ilości wody, więc też odpada, Siemens to bliźniak, więc też. Electroluxy ładowane od frontu z bębnami 69 l jak EW8F161PSPC nie są złe, ale to pewnie jest Pani zrażona (AEG to też ich marka), więc zostaje Whirlpool najlepiej z niższych serii modele 10 kg jak FFB 10469 BV EE i ewentualnie 10-12 kg modele Haiera, ale to już drożej.

   • Krystian pisze:

    Mam te same oczekiwania. Duży bębęn (ale przede wszystkim objętościowo + duży otwór załadunkowy, waga potem) oraz „dużo” wody w użyciu. Chciałem LG, ale widzę to średni wybór. A między Hoover 14kg a Whirpoolem tym 10kg? Niby drugi lepsza marka, ale to też podobno ta sama klasa co ariston/indesit.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     Hoover to Candy, czyli jakościowo naprawdę nisko, Whirlpool ma 2 serie jakościowe – ta wskazana wyżej to niższa półka, ale i tak lepsza od Candy/Hoover, a lepsze 10 kg to z serii Supreme Silence W8W046WRPL – zupełnie inna liga. Ariston i Indesit to marki Whirlpoola – jeden koncern.

     • Krystian pisze:

      Dziękuję,

      prawie kupiłem tego lepszego Whirpoola, póki nie sprawdziłem, że na 10kg tańszy ma bęben 71l, lepszy od LG, a ten droższy tylko 64l.

      Szkoda, 🙁 Chyba będę zmuszony na LG, ale znowu: F4W1175YW podrożał o 500zł w miesiąc. Nie ma lekko…

     • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Ceny zmieniają się co kilka dni, więc któryś z tych 2 modeli 11 kg od LG będzie przeceniony, ale pewnie od następnego wtorku, lub czwartku.

 35. Magdalena pisze:

  Baaardzo dziekuje za odpowiedź 🙂 zastanawiam się nad autodozowaniem i planuj się zmieścić w 3000 zł jest coś godnego polecenia ?

 36. Darek pisze:

  Dzień dobry. Widzę, że poleca Pan pralkę Samsung WW70TA026xx . Są dostępne 3 wersje: TE, TH, TT (symbol na końcu). Moje pierwsze pytanie to jakie są różnice i czy mają znaczenie? Drugie czy to dobry wybór dla starszej osoby. Poszukuję pralki dla starszej osoby: prostej w obsłudze, niezawodnej i łatwo naprawialnej po zakończeniu gwarancji (wymienne łożyska, nie klejony zbiornik, łatwy dostęp do części zamiennych). Czy ten Samsung to dobry wybór, czy poleca Pan jakiś inny model?

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Wykończenie elementów frontu i sieć sprzedaży – to tyle. Cała ta podstawowa seria jest prosta, bez udziwnień i łatwa w obsłudze, podobnie jak serie 2 i 4 od Boscha.

   • Darek pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. W Mediaexpert Bosch jest ok 400 pln droższy od Samsunga. Czy warto dopłacić tą kwotę do Bosch’a? Czy funkcje lub jakość to uzasadniają?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     Różnice wymieniłem wyżej – już sam musi Pan sobie odpowiedzieć, czy są one warte 400 zł.

     • Darek pisze:

      Dzień dobry. Dało by radę polecić jakiś model lub modele?

     • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Zgodnie z tym co Pan napisał wcześniej, to te Samsungi WW70 najlepiej spełniłyby postawione wymagania.

  • Darek pisze:

   Rozważam również droższą Bosch WAN2821EPL . Warto dopłacić? Ewentualnie inny model spełniający kryteria. Wsad maksymalnie 7 kg, ale może być i 6 kg. Budżet w granicach 2000 PLN.

   • Krzysztof Kulikowski pisze:

    Względem Samsunga dochodzi więcej krótkich programów i opcja skracania nastaw długich, a tak to podobne funkcjonalnie i parametrowo pralki.

