Jaka lodówka będzie najlepsza do małej kuchni? Wolnostojąca czy do zabudowy? A może side by side? Na co zwracać uwagę kupując taki sprzęt?
W polskich mieszkaniach niewielka kuchnia nie jest żadnym wyzwaniem czy dziwnym widokiem. Duża część z nas dysponuje pomieszczeniem o powierzchni ok. 8-12 m², dlatego na naszym rynku nie jest trudno znaleźć odpowiednie meble i sprzęty do wyposażenia małej kuchni. Jeden z trudniejszych dylematów to ten związany z lodówką. Jak ją wybrać, aby nawet niewielkie pomieszczenie wyglądało dobrze i było funkcjonalne?
Wolnostojąca czy do zabudowy?
Moda na idealnie zaaranżowaną kuchnię, gdzie każdy element perfekcyjnie do siebie pasuje, przywędrowała również do Polski. Ułatwiają to sprzęty do zabudowy, dzięki którym możemy cieszyć się pięknym wnętrzem bez konieczności godzenia się z tym, że np. dany sprzęt będzie funkcjonalny, ale zepsuje wrażenie estetyczne. Lodówka jest zwykle dość dużym elementem, jeśli decydujemy się na wersję standardową, trudno więc ją ukryć. Co wtedy? Problem ten rozwiązuje właśnie lodówka do zabudowy.
Sprzęt jest idealnie wkomponowany, co także nieco powiększa optycznie przestrzeń. W małej kuchni szczególnie ważne będzie używanie takich trików, które sprawią, że pomieszczenie nie wyda się aż tak małe. Jakie inne pomysły warto wziąć pod uwagę?
- Wkomponowanie lustra
- Użycie błyszczących materiałów, np. płytek
- Jasne kolory ścian i mebli
- Duże wzory.
- Meble bez uchwytów
- Otwarcie kuchni na salon
Jeśli chodzi o modele do zabudowy, należy wiedzieć, że mają one zwykle nieco mniejszą pojemność, co może przeszkadzać np. rodzinie z dziećmi. Trzeba też wziąć pod uwagę, że nie można zamontować do zabudowy pierwszej lepszej lodówki ze sklepu. Na szczęście wybór takich urządzeń jest tak duży, że nie ma problemu z dostępnością. Warto sprawdzić np. lodówki i zamrażarki w IKEA.
Sprawdź pojemność
Wydawałoby się, że w małej kuchni powinna stanąć mała lodówka – nic bardziej mylnego. Lodówka to nie tylko część aranżacji, ale przede wszystkim urządzenie funkcjonalne. Trudno wyobrazić sobie więc sytuację, w której czteroosobowa rodzina korzysta z niewielkiej lodówki bez zamrażalnika. W większości poradników znajdziemy informację, że dla jednej osoby najlepsza będzie lodówka o pojemności ok. 120 litrów. Jeżeli mamy więcej domowników, każda osoba to dodatkowe 30 litrów, a jeszcze warto wziąć pod uwagę zamrażalnik.
Myśląc o lodówko-zamrażarce, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Chociaż jest ona bardzo pomocna, jednak nie każdemu funkcja zamrażania będzie on potrzebna. Osoby, które w ogóle nie gotują i mieszkają same, prawdopodobnie będą bardziej zadowolone z mniejszej lodówki bez zamrażalnika, np. o pojemności całkowitej 50-75 litrów.
Zwracaj uwagę na wymiary lodówki
Lodówka ma być elementem ułatwiającym przygotowywanie posiłków, a nie wielkim meblem, który utrudnia dostęp do szafek czy innych mebli. Posiadacze małej i dodatkowo wąskiej kuchni powinni w szczególności zwracać uwagę na tę kwestię.
Jeśli chodzi o głębokość, dobrze zainteresować się modelami standardowymi, których parametr ten wynosi ok. 55-60 cm, są jednak modele płytsze, a przykładem może być malutka lodówka podblatowa. Ważna jest również szerokość. Przeciętne urządzenia chłodzące, które mają ok. 170 cm, są o szerokości w granicach 60 cm, a wymiary te mogą zmienić się wraz z wysokością. Nie jest to jednak reguła, bo na rynku znajdziemy urządzenia o szerokości poniżej 50 cm.
A może lodówka side by side?
Posiadacze niewielkiej kuchni raczej nie będą zastanawiać się nad modelami typu side by side, ponieważ są one po prostu często zbyt szerokie. Wyróżnia je fakt, że część chłodząca i mrożąca są obok siebie. Nie warto całkowicie wykluczać tej opcji, zwłaszcza przy dużej rodzinie i codziennym gotowaniu. Takie modele mają często też dodatkowe funkcje, np. kostkarkę czy dystrybutor wody, a więc sporo ułatwień. Należy przede wszystkim samodzielnie ocenić, jak ważna jest lodówka w naszym codziennym funkcjonowaniu.
Źródło; artykuł partnerski
Dodaj komentarz