Kuchenka mikrofalowa to prawdziwy „must have” w nowoczesnej kuchni. Pozwala szybko podgrzać posiłki czy coś rozmrozić i zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Jednak mimo jej kompaktowych rozmiarów większość osób ma problem z umiejscowieniem jej w kuchni. Gdzie poza blatem kuchennym można postawić takie urządzenie, by dostęp do niego był wygodny i swobodny, a sama mikrofalówka nie zajmowała miejsca roboczego?
Gdzie postawić mikrofalówkę?
Mikrofalówka to sprzęt, który powinien być łatwo dostępny. Często korzysta się z niej, gdy brak czasu na prawdziwe gotowanie i chcemy pospiesznie podgrzać jedzenie. Dlatego nie powinna być niczym zastawiona, a jej drzwiczki powinny się wygodnie otwierać i nie zahaczać o żadne elementy zabudowy. Dzięki temu zawsze będzie można szybko z niej skorzystać.
W większości kuchni kuchenka mikrofalowa IKEA znajduje się na blacie roboczym. We współczesnych aranżacjach jednak coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz mikrofalówek pod blatem, ukrytych w szafkach lub umieszczanych na dodatkowej półce. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. By stwierdzić, które sprawdzi się najlepiej w danym mieszkaniu, trzeba wziąć pod uwagę:
- wielkość pomieszczenia – w małych wnętrzach dobrze jest nie zastawiać dodatkowo miejsca roboczego,
- wzrost domowników – umieszczenie zbyt wysoko może być niewygodne dla niższych osób, a zbyt nisko, dla wysokich,
- obecność dzieci w domu – maluchy nie powinny dosięgać do urządzenia,
- jak często kuchenka mikrofalowa jest używana – przy ciągłym użytkowaniu warto wziąć pod uwagę to, czy korzystając z mikrofali, nie będzie się wchodzić w drogę innym domownikom jedzącym przy stole czy pracującym przy kuchni.
Warto pomyśleć także o estetyce. Które rozwiązanie pozwoli zachować wrażenie porządku, czystości i przejrzystości? Dobrze jest też wybrać sprzęt AGD z jednej kolekcji, by zachować spójny styl i kolorystykę.
- Zobacz ofertę na sprzęt AGD od IKEA>>
Mikrofalówka na blacie
To klasyczne rozwiązanie sprawdzi się głównie w dużych i przestronnych pomieszczeniach, gdzie nie brakuje miejsca roboczego. Urządzenie warto ustawić w taki sposób, by nie znajdowało się zbyt blisko drzwi wejściowych (osoba korzystająca nie stała w przejściu). Dobrze jest wybrać położenie nieco w oddaleniu od kuchenki czy płyty grzewczej (by mikrofalówką nie była narażona na ciągłe zabrudzenia np. od tłuszczu).
Kuchenka na blacie sprawdzi się w stylu industrialnym. W takich aranżacjach sprzęty mogą stanowić ozdobę samą w sobie. Umieszczenie ich na widoku pozwoli je wyeksponować i podkreślić fabryczny charakter loftowego wnętrza. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku wszystkie sprzęty małego AGD powinny pochodzić z tej samej serii lub przynajmniej być w zbliżonym stylu.
Mikrofalówka pod blatem
Mikrofalówka ukryta w półce tuż pod blatem zajmuje zaledwie tyle miejsca, ile mały piekarnik. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają niewiele przestrzeni roboczej w kuchni np. do aranżacji z aneksem. Nie zajmuje miejsca na blacie, więc zyskuje się dodatkową przestrzeń. Warto przemyśleć taką lokalizację, gdy wymienia się meble kuchenne na nowe, a w domu jest urządzenie nieprzystosowane do zabudowy.
Nie zawsze jednak półka pod blatem jest rozwiązaniem wygodnym. Gdy w domu jest dużo mieszkańców, którzy jedzą posiłki o różnych porach, osoba pracująca przy blacie może zasłaniać dostęp do urządzenia pozostałym domownikom.
Kuchenka mikrofalowa pod blatem świetnie sprawdzi się więc głównie w kawalerkach, mieszkaniach singla czy dwuosobowej rodziny. Osoby z małymi dziećmi powinny zastanowić się, czy urządzenie nie będzie się znajdowało w zasięgu malucha.
