Glebogryzarka ułatwi i przyśpieszy pracę w ogrodzie. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na powierzchnie terenu do pracy. Co jeszcze wziąć pod uwagę przy zakupie urządzenia? Zdecydować się na glebogryzarkę ręczną, elektryczną czy spalinową?
Źródło: artykuł sponsorowany
1. Jakie są rodzaje glebogryzarek?
- Glebogryzarka ręczna
- Glebogryzarka elektryczna
- Glebogryzarka spalinowa
2. Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę
- moc silnika glebogryzarki
- szerokość pracy glebogryzarki
- zmienna głębokość pracy glebogryzarki
- mobilność glebogryzarki
Jakie są rodzaje glebogryzarek?
Marzeniem większości posiadaczy dziełek, ogrodów i innych terenów uprawnych jest żyzna, dające liczne plony gleba. Aby tak się stało, konieczne jest jej odpowiednie przygotowanie. Kluczowe jest spulchniane gleby, dzięki czemu możliwe jest optymalne napowietrzenie i wygładzenie powierzchni i przygotowanie jej pod uprawę roślin, zarówno ozdobnych, jak i użytkowych. Odpowiednie czynności pielęgnacyjne konieczne są również przed założeniem trawnika czy innymi sezonowymi czynnościami.
Glebogryzarka ogrodowa może wydawać się z pozoru zbędnym wydatkiem, jeśli terenem uprawnym jest działkowy czy przydomowy ogród. Najczęściej w takich wypadkach używany jest szpadel i motyka. Mimo to mechaniczne spulchniane gleby sprawdzi się również na stosunkowo niewielkich powierzchniowo terenach uprawnych. Kluczowy jest dobór odpowiedniego typu urządzenia.
Glebogryzarka ręczna
Glebogryzarka ręczna to urządzenia bez maszynowego napędu. Oznacza w tym, że główną siłą napędu jest głównie siła mięśni osoby, która ją obsługuje. Jej zaletą są przede wszystkim niewielki rozmiar oraz waga. Dzięki temu stanowi komfortowe urządzenie, które sprawdzi się nawet przy spulchnianiu niewielkich powierzchni. Oprócz tego jest łatwa w obsłudze i zwrotna. Glebogryzarka ręczna o niewielkiej szerokości roboczej może być używana także przy pielęgnacji wąskich ogrodów. Taki typ glebogryzarki nie jest jednak polecany do pracy na większych terenach, ze względu na ręczną obsługę, a tym samym duży wysiłek i czas, które trzeba włożyć w spulchnianie gruntu.
Plusem glebogryzarki ręcznej jest również stosunkowo niska cena. Urządzenie zakupić można już za kilkaset złotych.
Glebogryzarka elektryczna
Do średnich i dużych ogrodów i działek polecana jest natomiast glebogryzarka elektryczna. Urządzenia mają zazwyczaj moc w przedziale od 700 do 2000 Wat. Ich zaletą jest przede wszystkim ekologiczność, a także cicha, w porównaniu do urządzenia spalinowego, praca. Glebogryzarka elektryczna umożliwia pracę także w większym powierzchniowo terenie, nie można zapomnieć jednak, że jej mobilność jest ograniczona do długości kabla.
Glebogryzarka o mocy 1600W sprawdzi się do spulchniania gleby piaszczysto-żwirowej i torfowej. Urządzenie o większej mocy nada się natomiast do ziem piaszczysto-gliniastych.
Glebogryzarka spalinowa
Glebogryzarka spalinowa to urządzenie o najbardziej mobilnym charakterze. Brak kabla zapewnia brak ograniczeń w powierzchni obrabianej gleby, a napęd na benzynę umożliwia uniezależnienie od siły ludzkich mięśni.
Dzięki temu glebogryzarka spalinowa to urządzenie, które sprawdzi się do pracy w dużych ogrodach i terenach uprawnych. Minusem urządzenia jest jednak dość głośna praca, przez co urządzenie nie jest najlepszym wyborem do użytkowania w miejscach gęsto zabudowanych, gdzie hałas mógłby przeszkadzać innym mieszkańcom.
Dla wielu osób wadą urządzenia jest również mała ekologiczność, wynikająca z napędu na benzynę.
Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę
Wybierając glebogryzarkę, do swojego ogrodu, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Odpowiedni dobór urządzenia to gwarancja szybkiej i komfortowej pracy, a także odpowiednio zadbanej gleby. Należy wziąć pod uwagę m.in. moc silnika, szerokość i głębokość pracy, a także mobilność glebogryzarki.
Moc silnika glebogryzarki
Moc glebogryzarki należy dobrać do rodzaju terenu. Im bardziej wymagający teren, tym wyższa powinna być moc urządzenia. Do łatwych powierzchni sprawdzą się urządzenia o napędzie do 1000 Wat lub, w przypadku modeli spalinowych, do 4 KM.
W przypadku trudniejszych terenów warto zdecydować się na urządzenie o mocy 2000 WAT lub 6,5 KM.
Szerokość pracy glebogryzarki
Szerokość pracy glebogryzarki wpływa na szybkość spulchniania terenu. W przypadku niewielkiego ogrodu sprawdzą się urządzenia węższe, o szerokości pracy od 16 do 23 centymetrów. Im większy teren do obróbki, tym większa powinna być szerokość pracy. Modele o szerokości 45 centymetrów sprawdzą się dobrze np. przy zakładaniu trawników.
Zmienna głębokość pracy glebogryzarki
Kolejny ważny aspekt to głębokość pracy glebogryzarki. W wielu modelach jest to możliwe do regulacji. Małe urządzenia mają zazwyczaj zasięg sięgający od 13 do 15 centymetrów w głąb. Możliwe jest również kupno glebogryzarki pracującej głębiej, do 35 centymetrów.
Mobilność glebogryzarki
Kolejny ważny aspekt to wspomniana już wcześniej mobilność urządzenia. W przypadku wyboru glebogryzarki o napędzie spalinowym nie ma praktycznie ograniczeń co do zasięgu jej pracy.
Źródło: artykuł sponsorowany
Dodaj komentarz