Samsung QuickDrive WW10M86INOA, czyli pralka bez kompromisów. Warto kupić?

Kupując pralkę zazwyczaj celuje się w optymalny stosunek ceny do możliwości. Są jednak na polskim rynku również urządzenia absolutnie bezkompromisowe. Jednym z nich jest flagowy produkt z linii QuickDrive – pralka Samsung WW10M86INOA. Czy to najlepsza pralka, jaką możesz kupić

Artykuł sponsorowany, powstał przy współpracy z firmą Samsung

Kupując pralkę zazwyczaj celuje się w optymalny stosunek ceny do możliwości. Są jednak na polskim rynku również urządzenia absolutnie bezkompromisowe. Jednym z nich jest flagowy produkt z linii QuickDrive – pralka Samsung WW10M86INOA. Czy to najlepsza pralka, jaką możesz kupić?

10 kg wsadu i aż 1600 obrotów wirowania – takie pralki to rzadkość!

Już na pierwszy rzut oka widać, co czyni z modelu Samsung WW10M86INOA tak nietuzinkowe urządzenie. Pralka ma ogromny bęben o wsadzie aż 10 kg, zamknięty w pełnowymiarowej obudowie 60 cm na 60 cm.

Dodam, że bęben Swirl+ ma specjalną strukturę i znacznie mniejsze dziurki (o 43%), więc zapewnia odpowiednią delikatność i zabezpiecza prane tkaniny przed zaciąganiem i uszkodzeniami. Fajnym dodatkiem jest podświetlenie komory – nawet w topowych pralkach to rzadko spotykana funkcja.

fot. Samsung

Duży wsad i podświetlenie to jednak nie wszystko. Pralka Samsung WW10M86INOA to aktualnie jedyny model tego producenta, który oferuje aż 1600 obrotów wirowania! Tak wysoki parametr jest dostępny dosłownie w kilkunastu modelach na polskim rynku.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, co znaczy 1600 obrotów – przy takich ustawieniach pranie jest na tyle dobrze odwirowane, że sprawia wrażenie niemalże suchego. Jest moc!

Jak przystało na sprzęt z najwyższej półki, Samsung WW10M86INOA to cicha pralka. Podczas prania urządzenie osiąga zaledwie 49 dB, a wirowanie na 1600 obrotach generuje hałas na poziomie około 72 dB. To topowy rezultat wśród pralek o wsadzie 10kg (i więcej).

Cicha, trwała i… oszczędna

Jednym z wyróżników modelu Samsung WW10M86INOA jest trwały silnik bezszczotkowy Digital Inverter, na który producent daje aż 10 lat gwarancji. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na jego wytrzymałość, ale również… oszczędność energii.

Samsung WW10M86INOA zużywa raptem 119 kWh prądu (to klasa A+++) – niedużo zważywszy na wielkość pralki. Według moich wyliczeń koszty prądu wyniosą więc około 73 zł rocznie, przy założeniu 220 cykli programu bawełna 40-60 stopni. Dla porównania moja prywatna pralka o wsadzie 8 kg i takiej samej klasie energetycznej zużywa 176 kWh rocznie – to prawie 33% więcej!

Samsung WW10M86INOA / fot. Samsung

Warto w końcu wspomnieć o kwestii zużycia wody. Urządzenia pralnicze ze wsadem 10 kg zużywają zazwyczaj od 45 do 59 litrów wody na cykl, a nasz bohater potrzebuje od 48 do 52 litrów (w cyklu optymalnej wydajności dla bawełny), co jest świetnym wynikiem.

Jak widać, pod względem możliwości i oszczędności pralka Samsung WW10M86INOA nie ma wielu konkurentów, co w pełni uzasadnia cenę tego modelu. Osobiście uważam jednak, że nie tylko parametry są kluczowe, ale również technologie odpowiadające za jakość prania i funkcjonalność. I tu warto wspomnieć o tym, co czyni pralkę WW10M86INOA wyjątkową, i czego u konkurencji nie uświadczysz.

EcoBubble, QuickDrive i AddWash – tego u konkurencji nie znajdziesz

Technologię EcoBubble Samsung promuje od wielu lat. Na tyle skutecznie, że w sklepach nie raz słyszałem, jak klienci pytają o pralkę EcoBubble nie kojarząc przy tym samej marki urządzenia.

EcoBubble to genialny w swojej prostocie wynalazek. Specjalny generator łączy wodę, powietrze i detergent tak, aby powstała aktywna piana. Pozwala to na pranie w dużo niższych temperaturach, ale bez zmniejszenia skuteczności.

