Wyposażenie łazienki to nie tylko idealnie dobrana wanna czy oświetlenie, ale także takie elementy, jak baterie wannowe czy umywalkowe. Na komfort korzystania z łazienki wpływa bez wątpienia odpowiednio dobrana bateria wannowa. Warto pamiętać, że może pełnić nie tylko funkcje praktyczne, ale i dekoracyjne. Jaką baterię wannową wybrać i jakie są ich rodzaje?
Artykuł sponsorowany
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu baterii wannowej?
Najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu baterii wannowej, jest sposób jej montażu. W tym przypadku wyróżnia się baterie naścienne oraz stojące. To od sposobu poprowadzenia instalacji hydraulicznej oraz rozmiarów łazienki zależeć będzie wybór jej odpowiedniego typu.
Wybór baterii powinien być też uzależniony od sposobu dozowania ciepłej oraz zimnej wody. Osobom, którym zależy na zachowaniu stale jednej i optymalnej temperatury, w szczególności przypadną baterie wyposażone w termostat. To rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku, gdy w domu są małe dzieci oraz osoby starsze. Brak konieczności ciągłego ustawiania optymalnej temperatury wody pozwoli wygenerować także znaczne oszczędności.
Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego bateria została wykonana. Do najbardziej solidnych zaliczyć należy baterie, w których składzie znajdują się stopy cynku i miedzi. Prostym sposobem na określenie trwałości materiału jest zapoznanie się z wagą baterii – im cięższa, tym lepsza jakość użytych materiałów do jej produkcji.
Baterie wannowe ścienne
Do najbardziej popularnych i stosowanych dotychczas w większości domów i mieszkań należy bateria wannowa ścienna natynkowa. Ten rodzaj baterii montowany jest na ścianie i mocowany bezpośrednio do instalacji wodnej wyprowadzonej ze ściany. Jej montaż zaliczyć należy do najprostszych z uwagi na samodzielną możliwość wkręcenia i wykręcenia baterii ze ściany. Dzięki temu ten typ baterii można swobodnie zmieniać w zależności od potrzeb oraz własnych upodobań.
Drugim typem baterii ściennych są baterie wannowe podtynkowe, które należy zamontować jeszcze przed położeniem płytek. Ten typ baterii wykorzystywany jest z reguły w aranżacjach minimalistycznych i jest jednym z droższych rozwiązań. Stosuje się go podczas urządzania łazienki ze stanu surowego lub podczas generalnego remontu, bowiem montaż baterii tego typu wymaga skucia płytek oraz poprowadzenia odpowiednio instalacji hydraulicznej. Dużą zaletą baterii podtynkowych jest natomiast łatwość utrzymania jej w czystości. Bateria wannowa z prysznicem posiadać może jeden lub dwa uchwyty, które są odpowiedzialne za regulację temperatury wody. Niektóre modele wyposażone mogą być w termostat.
Baterie wannowe stojące
Drugim typem baterii wannowych są baterie stojące do których zaliczyć należy standardowe modele montowane na krawędzi wanny w specjalnie w tym celu wyciętych otworach, a także baterie wannowe wolnostojące.
Jak wcześniej wspomniano, bateria wannowa stojąca może zostać zamontowana na wannie, a w przypadku gdy nie ma takiej możliwości istnieje możliwość montażu baterii na specjalnie przygotowanej półce lub samej obudowie wanny (często ma to miejsce w przypadku zbyt dużego ciężaru baterii). Na rynku dostępnych jest wiele modeli baterii wannowych stojących, zarówno jednootworowych jak i trzyotworowych, w których słuchawka prysznicowa, wylewka wody oraz przełącznik stanowią osobne elementy.
W przypadku dużych łazienek coraz więcej osób decyduje się na zakup i montaż baterii wannowych wolnostojących, które spełniają także funkcję dekoracyjną. Z uwagi na różnorodność kolorystyki, w jakiej dostępne są baterie wolnostojące, modele te będą wyglądały doskonale zarówno w łazienkach urządzonych w stylu klasycznym, minimalistycznym, jak i w stylu retro. Do większości z nich dołączona jest dopasowana elastyczna słuchawka, dzięki czemu osoba korzystająca z kąpieli może także wziąć prysznic wg własnych upodobań.