 37. Karolina pisze:

  Dzień dobry, zdechła nam pralka Beko WMB 51022 PL PTY ( 7127141500 ), agonalnie podczas ostatniego prania wydawała nieprzyjemny dźwięk podczas ruchu bębna. Brzmiało jak zwarcie elektryczne. Później przy następnym uruchomieniu napuściła wody i dalej nic. Nie działał nawet program samego wirowania z odpompowywaniem (trochę possała, ale musiałam kilkakrotnie ten program uruchomić i jeszcze odkręcić filtr pompy żeby pozbyć się reszty wody ze środka). „Majster” nie udzielił mi odpowiedzi ile będzie kosztować naprawa, ale z tego co tu wyczytałam – skarbnica wiedzy! – to się nie będzie opłacało, tak? Jakieś promocje pokończyły się dzisiaj o północy, kiedy można spodziewać się następnych? Mam obecnie wannę pełną prania.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Nie wiem co padło, jeśli moduł sterujący to koszt części nie przekracza 300 zł, inne części znacznie tańsze jak to w Beko. Serwisant nie powiedział co padło, co trzeba wymienić?

   • Karolina pisze:

    Jeszcze nie widział pralki (odległe terminy…), podejrzewa że to kwestia silnika, dopiero teraz mi odpisał, że szacuje na 200-280 zł, więc pozostaje mi cierpliwie czekać. Ja jednak obawiam się że to łożyska – na to by wskazywał dźwięk przy obracaniu bębna, ale wiadomo, nie jestem fachowcem. Naprawiona zmywarka długo nie podziałała, i tak trzeba było ją wymienić. Nie wiem czy i tym razem to gra niewarta świeczki, ale spróbujemy.

 38. Stone pisze:

  Szukam w miare dobrej pralki do 1500zl. Prostej w obsludze, malo awaryjnej, lazienka przestrzenna.

 39. Magda pisze:

  Dzień dobry,
  Obecnie nie działająca pralka bosch maxx7 , kilka chyba nawet około 10 lat bezawaryjnej pracy.
  Pilnie potrzebuje nowej pralki.
  Cel: Korzystają 3 osoby, pranie 3-4 razy w tygodniu, przede wszystkim pranie delikatne, ale też bluzy i dżinsy. Budżet około 2000 zł, ale jak będzie droższa też to dźwignę. No i warunek konieczny musi stać w słupku z obecną suszarka bosch serie 8.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   W tym budżecie i jak do suszarki Boscha, najlepiej celować w pralki tej samej firmy – seria 4 ma kilka modeli do zaoferowania w 3 seriach:
   – WAN z Łodzi o starej konstrukcji z bębnami 55 l (7 i 8 kg) – łatwo poznać po metalowych zabierakach;
   – WAN z Łodzi o nowej konstrukcji z bębnami 65 l (8 i 9 kg) – poznać można po plastikowych zabierakach;
   – WGG z Turcji – bębny 65 l (9 kg) – też zabieraki z plastiku;

 40. Beata pisze:

  Panie Krzysztofie, kolejny raz potrzebuję Pana opinii. Poszukuję pralki, która będzie stała pod blatem kuchennym (czyli wysokosc 82 cm). Rozumiem, ze musi to być pralka do zabudowy (ze względu na ten blat). Ponadto przy scianie z tyłu na dole wysataje rura ok 5 cm. W związku z tymi ograniczeniami wybrałam sobie do porównania kilka pralek:
  Amica AWBI6122LCB
  Whirpool WMWG91484PL
  Beko WITC7612B0W .
  Moje pytania- czy one wszystkie piorą w 30 stopniach, czy samemu modyfikować standardowe prgramy (tzn zmienic temperaturę lub obroty) oraz czy można zamontować drzwiczki meblowe z prawej strony.
  Czy one są godne polecenia, ewentualnie moze coś innego mógłby Pan zaproponowac w cenie do 2000. Nie potrzebujemy jakichs wymyslmych programów. Z góry dziękuję za poradę.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Każda z wymienionych spełnia postawione wymagania, żadna specjalnie wybitna nie jest – to najtańsze modele poza dużo gorszymi Candy//Hoover. Z tych brałbym Whirlpoola.

