Kategorie: Ekspresy do kawy Poradniki

Analiza ekspresów do kawy. Który użyje największej ilości kawy?

Miłośnicy porządnej kawy wiedzą, że dla uzyskania porządnego espresso potrzeba jest odpowiednia ilość dozowanej kawy przez młynek w ekspresie automatycznym. Sprawdziłem więc, ile kawy „biorą” popularne ekspresy dostępne w Polsce.

Mało który producent chwali się maksymalną ilość kawy przyjmowaną przez blok zaparzający – głównie robią to Jura i Nivona, a reszta marek ma te dane głęboko zakopane w instrukcjach, danych serwisowych czy materiałach szkoleniowych, do których zwykły kupujący nie ma dostępu.

Przeanalizowałem wszystkie dostępne dane z sieci: to, co podają producenci, informacje z testów speców od kawy mających własne blogi czy publikujących na YouTube, a także informacje od użytkowników z serwisów typu Reddit, którzy sami wykonali takowe pomiary.

Wszystkie dane zebrałem w podsumowującą temat tabelę. Poniżej opisuję każdy koncern, więc łącznie mamy 13 marek, 10 koncernów i dodatkowo sprawdziłem też firmy, które nie zajmują się produkcją automatów do kawy, a biorą swoje modele głównie od chińskich podwykonawców.

Uwaga: poniższe dane to analiza dostępnych informacji w sieci i od producentów. Wiele z testów, czy pomiarów nie ma jasno opisanej procedury testowej, nie mamy pewności, czy kawa została idealnie osuszona, a parametry ekspresów ustawione prawidłowo. Na wyniki ma też wpływ wybrany poziom mielenia, o czym większość testujących nie wspomina.

Do czasu aż jedna redakcja nie weźmie się za wykonanie takich pomiarów zgodnie z opracowaną procedurą testową, nie otrzymamy porównywalnych danych, które byłyby obarczone możliwymi błędami w najmniejszy możliwy sposób.

Niestety takie testy to ogromny koszt nie tylko w zakupie ekspresów, ale i samej pracy i nakładzie godzin – skoro największe redakcje i kanały YT robiące kosmiczne wyniki jeszcze się za to nie zabrały, to raczej szybko się to nie zmieni.

Podsumowanie analizy maksymalnych porcji kawy w automatach

Na podstawie zebranych informacji (zarówno z materiałów producentów, testów internetowych, jak i opublikowanych opinii z pomiarami własnymi użytkowników) stworzyłem tabelę, która wskazuje, kto oferuje automaty z najpojemniejszą jednostką zaparzającą.

Marka i serie Maksymalna dawka według producenta Maksymalna dawka z testów Maksymalna dawka z pomiarów użytkowników
Ninja AutoBarista Pro 27 g 20-30 g 26 g
Jura z wyjątkiem ENA 16 g 18,9-19,3 g 16 g
Nivona Nivo 7100/8100/9100 16 g 15-16 g 16 g
DeLonghi Magnifica Plus 14 g 15-18 g 14-15 g
Philips LatteGo Pro 6000/8000 14 g 15 g Brak danych
Miele od CM5300 14 g Brak danych 15 g
KitchenAid KF6/KF7/KF8 Brak danych 12,3-15 g 15 g
Melitta Barista TS Smart 13 g 13 g 13-15 g
Siemens EQ500/600/700/900 Brak danych 14-17,2 g 11,5-12,5 g
Krups Evidence/Intuition 9-11,5 g Brak danych Brak danych
WMF 600/700/800 11,5 g Brak danych Brak danych
Saeco GranAroma i Xelsis Brak danych 11,5 g 11 g
Gaggia 10 ± 1,5 g Brak danych 11 g

 

Omówienie danych producentów, testów z sieci i pomiarów użytkowników

Ninja AutoBarista Pro

Ninja AutoBarista Pro

Zdecydowany zwycięzca analizy. Warto jednak mieć na uwadze, że dane mocno się różnią, gdyż producent podaje, że jednostka zaparzająca może pomieścić do 3 dawek mielenia po 9 g każda, czyli 27 g, a testy z YouTube rozjeżdżają się od maksymalnie 20 g do nawet 30 g. Za to użytkownicy Reddita piszą o zmierzonej wadze suchego ciasteczka kawy 26 g.