Aktywna piana wnika w materiały usuwając nawet uporczywe plamy. Dodam, że pranie w niskiej temperaturze to z definicji lepsza ochrona kolorów i samych materiałów, a przy tym spora energooszczędność – teraz już wiesz, z czego wynika niskie zużycie energii.

fot. Samsung

Warto przy okazji wspomnieć, że technologię EcoBubble znajdziesz w wielu pralkach koreańskiego producenta – nie tylko w tych z najwyższej półki, jak Samsung WW10M86INOA.

Zostawmy jednak aktywną pianę i przyjrzyjmy się bliżej kolejnej funkcji, z której słynie Samsung. To technologia QuickDrive.

Jak pewnie dobrze wiesz, pralkę bębnową wymyślono jeszcze w XIX wieku (zbudowano ją z drewna), a pierwsze pralki automatyczne to konstrukcje amerykańskie z lat 30 ubiegłego wieku. Do dziś korzystamy z tamtych założeń z małymi udoskonaleniami. Wydawało się, że w kwestii budowy bębna pralki nic więcej się nie wymyśli, a jednak…

W 2018 roku Samsung opracował zupełnie nową koncepcję. Tradycyjny bęben pralki to perforowana misa otwarta z przodu i zamknięta z tyłu, gdzie znajduje się mocowanie krzyżaka, wał i łożyska. Samsung postanowił natomiast zwiększyć efektywność prania dodając ruchomy element tylnej ściany bębna, który obraca się niezależnie od samego bębna (posiada własny silnik i pas). Tak powstał Q-drum, który umożliwił wdrożenie technologii QuickDrive.

Co to daje zwykłemu użytkownikowi? W zwykłej pralce pranie jest obracane góra/dół. Dzięki dodatkowej, ruchomej płycie, pranie jest odpychane, więc dodatkowo mamy ruch w przód/tył. Znacząco zwiększa to efektywność prania.

Wraz ze wzrostem efektywności prania, skraca się czas cyklu – nawet o połowę, dlatego pralki z technologią QuickDrive mogą wyprać 5 kg prania w 39 minut. Ostatnią korzyścią jest oszczędność energii sięgająca nawet o 20%. Powyższe deklaracje zostały potwierdzone przez Intertek (organizację certyfikującą oceniającą zgodność produktu z opisem) oraz instytut Hohenstein – międzynarodowe centrum badawcze nad wyrobami włókienniczymi.

Założę się, że jakby dać inżynierom Samsunga koło na warsztat, to wymyśliliby je na nowo i to pewnie znacznie lepiej…

Trzecią technologią, którą Samsung podbił rynek, jest AddWash, czyli opcja dokładania prania poprzez dodatkowe drzwi. Podczas gdy większość producentów stosuje proste rozwiązanie w postaci narzędzia do wstrzymania pracy pralki i dorzucenia prania w początkowej fazie cyklu, Samsung poszedł o krok dalej i pozwala dodać pranie, nawet gdy bęben się porusza i to na dowolnym etapie prania.

Małe drzwi w dużych drzwiach otwierają się zawsze, gdy tylko temperatura wewnątrz nie przekracza 50 stopni. Nie trzeba czekać na odpompowanie wody. Otwór dodatkowych drzwi jest na tyle szeroki, że zmieścimy nie tylko małe rzeczy, ale też koszulki czy spodnie. Za pomocą AddWash możesz też wlać płyn zmiękczający lub dodać środek zapachowy.

Wykorzystanie dodatkowych drzwi zależy tylko od kreatywności użytkownika – możesz np. dorzucić część garderoby, którą chcesz tylko wypłukać i/ lub odwirować.

fot. Samsung

Kilka lat temu Samsung pokazał ciekawą technologię wyważenia pralki VRT. W pralce QuickDrive mamy jej udoskonaloną wersję VRT-M. Wokół bębna znajdują się stalowe kule, które za pomocą siły magnesów obracają się w przeciwnym kierunku do ruchów bębna, równoważąc wsad pralki i zapewniając stabilną, cichą pracę. To kolejna technologia Samsunga, której nie spotkasz w żadnej innej firmie na polskim rynku.

Programy i sterowanie

Samsung przyzwyczaił nas do projektowania urządzeń ładnych, więc nie jest niespodzianką, że pralka WW10M86INOA prezentuje się rewelacyjnie (co potwierdza też nagroda za design, zdobyta na berlińskich targa IFA). Panel programatora wykończono w odcieniu szarości, dzięki czemu przypomina stal. Pralką sterujemy za pomocą dużego, metalicznego pokrętła (wybór programu) i zespołu sensorów, logicznie podzielonych na sekcje.

Samsung WW10M86INOA / fot. Samsung

Programy możemy podzielić według maksymalnego załadunku:

  • 10 kg: bawełna, bawełna ECO, pranie optymalne, płukanie + wirowanie, odprowadzenie wody/wirowanie,
  • 5 kg: syntetyki, super szybki 39 minut, pranie super ECO, higiena,
  • 2 kg: delikatne, pranie szybkie 15 minut, wełna, pościel.

