Naturalne środki wykorzystywane w kuchni do gotowania świetnie sprawdzą się też w roli substancji czyszczących. Nie wierzysz? Wypróbuj ocet i sodę, a Twoja kuchenna przestrzeń będzie lśnić czystością. Sprawdź, jak je stosować, żeby uzyskać jak najlepsze efekty.
Akcja partnerska: materiał nadesłany przez partnera
Soda i ocet – Twój sprzymierzeniec w walce o czystą kuchnię
Ocet uchodzi na nietoksyczny i cudowny środek do czyszczenia kuchni. Rozcieńczony z wodą rozpuszcza wapienne osady, usuwa brud i zabija niektóre bakterie. Kwaśna substancja wchodzi w reakcję z zabrudzeniami pochodzenia organicznego i je rozpuszcza. Dlatego ocet doskonale radzi sobie z odkamienianiem domowych sprzętów takich jak np. czajnik czy ekspres do kawy. Woda z octem pomoże w czyszczeniu mikrofali, bo skutecznie usunie tłuszcz i nieprzyjemne zapachy.
- Zobacz także: Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Soda oczyszczona do czyszczenia kuchni? Jak najbardziej! Wykorzystaj ją nie tylko do pieczenia ciast i placków, ale też do usuwania delikatnych zabrudzeń i odświeżania sprzętów, takich jak np. mikrofalówka. Jako nietoksyczna substancja, soda świetnie sprawdza się w miejscu, gdzie przygotowujesz posiłki. Możesz użyć jej zamiast mleczka do doczyszczenia zlewu i odtłuścić nią piekarnik. Woda z sodą posłuży jako naturalny odświeżacz do lodówki. Wymieszaj proszek z odrobiną wody i wstaw miseczkę do lodówki, a szybko pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów.
Ocet i soda pomogą utrzymać Ci kuchnię w czystości. Każda z tych substancji charakteryzuje się innym odczynem i dlatego ma też inne przeznaczenie. Wbrew obiegowej opinii, że połączenie octu i sody działa najlepiej (przecież powstaje wtedy piana), nie stosuj tych substancji razem.
Jak wyczyścić mikrofalówkę? Skuteczne sposoby
Jak umyć mikrofalówkę domowymi środkami? Żeby usunąć resztki jedzenia przyklejone do obracanego talerza w mikrofali, użyj pasty z sody oczyszczonej. Do dwóch porcji sody dodaj jedną porcję wody. Mieszankę nałóż na zabrudzenie i odczekaj około 5 minut. Zmyj pastę mokrą gąbką lub szmatką i wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym. Soda z powodzeniem zastąpi Ci sklepowe mleczko.
Podobnie jak soda, ocet też będzie doskonałym środkiem do czyszczenia mikrofali. Napełnij miseczkę żaroodporną do połowy wodą. Dolej łyżkę octu spirytusowego. Roztwór wstaw do kuchenki i podgrzewaj przez 5 minut na wysokiej temperaturze. Octowa para rozpuści mocno zaschnięty brud. Teraz wystarczy, że przetrzesz sprzęt ręcznikiem papierowym, a szklany talerz umyjesz pod kranem, a mikrofalówka będzie lśnić. Ocet zlikwiduje też wszystkie nieprzyjemne zapachy.
Czyszczenie mikrofali możesz zrobić też za pomocą cytryny. Przekrój owoc na pół. Połówki połóż na obrotowym talerzu kuchenki przeciętą stroną do dołu. Wlej na talerz łyżkę wody. Ustaw podgrzewanie na minutę lub na taki czas, żeby w mikrofalówce pojawiła się para. Teraz wystarczy już tylko przetrzeć kuchenkę papierowym ręcznikiem i gotowe. Nie dość, że mikrofalówka stanie się czysta, to jeszcze będzie przyjemnie pachnieć.
Czym czyścić płytę indukcyjną?
Płyta indukcyjna pozwala oszczędzać energię i w krótkim czasie przygotowywać posiłki (w porównaniu z innymi płytami grzewczymi). Pasuje do każdego wystroju kuchni. Jest też bezpieczna, bo nagrzewa się tylko powierzchnia znajdująca się pod naczyniem. Po zdjęciu z palnika garnka czy patelni płyta jest jeszcze ciepła, ale nie rozgrzana do czerwoności.
Żeby płyta przez długi czas prezentowała się nieskazitelnie, nie miała zarysowań i trwałych zabrudzeń, stosuj do jej czyszczenia odpowiednie środki. Jak i czym czyścić płytę indukcyjną? W sklepach znajdziesz dedykowane środki do kuchenek indukcyjnych. Możesz jednak postawić na ekologiczność i wykorzystać substancje powszechnie dostępne w kuchni.
Indukcję najlepiej czyścić od razu po zabrudzeniu. Kiedy tylko płyta całkowicie się schłodzi, użyj mokrej gąbki lub miękkiej szmatki i zetrzyj rozlaną zupę, rozchlapane jajko lub tłuszcz. Jeśli do kuchenki przyklei się słodka lub mocno klejąca ciesz, możesz zdrapać ją specjalną skrobaczką przeznaczoną do płyt indukcyjnych. Nigdy nie używaj do tego celu noża ani metalowych skrobaków – na pewno porysują płytę, a zarysowania pozostaną już na zawsze.
Przypalona płyta indukcyjna? To nie problem, jeśli pod ręką masz ocet i sodę oczyszczoną. Posypując przypalone jedzenie sodą i kładąc na nie mokrą szmatkę lub ręcznik, w szybki sposób rozpuścisz brud. Wystarczy, że poczekasz kilka minut, a następnie delikatnie wytrzesz płytę. I gotowe! Teraz wystarczy jeszcze spryskać płytę roztworem z octem i wytrzeć ją do sucha, żeby uzyskać idealnie czystą i lśniącą powierzchnię.
- Zobacz także: Plamy na płycie indukcyjnej – jak się ich pozbyć?
Dzięki sodzie oczyszczonej i octowi zadbasz o czystość w swojej kuchni bez używania toksycznych środków. Kiedy myjesz powierzchnie octem, otwórz okno, żeby przewietrzyć mieszkanie. Ocet charakteryzuje się dość ostrym zapachem i silnym działaniem, dlatego rozcieńczaj go z wodą.
Dodaj komentarz