W zasadzie jednak nie jest ważne, czy jest to 20 g, czy 30 g – każda z występujących tu wartości przebija całą konkurencję. Szkoda jedynie, że Ninja AutoBarista Pro ma kilka innych problemów…

Jura z seriami C, A, E, S, J, Z i Giga

Jura E8 ED

To najpewniejszy producent. Zarówno jego dane, jak i pomiary z testów czy od użytkowników zgodnie podają, że Jura z dużym zaparzaczem potrafi przygotować mocną kawę z nawet 16 g świeżo mielonej kawy.

Uważać trzeba tylko na serię ENA, gdyż ma mały blok o pojemności do 10 g, choć według testów z sieci, potrafią dozować nawet 13 g.

Co ciekawe rekord testowy uzyskał Coffeenes na modelu Jura E8 ED podając, że wysuszony krążek kawy miał 18,9 g, lecz nie podano procedury tego pomiaru, więc traktowałbym go jako ciekawostkę.

Za to w testach Les Numeriques Jura J10 wykazała się nawet 19,3 g kawy na maksymalnych ustawieniach, a dawkę 16 g dozowała Jura C8, a model C9 delikatnie ją przekroczył do 16,3 g.

Nivona Nivo 7100, 8100 i 9100

Nivona 8103

Najlepszy konkurent Jury, oferujący automaty z wyjmowaną jednostką zaparzającą o nowej konstrukcji mającej pojemność do 16 g – potwierdzone nie tylko przez dane sklepowe i producenta, ale też w testach, jak i pomiarach użytkowników.

Tu trzeba jednak zaznaczyć, że Nivona ma w ofercie sporo automatów starszych z serii 3-cyfrowych: 500, 600, 700, 800 i 900 z mniejszym blokiem zaparzającym. Nawet flagowa seria Nivona Nivo 1040 mieści do 14 g kawy.

De’Longhi Magnifica Plus (a także Dinamica Plus i Eletta Explore)

Jednostka zaparzająca De’Longhi

Lider rynku ekspresów automatycznych, sprzedający najwięcej sztuk globalnie. Nie chwali się danymi co do pojemności bloków zaparzających czy dawek, jakie konkretny automat potrafi dozować, ale dotarłem do materiałów wewnętrznych marki, których z oczywistych względów tu wkleić nie mogę.

Kompletnie nie spinają się one z tym, co pokazują testy speców od kawy oraz pomiary użytkowników – choćby na Reddit.

De’Longhi podaje w materiałach szkoleniowych dla sprzedawców, że wybrane automaty dozują do 14 g kawy, lecz gdy sprawdzimy testy to okazuje się, że serie Magnifica Start i Evo ograniczone są do 10-12 g, Magnifica Evo Next i Duo do 12-13,5 g, ale już serie Dinamica Plus, Eletta Explore i Magnifica Plus potrafią dozować nawet 15-16 g kawy.

Wszystkie te trzy modele sprawdzał Tom’s Coffee Corner, a Elettę Explore dodatkowo Espresso Den.

Tom’s Coffee Corner podaje, że Magnifica Plus w Doppio+, mieląc 11,8 sekundy, potrafi dozować o 15 do nawet 16 g kawy. Co prawda Tom podaje też, że górną granicą tego modelu jest 18 g, ale nigdzie nie znalazłem u niego wytłumaczenia, jak osiągnąć tak dużą dawkę.

Za to użytkownicy tego ekspresu, potwierdzają pomiary wysuszonych krążków kawowych na poziomie 14-15 g, podobnie jak w Dinamica Plus i nieco mniej w Eletta Explore 13,6 g – wszystkie na Doppio+ z maksymalną mocą kawy.