 41. Yere pisze:

  Panie Krzysztofie, najmniej awaryjna w okolicach 1500 to będzie…?

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   A jakiej głębokości ma to być pralka?
   Wiele zależy od promocji cenowych na dany dzień. W regularnych cenach do 1500 zł nie ma specjalnie wiele fajnych pralek pod względem jakości, ale za to jest sporo funkcjonalnych (sensowne programy, czy opcje). Do 1500 zł w zwykłych cenach są głównie pralki Candy, Indesit/Whirlpool i wszystko co produkuje turecki Vestel (Amica, Sharp, Finlux, Koenic, Gram, Kernau, 1 model LG, itp.) i Midea (Amica, Toshiba, Ok., Qlive, itp.). Najlepiej jednak polować na promocje w okolicy 1500 zł na nieco lepsze pralki jak choćby Bosch polskiej produkcji z serii 2 (WAJ) i 4 (WAN), Electroluxy serii 500 i 600, czy Samsungi podstawowej serii.

   • Yere pisze:

    Mam samsunga Eco buble 7 kg rozmiar standard, ale zaczął się pojawiać komunikat 3E, podobno mam moduł do naprawy za 560 zł. Dlatego się zastanawiam nad kupnem nowej. Ta się popsuła po 6 latach, wiec straciłem serce do tej marki( nie pierzemy b. czesto). Ostatnio polecał mi Pan LG, kupiłem do 2. domu, póki co się sprawdza. Jeśli musiałbym wydać więcej niż 2 tys, zastanawiałbym się raczej nad naprawą

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     Do 2000 zł można dostać najprostsze modele LG serii V300 i kilka wersji pralek Boscha polskiej produkcji serii 4 WAN.

 42. Iwonak pisze:

  Panie Krzysztofie bardzo proszę o info czym się różnią modele pralek Amica EWA2S714BKiSV i Amica WA3S712BLISHB i który z nich Pan poleca. Korzystam z Pana rad przy każdej wymianie sprzętu i jeszcze się nie zawiodłam. Dziękuję i pozdrawiam.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   To zupełnie inne serie i produkcja. EWA to starsza linia od chińskiej Midea – bardzo rozbudowany programator z masą fajnych funkcji, wszystko czytelne, dobre opcje parowe.
   Druga WA3 to pralka tureckiego Vestela znacznie prostsza, pozbawiona bajerów z EWA2. Głębokość, wsad, pojemność bębna i obrotu mają praktycznie takie same, EWA ma nieco większy otwór załadunkowy (31 vs 30 cm). Obie mają skręcane zbiorniki, wymienne łożyska, podobnie dobrą dostępność części, choć ceny niższe w EWA2, a w Vestelu ciężko o sam krzyżak bębna, zazwyczaj sprzedają je z bębnem, więc koszt z kosmosu.
   Funkcjonalnie z tych 2 brałbym EWA2.

  • Iwonak pisze:

   Panie Krzysztofie poczytałam jeszcze o pralkach i mam kolorowy zawrót głowy. Bardzo proszę mi poradzić jaką pralkę kupić w cenie do 2500: może być pełnogabarytowa, miło by było gdyby miała duży bęben i duży otwór do niego, silnik iwerterowy, wymienne łożyska i była po prostu dobra.

   • Krzysztof Kulikowski pisze:

    Pojemnych i niezłych pralek jest sporo na rynku, ale większość polecanych nie ma łatwo wymiennych łożysk jak pralki Boscha, Siemensa, Electroluxa, AEG. To co może spełnić wszystkie wymagania to 10-11 kg Samsungi, pralki LG 9-11 kg, choć tu można trafić na wadę głośnego wirowania, Whirlpool seria Supreme Silence. Z pralek dobrych, choć nieco kosmicznych w sterowaniu i z gorszym serwisem będą Haiery iPro 7 i 5, a do tego dodałbym nowsze serie Gorenje 10 kg i odpowiedniki Hisense, choć tu są modele zarówno z wymiennymi łożyskami, jak i bez. Jak ma to być sprzęt do 2,5k zł to celowałbym w Whirlpoolu seria SS.

    • Iwonak pisze:

     A co Pan myśli o Bosch WAN2400GPL lub Bosch WAN2813GPL ?

     • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Pierwsza to najprostszy model serii 4 WAN, ale tak naprawdę to kopia serii 2 WAJ – nie przepadam za pralkami z przypisanymi temperaturami do programów i bez możliwości ich zmiany. Druga to nowsza seria o innej konstrukcji – nie ma już metalowych zabieraków, czy skręcanych zbiorników z łatwo wymiennymi łożyskami, ale za to bębny są sporo większe, otwory załadunkowe także, mają lepszą perforację bębna – funkcjonalnie ma co trzeba.

 43. Mateusz pisze:

  Panie Krzysztofie, jaka pralka w okolicach 1500zł, pranie 1/2 razy w tygodniu, głównie lekkie ale grubsze bluzy i jeansy też się znajdą, wymiary 60×40

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Ile może mieć maksymalnie na głębokość – wymiar całkowity. Producenci podają po samym blacie, więc to co ma 40 po blacie, realnie ma 44-45 cm całkowitego.

   • Mateusz pisze:

    Na głębokość max 45:)

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     To w grę wchodzą Beko 6 kg o głębokości 41,5 cm – WUE6624XBWS , Electroluxy 38 cm jak EW6SN326SPI i Whirlpool jak WRSB 7259 D EU – to jedyna firma, która podaje wymiar całkowity, a nie po blacie (44 cm). Ewentualnie jeszcze WA1S610CLiSE 40 cm (44 cm całkowitcie). Omijałbym raczej Candy i Hoover.

     • Mateusz pisze:

      Co Pan sądzi o pralce Samsung WW8NK52E3PW ? Pomijając kwestię wymiarów? Została mi ona doradzona w sklepie lokalnie.

     • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Prosty model slim chińskiej produkcji z bazowymi programami i opcjami – jak ktoś nie ma większych wymagań to będzie zadowolony, warto tylko sprawdzić przed zakupem tabelę programów w instrukcji obsługi, żeby nie być potem zaskoczonym czasem programów.

 44. Renata pisze:

  Witam Panie Krzysztofie. Chciałabym prosić Pana o poradę i wsparcie. Rodzicom popsuła się pralka i szukają czegoś na szybko. W jednym ze sklepów sprzedawca zachwala i poleca pralkę TCL FF0612WB0PL . Mówi, że dużo ludzi kupuje i nie wracają z reklamacjami i że pralka jest na podzespołach elekroluxa (obecna pralka jest tej firmy i mają ją chyba z 15 lat). Mamie się podoba ta pralka TLC, ponieważ jest prosta, nieskomplikowana, co jest istotne, ponieważ ma już swoje lata i nie jest w stanie nauczyć się obsługi bardziej skomplikowanych modeli. Oczywiście dużą rolę odgrywa cena (w tym sklepie aktualnie jest promocja na 1299 zł i nie wiem czy to faktycznie promocja czy standard). Próbowałam szukać opinii w internecie, ale nie ma nic i to mnie zastanawia. Próbowałam również rozeznać się w aktualnej ofercie różnych producentów, ale przyznam, że się pogubiłam. Czy może się Pan wypowiedzieć na temat wspomnianego modelu lub ewentualnie polecić coś w podobnej cenie? Dla rodziców to i tak duży wydatek, więc drogie modele raczej nie wchodzą w grę. Co istotne dla mamy, to żeby była w miarę prosta w obsłudze i można było ją naprawić jeśli coś się zepsuje. Maksymalna głębokość 60 cm. Ładowanie od góry odpada. Dodam, że mama jest „maniakiem” prania. Przy dwóch osobach pralka chodzi praktycznie codziennie, a czasami nawet kilka razy dziennie 😂
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź i w ogóle chciałam podziękować za Pana pracę i pomoc!
  Pozdrawiam serdecznie.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Heh niezły bajkopisarz z tego sprzedawcy 😀 To był Neonet, czy Media Expert?
   Cena faktycznie niezła (1299 zł), ale sprzęt TCL ma tyle samo wspólnego z Electroluxem to ja z baletem – NIC 😉
   Oferta PL marki TCL to chińskie, najprostsze z możliwych AGD, bardzo przeciętny sprzęt z dość kiepskim serwisem i dostępnością części.
   Jak mama chce coś prostego i była zadowolona z Electroluxa, to oni w ofercie nadal mają serię 500, która wygląda jak pralki z początku tego tysiąclecia i nie są specjalnie drogie: Electrolux EW2FN684SP i EW2FN727WP o ile mogą być pralki pełnowymiarowe – nie wspomina Pani o kwestii głębokości, ale slimy też są pod serią 600.