Mikrofalówka w szafce
Mikrofalówkę wolnostojącą można po prostu zamknąć w szafce z krytym frontem, tak by ukryć ją przed wzrokiem osób wchodzących do kuchni i zachować wrażenie bardziej minimalistycznej, uporządkowanej aranżacji. Dodatkowo jest to sposób na schowanie urządzenia przed małymi dziećmi. Zamknięcie sprzętu w szafce ułatwia też sprzątanie, bo mikrofalówka nie kurzy się.
Rozwiązanie pasuje do wszystkich typów wnętrz – szczególnie tych tradycyjnych, rustykalnych i angielskich.
W przypadku kuchenek do zabudowy sprawa jest jeszcze prostsza – po prostu wkomponowuje się urządzenie w przestrzeń szafek. To doskonałe wyjście, gdy docelowa aranżacja ma być w stylu bardziej minimalistycznym np. skandynawskim. Rozwiązanie tworzy wrażenie ładu, czystej formy i dobrze przemyślanej przestrzeni. Dobra kompozycja i brak sprzętu na blacie optycznie powiększą wnętrze, a w połączeniu z jasnymi kolorami (np. bielą, kremem, beżem) również je rozjaśnią.
Dodatkowa półka na mikrofalówkę
Mikrofalówkę można też umieścić poza zabudową na oddzielnej półce. Taka ekspozycja sprawdzi się w aranżacjach, w których chce się wyeksponować sprzęty (czyli gdy są one stylizowane, kolorowe lub dodają aranżacji charakteru np. bardziej industrialnego). Półka świetnie będzie wyglądać przykładowo w naturalnej wnęce. Warto nie umieszczać jej jednak nad stołem jadalnym, gdyż sięgnięcie do urządzenia może wymagać przeszkadzania spożywającym posiłek osobom albo być utrudnione przez duży blat.
Na jakiej wysokości powinniśmy zamontować kuchenkę mikrofalową?
Rozmieszczenie sprzętów małego AGD należy ustalić na początku planowania kuchni, podobnie jak położenie lodówki, czy kuchenki. Późniejsze zmienienie ich ustawienia może oznaczać spore zmiany w ułożeniu szafek. Szczególnie trudno przearanżować meble pod zabudowę. Kuchenkę wolnostojącą łatwiej jest przenieść na pasującą wysokość, ta pod zabudowę powinna być jednak rozplanowana od razu na wysokości od 120 cm do maksymalnie 150 cm. Dzięki temu każdy z domowników będzie miał łatwy i wygodny dostęp do urządzenia. Nie będzie trzeba ani stawać na stołku, by coś podgrzać, ani przesadnie się schylać.
Decydując się na mikrofalę w słupku z piekarnikiem, trzeba pamiętać, by była ona wyżej od piekarnika i unikać modeli z drzwiczkami otwieranymi do dołu, by oba sprzęty ze sobą nie kolidowały.
Jakie wymiary powinno mieć miejsce na mikrofalówkę?
Przy planowaniu zabudowy kuchni warto wziąć pod uwagę głębokość i szerokość wybranej mikrofalówki wolnostojącej. Przeciętna szerokość mikrofalówki to ok. 50-60 cm. Wysokość różnych modeli może różnić się znacząco – od 30 cm do nawet 60 cm.
W nowoczesnych kuchniach coraz częściej decydujemy się na umieszczenie sprzętów AGD w słupku. Standardowe słupki kuchenne mają głębokość 58-60 cm. Warunkuje ją zazwyczaj głębokość lodówki lub piekarnika. Warto mieć to na uwadze dobierając mikrofalę.
Dokładne pobranie wymiarów, dopasowanie mebli do posiadanego urządzenia lub wybranie urządzenia, które odpowiednio zmieści się w meblach, jest kluczowe dla estetyki i praktyczności sprzętu. Nie ważne, które z powyższych rozwiązań zostanie wybrane – mikrofala na blacie, na półce pod blatem, w zabudowie, w szafce czy na dodatkowej półce – jeśli sprzęt będzie wystawał poza granice mebla, nie będzie wyglądało to dobrze.
Podsumowując, przy ustaleniu położenia mikrofalówki w kuchni warto wziąć pod uwagę praktyczność, wygodę użytkowania, ale i estetykę.
Akcja partnerska: materiał nadesłany przez partnera
Dodaj komentarz