Philips, Saeco i Gaggia

Nowy zaparzacz Philipsa

Ciekawie robi się z koncernem Philips, do którego należą też marki Saeco i Philips. W starej serii Saeco GranBaristo Saeco stosowało bloki zaparzające o pojemności od 4 do 16 g, a we wszystkich innych do 10,5 g.

Po przejściu wszystkich niższych serii pod markę Philipsa i stworzenie linii LatteGo, wszystkie modele serii 1000/2000/3000/4000/5000, jak i obie serie Saeco GranAroma oraz Xelsis, korzystają z bloków o pojemności do 11-11,5 g (w zależności od źródła).

Za to w tym roku pojawiły się nowe automaty Philips LatteGo Pro serii 8000 i 6000, z zupełnie nowym blokiem. W materiałach producenta znalazłem info o pojemności do 14 g, ale z moich pomiarów (w zależności od stopnia mielenia) ciasteczko kawowe po całkowitym osuszeniu miało od 13,5 g do nawet 15 g, a to już naprawdę porządny wynik.

Miele

Miele CM5300

Tu sprawa nie jest specjalnie łatwa – w sieci brakuje porządnych testów i pomiarów profesjonalnych. Za to znalazłem informację w instrukcji modelu Miele CM5300, która dotyczy całej serii CM5x00, że zaparzacz ma pojemność 6-14 g.

Do tego jeden z użytkowników Reddita podaje, że u niego na maksymalnych ustawieniach dozowania wyszło nawet 15 g.

KitchenAid KF4/6/8

KitchenAid KF8

Z marką KitchenAid jest naprawdę kiepsko – producent nic nie podaje. Testy Les Numeriques pokazują, że KF6 dozuje maksymalnie 12,4 g, a KF8 12,3 g – to nie są dobre wyniki. Za to brytyjski serwis ExpertReviews podaje, że KF8 producent deklaruje pojemność bloku 7-14 g

Za to właściciele tych automatów mają inne dane z pomiarów. Jeden z użytkowników Reddita twierdzi, że to maksymalnie 15 g, kolejny z KF8 zmierzył 14-15 g. Te 15 g wydaje się prawdopodobne, gdyż KitchenAid korzysta z tego samego starego bloku, co Miele, choć rozbieżności między testami a pomiarami posiadaczy są dość spore.

Melitta

Melitta Barista TS Smart

Automaty tej firmy korzystają z bloku OEM produkowanego przez Eugster/Frismag, czyli tożsamego z tymi z Miele, KitchenAid, niższych modeli Nivona.

Melitta podaje jedynie pojemność bloków zaparzających dla kawy mielonej 7-13 g, ale to nie musi być zgodne z ilością dozowaną przez młynek. Co ważne, te 13 g dotyczy tylko modeli Passione, CI Touch i Barista, a niższe serie Solo, Purista i Latticia mają podany zakres 7,5-11,5 g mielonej kawy do dozowania ręcznego.

W teście Melitta Barista T Smart, James Hoffmann, kawowy guru, twierdzi, że krążek ma maksymalnie 13 g, ale jego procedura opiera się na odłączeniu zasilania zaraz po zmieleniu kawy, przed zaparzaniem i namoczeniem kawy, więc to totalnie inaczej niż robi większość testujących.

Testów samych posiadaczy nie znalazłem, na Reddicie ktoś się powołuje znowu na Hoffmana i jego 13 g, a inny użytkownik pisze o 15 g, gdyż to ten sam blok co w Miele.

Siemens

Siemens EQ700

Niemiecki koncern to jeden wielki brak danych. Serwis The Appliances Reviews podaje, że blok śrubowy z EQ.300 ma pojemność 5-14 g, tak samo blok śrubowy z serii EQ.9.

Niestety danych z testów nowszych serii nie ma. Ekspresy EQ500 iAroma, EQ600 iAroma, EQ700 iAroma i EQ900/EQ900 Plus korzystają z najnowszej wersji tego samego bloku o nazwie SpringBox Spindel-Brühgruppe V04.

Starsze serie EQ300 i EQ500 Classic korzystały też z bloków śrubowych dwóch typów o krótszym oznaczeniu. Co do starszych modeli EQ.6 ze zwykłym blokiem mechanicznym, dokumentacja Siemensa potwierdza, że mieści 7-12 g kawy.

W teście EQ500 Classic mamy pomiary z Sagtdermeister.de, gdzie maksymalna ilość dozowanej kawy to 10,2 g. Za to w teście EQ900 Plus z ETM TestMagazin podają, że na ostatnim 9 poziomie mocy, zmierzona ilość kawy po wysuszeniu to aż 17,2 g – ich testu nie brałbym na serio, czytałem też testy EQ700 i EQ600 – zawierają pełno błędów i dziwnych danych pomiarowych, bez porządnego uzasadnienia.

Za to użytkownicy ekspresów Siemensa z blokami śrubowymi podają, że waga krążków mieści się w przedziale 11,5 g do 12,5 g.

Krups Evidence, Intuition i WMF Perfection

Krups, zaparzacz hydrauliczny

Stare niemieckie marki należą do Groupe SEB, czyli francuskiego koncernu wraz Tefalem. Wykorzystują od lat tę samą jednostkę zaparzającą – hydrauliczną, bez opcji wyjęcia, czyszczącą się automatycznie i w modelach mających do wyboru 4 poziomy mocy kawy, maksymalna ilość dozowania to 11,5 g, a modele z 3 poziomami mocy kawy ograniczone są do 9 g.

Tu też trzeba zaznaczyć, że specyfikacje producenta na polskiej stronie nie zawsze są prawidłowe – dla modeli Evidence prawidłowo podają 6-9 g (3 poziomy mocy), ale już Intuition Experience+ powinien mieć podane 6-11,5 g (4 poziomy mocy. Potwierdzają to wewnętrzne prezentacje szkoleniowe Krupsa.

W przypadku WMF, prezentacje szkoleniowe jasno podają – bloki mieszczą do 11,5 g kawy świeżo mielonej, niezależnie od ilości poziomów mocy w danym modelu (są 3 lub 4).

W sieci nie znalazłem żadnych testów sprawdzających ten parametr dla Krupsa czy WMF.

Pozostałe marki nie mają czym się chwalić…

Pozostałe marki oferujące automaty do kawy nie przekraczają pojemności bloku 10 g, co nie znaczy, że wszystkie potrafią przygotować kawę z takiej ilości świeżo mielonych ziaren, czasem będą to wartości niższe 8-9 g.

Teka Barista

Większość pomniejszych marek korzysta z chińskich ekspresów automatycznych produkcji chińskiej, najczęściej na dwóch typach bloków. Pierwszy typ przypomina blok zaparzający Saeco, Melitta czy Miele i będą to ekspresy lub serie automatów Teka Barista, Amica CM 7011 Elegance, ETA Ristello, SAM COOK PSC-170 B, KOENIC Cremaro+.

Mały blok z Mova Virtuoso 10 Pro

Drugi typ bloku to jakby tylko dolna wyjmowana część, podobna do bloków De’Longhi. Przykładowo są to ekspresy lub całe serie automatów: Sencors SES 6100BK i 8100BK, ELDOM ECA10, wszystkie Beko CaffeExperto, G3FERRARI Duchessa, BLAUPUNKT CMA301 i CMA501, Tchibo, Dreame Ecceluxe, Mova Virtuoso, Webber A7 Veneto i każdy Smeg.

Jeśli więc kupować automat tej klasy, to polecam tylko z pierwszej grupy gdzie jest Teka i Amica, a ekspresy z mini blokami raczej bym omijał.

Podsumowanie – kto wygrał?

Zdecydowanym zwycięzcą rankingu ilości dozowanej kawy z młynków do przygotowania kawy z ekspresu automatycznego jest firma Ninja z ich ekspresem Ninja AutoBarista Pro.

Pewniaczkami są automaty szwajcarskiej firmy Jura – wszystkie z wyjątkiem serii ENA mają bloki zaparzające, które pozwalają na przygotowanie kawy z 16 g świeżo mielonych ziaren, a w testach wyszło nawet, że niektóre modele potrafią przebić wartość do nawet 19,3 g.

Równie świetnie wypada Nivona z nowymi seria 71xx, 81xx, 91xx – nowa ulepszona jednostka zaparzająca faktycznie mieści te 15-16 g przy maksymalnej mocy.

De’Longhi w konkretnych modelach automatów: Magnifica Plus, Dinamica Plus i Eletta Expole, przy kawie Doppio+ też potrafi przygotować kawę z 15-16 g, a według niektórych testów nawet 18 g.

Do paczki firm mających automaty z dużą dawką dozowanej, świeżo mielonej kawy dołączył niedawno Philips z ekspresami LatteGo Pro serii 6000 i 8000 – dozują do 15 g według moich pomiarów.

Następnie mamy kilka firm korzystający z bloków zaparzających tego samego producenta: KitchenAid, Miele, Melitta i starsze serie Nivona – tu zakres pojemności bloków mieści się w przedziale 13-15 g, a najbardziej zgodni są użytkownicy, którzy twierdzą, że ich automaty tych marek ze średniej półki cenowej, osiągają 15 g.

Reszta stawki rynkowej, czyli wszystkie pozostałe automaty Philipsa serii od 1000 do 5000, Saeco GranAroma i Xelsis, Gaggia, Krupsy Intuition i Evidence, WMF serii 600/700/800 i Siemens nie zachwycają. Przygotują kawy z maksymalnie 11,5-12,5 g w zależności od marki i automatu.

Najgorzej za to wypadają firmy biorące automaty od chińskich fabryk – te zazwyczaj ograniczają się do 10 g.

Szukasz innego ekspresu do kawy?

Warto sprawdzić nasz TOP-10 polecanych ekspresów do kawy – wybraliśmy tam najciekawsze modele na każą kieszeń.

Zachęcam też do lektury innych wpisów na AGDaniak.pl, gdzie doradzamy, jaki sprzęt AGD warto teraz kupić (albo czego unikać).

Krzysztof Kulikowski

Najnowsze artykuły

  • Ekspresy do kawy
  • Newsy

Jeden chiński ekspres i pięć marek? Koenic Cremaro ostro zaniża ceny konkurencji

Media Markt wypuścił dwa ekspresy do kawy marki własnej Koenic. Prawdopodobnie już niedługo kolejne warianty…

4 listopada 2026
  • Artykuł sponsorowany
  • Polecamy
  • Pralki i suszarki
  • promowane-reklama
  • Samsung
  • Wiadomość dnia

Pralka i suszarka z AI – jak ułatwiają pranie i suszenie ubrań?

Dzięki technologiom AI Wash+, AI Ecobubble, inteligentnemu ekranowi i Optimal Dry i AI Dry+ nie…

4 listopada 2026
  • Newsy

Chińczycy dopięli swego – kupują Media Markt i Saturn za zgodą Komisji Europejskiej

JD.com, chiński gigant z branży e-commerce uzyskał wszelkie potrzebne zgody od Komisji Europejskiej na zakup…

4 listopada 2026
  • Dyson
  • Odkurzacze
  • Promocje

Sprawdzony Dyson V8 Absolute z dwoma elektroszczotkami teraz sporo taniej

W Media Markt mają teraz niezłą promkę - łącząc promocje można zgarnąć sprawdzony odkurzacz Dyson…

3 listopada 2026
  • De'Longhi
  • Ekspresy do kawy
  • Promocje

Ekspres polecany przez serwisantów w dużej obniżce. Oferta na De’Longhi Dinamica

Polecany przez serwisantów ekspres De'Longhi Dinamica ECAM 350.55B doczekał się sporej obniżki w Oficjalnym sklepie…

3 listopada 2026
  • Ex-artykuł
  • Newsy
  • promowane-reklama

Masz zwierzaki? Kup i zgarnij 200 zł rabatu

Media Expert ma teraz promocję dla miłośników zwierzaków – kupując pralkę z funkcją usuwania sierści…

3 listopada 2026