   • Waldemar pisze:

    Witam
    Panie Krzysztofie, czy polecił by Pan WHIRLPOOL FFB 8258 BSV lub coś innego w zbliżonym budżecie? (mediaexpert ma promocję teraz na ten model).

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     Jeśli ma to być pełnowymiarowa pralka poniżej 1500 zł to będzie dobry wybór – mało jest teraz pralek w tak niskich cenach.

   • Renata pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź! Dokładnie – jeden z tych dwóch sklepów 😅
    Głębokość 60 byłaby optymalna.
    Rozeznam się w podanych przez Pana modelach elektroluxa. Czy poza tymi mógłby Pan polecić coś z takich prostszych pralek, z silnikiem inwerterowym, wymiennymi łożyskami i wkręcanym zbiornikiem? Ponoć znaczenie ma tez czy bęben jest chromowany, ale nie wiem. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     Bosch seria 2 i 4 modele WAJ i WAN 7 kg wsadu są jeszcze skręcane i mają wymienne łożyska, a także część modeli 8 kg (łatwo poznać po metalowych zabierakach). Z tym bębnem to też niezły mit – to po prostu stal kwasoodporna i tyle.

     • Renata pisze:

      Dzień dobry. Pięknie dziękuję za odpowiedź. Widzę, że pralki z tych serii i modeli mają bardzo dobre opinie. Pewnie zdecydujemy się na którąś z nich. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊

 45. Grażyna pisze:

  Jestem na etapie kupna pralki pełnowymiarowej. Sprzedawca polecił mi AEG LFR71844BP . Jest teraz w promocji. Co Pan sądzi o niej?

 46. kurczak234 pisze:

  Panie Krzysztofie, na samym wstępie chciałem pogratulować Panu wiedzy, naprawdę robi wrażenie 🙂

  Chciałem poprosić o polecenie pralki do 1500 zł, z przeglądanych modeli które polecał Pan wcześniej te pralki przekraczają trochę ten założony budżet. Wymagania – standardowa ilość prania dla 2 osób, rodzice przez kilkanaście lat mieli pralke Indesita i za bardzo się nie psuła, czy w obecnych czasach za taką cenę jest coś wartego polecenia?

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Z tego też powodu zestawienie do 1500 zł praktycznie straciło sens i właśnie piszę nowe z podwyższonym limitem do 2000 zł – tak niestety poszły ceny w górę i bez dobrej promocji, zakup sensownej pralki poniżej 1500 zł nie jest prosty.
   Głównie polecić można Whirlpoola, Indesit to ich niższa marka i też w tym budżecie będzie 1 sensowny model:
   Indesit BWE 71452X K PL N
   Whirlpool FFB 7438 BV PL
   Z innych jeszcze kilka Beko jak WUE7512WPBE , ale to już pralki płytkie slim, a nie normalne – rozumiem, że nie ma ograniczeń na głębokość?

 47. agdmaniak.pl pisze:

  Dzień dobry
  Jestem na etapie wymiany pralki i mam dylemat, na jaką się zdecydować.
  Wybieram pomiędzy Whirlpool FFB9258SV PL lub Beko WUE7612WARSE , czy któraś z nich ma bęben skręcany, na ktorą się zdecydować,wystepują w cenie ok.1500zł.Pralka do użytku domowego .
  Pozdrawiam i proszę o podpowiedż.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Żadna – obie nie mają skręcanych zbiorników i z tych 2 brałbym raczej Whirlpoola – lepsza moim zdaniem tabela programów.

 48. Przemow15 pisze:

  Dobry wieczór,
  Padła mi pralka, szukam nowej ładowanej od przodu, minimum 7kg załadunku i aby w razie czego była łatwa do naprawy.
  Obecnie myślę o tych:
  Electrolux EW2FN684SP
  Amica EAWSB814BIS
  Whirlpool FFB 7438 BV PL
  Whirlpool FFS 7259 B EE
  Celuję tak około 1500 zł
  Może coś innego z wyżej wymienionych?
  Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam serdecznie

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Electrolux najprostszy i o najmniejszej pojemności, a z grubsza ma to co trzeba. Whirlpool z PL na końcu lepiej wyposażony niż z EE – to też niezła pralka z paroma dodatkami jak odświeżanie parowe i dobrą tabelą programów z dużymi wsadami. Amica to pralka z największą ilością bajerów, ale nie ma temperatury 30 stopni. Wszystkie 4 pralki mają zgrzewane zbiorniki, utrudnioną wymianę łożysk, ale poza tym są proste w naprawach, a części zwłaszcza Whirlpoola dość tanie. Do 1500 zł ciężko teraz o coś co można polecić z czystym sumieniem, dlatego też to zestawienie zostanie zastąpione pralkami do 2000 zł 🙂

   • Przemow15 pisze:

    Panie Krzysztofie, a do 2000 zł co by Pan polecił? Czyli rozumiem, że do 1500 zł nic się nie da ogarnąć, a może coś innego Pan poleci w okolicach 1500 zł?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

     Da się kupić do 1500 zł pralki przeciętne, ale zwiększając budżet do 2000 zł wchodzimy już w polskiej produkcji pralki Boscha z serii 4, będzie też wybór wśród podstawowych modeli Samsunga i LG, pojawią się pierwsze polskiej produkcji Electroluxy, kilka niezłych Gorenje i Hisense.

 49. Ania pisze:

  Dzień dobry. Rozglądam się za pralką, ważne żeby była prosta w obsłudze. Wpadła mi w oko Amica WA1S610CLiSE Slim, ale po komentarzach widzę, że slimów raczej Pan nie poleca. Co ewentualne radzi Pan zakupić. Budżet najlepiej do 1500 zł, ale może być ciut więcej.

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   To już super slim bo 40 cm po blacie i 44 cm ze wszystkim co wystaje. Podobne pralki, ale gorzej wyposażone są też pod Samsungie – obie serie robi Midea. Funkcjonalnie to nie jest zła pralka – ma wszystko co potrzeba, sporo opcji i niezłe programy parowe, konstrukcja łatwa w naprawach, wymienne łożyska, miewają jedynie problemy gdy ciśnienie wody jest zbyt duże, wtedy trzeba nieco przymknąć zawór.

 50. Anna pisze:

  Dzień dobry, poszukuję pralki (niestety) super slim, wymiary gł max 47cm, sz 64cm, wys 86cm. Wybrałam już model Beko WUE7626XBWS SteamCure 7kg, ale faktyczna gł jest 49cm, więc nawet jeśli mam podłączenie wody z lewej strony(nie z tyłu pralki), to chyba i tak ta pralka się nie zmieści? Jeśli nie, to czy mógłby Pan doradzić, czy lepsza jest pralka Beko WUE6624XBWS SteamCure Slim 6kg lub Pralka AMICA WA1S712CLiSMG (jest jeszcze Pralka AMICA WA1S712CLiSD , ale nie wiem czym ona się różni od poprzedniczki nie licząc ceny). Czy może są inne lepsze modele pralek super slim do 2000zł? Dziękuję bardzo i pozdrawiam

  • Krzysztof Kulikowski pisze:

   Beko to ta sama seria i funkcje, różnią się wsadem, głębokością i minimalnie parametrami. Amici różnią się tylko kształtem klamkami do otwierania drzwi i dystrybucją. Jeśli ma mieć do 47 cm wymiaru całkowitego, to zarówno te Amici będą ok, jak i 6 kg Beko, a z innych jeszcze nie najgorszej wypadają Electroluxy.


reklamaml