Ostatnim programem jest Eco czyszczenia bębna+, które odpowiednio dba o pralkę i zwiększa jej trwałość. System skutecznie czyści szklane drzwi i sam kołnierz, zabijając 99% bakterii bez użycia detergentu.

Programy pościel i higiena mają dodatkowo funkcję pary, która w pralkach Samsunga pełni rolę odkażania. Pranie optymalne to program, który pozwala dobrać cykl oraz ilość detergentu i wody do wsadu i stopnia zabrudzenia – taką funkcję uzyskano dzięki zaawansowanej automatyce wagowej i rozpoznawaniu stopnia zabrudzenia tkanin. Pranie super Eco to program bazujący na technologii EcoBubble – cykl w niskiej temperaturze, chroniący delikatne ubrania i ograniczający zużycie energii.

Samsung WW10M86INOA / fot. Samsung

Za pomocą sensorów i ładnego, niebieskiego wyświetlacza wybieramy temperaturę, poziom wirowania, ilość płukań, jak i opcje (pranie wstępne/intensywne). Do prania możemy dobić aktywną pianę dla programów (bawełna, syntetyki, pościel i super szybki 39 min) i ustawić opóźnienie zakończenia (ustalamy, kiedy pralka ma skończyć cykl, a nie kiedy go zacząć).

Dolna linia sensorów posiada podwójną funkcjonalność, którą wywołujemy poprzez 3-sekundowe naciśnięcie: w ten sposób możemy zablokować programator przed dziećmi, wyłączyć oświetlenie bębna, włączyć sam cykl wirowania oraz wyłączyć dźwięki.

Genialną opcją jest automatyczne dozowanie detergentu i zmiękczacza. Pralka sama podaje oba środki w zakresie, jaki jest odpowiedni dla wsadu i rodzaju tkanin (program Pranie optymalne). Sami możemy wybierać dozowanie w trzech zakresach (więcej, normalnie, mniej) lub zdać się na pralkę. Załadowany w 100% dozownik ma wystarczyć nawet na 16 cykli prania standardowego.

Czym byłaby nowoczesna pralka bez funkcji Smart?

Samsung opracował autorskie środowisko SMART zebrane w ramach aplikacji SmartThings dostępnej na iOS i Androida. Za jej pomocą możesz zdalnie sterować pralką, podglądać stan cyklu, a także stosować własne ustawienia i diagnozować problemy.

Najciekawszą funkcją jest rekomendowanie programu dla danego wsadu, rodzaju tkanin i intensywności zabrudzeń. Aplikacja ma wysoką ocenę 4,5/5 w sklepie Google Play od ponad pół miliona użytkowników, a pobrana została już ponad 100 mln razy. Co, jak co, ale inteligentne rozwiązania Samsung projektuje jak nikt inny.

fot. Samsung

Trwałość, serwis i dostępność części

Dożyliśmy czasów, w których trwałość i jakość sprzętu – nie tylko AGD – zeszła na drugi plan. Wiele pralek jest tak konstruowanych, aby jakiekolwiek naprawy były utrudnione. Podzespoły użyte do budowy pralki bywają niskiej jakości, a ich żywotność jest konkretnie wyliczona, w efekcie czego urządzenie psuje się zaraz po zakończeniu okresu gwarancyjnego.

Na szczęście Samsung WW10M86INOA nie jest potwierdzeniem tej reguły. Konstrukcja pralki to „stara szkoła” – zbiornik jest skręcany, łożyska wymienne, a elektronika zabezpieczona. Nie ma większych utrudnień w naprawach, a dostępność części jest bezproblemowa.

Samsung WW10M86INOA / fot. Samsung

Warto też skomplementować zastosowanie porządnego, metalowego zawiasu z odlewu. Dodam też, że drzwi są grube i nie ma w nich elementów ruchomych zamka, a grzałkę pokryto opatentowaną powłoką ceramiczną, która zmniejsza osadzanie się kamienia i wydłuża jej żywotność.

W kwestii czyszczenia nie zabrakło wężyka spustowego przy filtrze pompy odpływowej, a zakładka kołnierza jest stosunkowo krótka – brud nie powinien się więc nadmiernie gromadzić.

Czy warto kupić pralkę Samsung WW10M86INOA?

W kategorii pralniczej Samsung jest niekwestionowanym liderem innowacyjności.

EcoBubble pozwala skutecznie prać w niskich temperaturach i oszczędzać energię, QuickDrive zapewnia lepszą efektywność czasową i energetyczną, AddWash pozwala na bezproblemowe dokładanie prania, wtedy, gdy tego chcesz, a nie w momencie, w którym pralka na to pozwala. Wymienione unikatowe technologie i funkcje Smart znacząco wpływają na jakość prania i wygodę użytkownika.

Samsung WW10M86INOA / fot. Samsung

We flagowym modelu Samsung zebrał wszystko, co ma najlepszego do zaoferowania. Jeśli szukasz dobrej, wszechstronnej, sprawdzonej i solidnie wykonanej pralki, która posłuży długie lata, to Samsung WW10M86INOA będzie znakomitym wyborem. Nie bez powodu ten model znalazł się w naszym TOP-10 najlepszych pralek na polskim rynku.

Oczywiście nie jest to sprzęt tani, ale warto pamiętać o tym, że cena na pułapie około 5 tys. zł jest w pełni uzasadniona szeroką funkcjonalnością i bezkompromisową jakością tego urządzenia.


Krzysztof Kulikowski

Komentarze

  • Dzień dobry,

    Czy może zestawić Pan powyższą pralkę z pralką [cena_szukaj]Samsung WW90T986ASH[/cena_szukaj]?

    Mam również pytanie jaką suszarkę dobrać do takiego sprzętu? Model z firmy Samsung czy iść w topowy model LG?

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

    • To nowość w ofercie. Ma mniejszy załadunek, mniej obrotów, wiele wspólnych funkcji, jest trochę głośniejsza (ale nadal bdb), nie ma automatycznego dozowania, a do tego ten nowy design - naprawdę ładnie się prezentuje. Dobra pralka ale ma trochę braków względem modelu flagowego, a kosztuje 4999 zł. Flagowa ma zwrot 600 zł, a ta druga 500 zł, więc realna różnica w cenie to ok. 100 zł. Lepiej brać tą z testu.
      O jakim topowym modelu Pan myśli z LG - ich topowa seria to Signature i na nasz rynek oferują tylko wariant pralko-suszarki LG Signature LSWD100. W serii Vivace 900 flagowym modelem jest F4WV910P2A, któremu ciężko coś zarzucić - znakomita pralka z parą jako odkażaniem i zmniejszaniem zagnieceń, skracaniem programów, ogromnym wsadem 10,5 kg, świetną jakością wykonania (metalowe zbieraki w bębnie, zbiornik skręcany, łożyska wymienne). Z kartą dużej rodziny można dostać 20% zwrotu z ceny 3499 zł.

      • Nie rozumiem tej strony, dlaczego jest napise TEST jak tutaj nie ma żadnego testu tylko rozpisane jakie coś ma funkcje. Z pozoru fajna ta strona bo odpowiadacie na komentarze, ale przydałyby się faktyczne testy

        • To jest artykuł sponsorowany w którym opisujemy technologie i funkcje ;). Testy robimy na bieżąco - na razie lecimy z małym AGD - roboty sprzątające, odkurzacze pionowe i inne małe graty, które mogą zainteresować poszukujących. Do dużego AGD też pewnie dojdziemy, lecz to nieco trudniejsza kategoria pod każdym względem, a w dobie pandemii, producenci niechętnie przysyłają duże urządzenia z ekipą monterską (płyty, kuchnie wymagają podłączenia przez osoby z uprawnieniami).

Najnowsze artykuły

Debiutuje szklany multidoor Hisense. Tylko 60 cm głębokości i oddaje ciepło dołem

Hisense wprowadza na polski rynek nową lodówkę - to model RQ768N4GBE, który ma tylko 60…

2 godziny temu

Kup odkurzacz pionowy marki Electrolux i zgarnij stację myjącą o wartości 499 zł!

Powróciła promocja na odkurzacze pionowe marki Electrolux – kupując wybrany model wyposażony w końcówkę mopującą,…

1 dzień temu

Jaka suszarka do ubrań z systemem samooczyszczenia? (kwiecień 2024)

Szukasz dobrej suszarki z systemem samooczyszczenia? Nie będzie łatwo. Dlatego przejrzałem oferty z polskich sklepów…

2 dni temu

Jak wybierać wyposażenie kuchni? Idealny zestaw: automatyczny ekspres, czajnik elektryczny i toster

Chcesz mieć wygodnie rozplanowaną przestrzeń w kuchni, dlatego potrzebujesz kompaktowych sprzętów AGD? Interesują cię funkcjonalne…

2 dni temu

Roborock Q Revo za 2699 zł w oficjalnym sklepie Roborock na Allegro!

Oficjalny sklep Roborock na Allegro ma szybką promocję – przecenili 24 sztuki Roborocka Q Revo…

3 dni temu

Kup odkurzacz Dyson V15 Detect Absolute najtaniej lub z gratisami!

W ostatnich dniach wpadło wiele fajnych promocji na odkurzacze Dysona – co sklep to inna…

3 dni temu

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies