REKLAMA TP
poniedziałek, 27 stycznia 2025, Szymon Marcjanek

Szukasz dobrej pralki? Mamy 10 sprawdzonych propozycji na 2026 rok

9
Electrolux AbsoluteCare serii 900 EW9F7607WCP

0 odpowiedzi do “9”

  1. Marianna pisze:

    Dzień dobry Panie Krzysztofie,
    proszę o doradzenie pralki do 2,5tys.
    Pełnowymiarowej, mam dużo miejsca. Minimum 8kg wsad, duża pojemność bębna, by można było wyprać np kołdrę.
    Możliwość regulacji temperatury i prędkości wirowania oraz pełny wsad przy krótszych programach.
    Prosta, bez zbędnych funkcji, bez dozowania.
    W miarę cicha podczas wirowania, żeby się nie tłukła i żeby cały dom nie wibrował.
    Naprawialna, z dostępnym serwisem.
    Proszę o pomoc w doborze.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Jeśli ma być łatwo-naprawialna, czyli ze skręcanym zbiornikiem, wymiennymi łożyskami, to odpada Bosch, Siemens i Electrolux, a to od nich najchętniej coś bym polecił.
      Zostają nam głównie marki koreańskich producentów – Samsung i LG, lecz u tego drugiego można trafić w wadliwą sztukę głośnego wirowania.
      Z dużym bębnem mogę polecić Samsung WW11DG5B25AEEO – spełnia wszystkie postawione wymagania.

  2. Hania pisze:

    Panie Krzysztofie, która z ponizszych 2 pralek LG wybrałby Pan. Potrzebny model slim. Chyba ze ma Pan inną sugestię?>

    F2W9S72YW
    F4W9072YW

  3. Konik_90 pisze:

    Witam, Panie Krzysztofie czy pralka MIELE W1 WWA120 WCS 8kg 1400 obr Active w cenie 2900zł byłaby dobry wyborem? Czy przy budżecie w granicach 3500zł lepiej zwrócić uwagę w na jakiś inny model bądź markę? Pozdrawiam!

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To model ze zbiornikiem z włókna szklanego – zgrzewany, nierozbieralny, bez wymienności łożysk, produkcja PL, czyli nie mamy podstawowej zalety Miele – stalowego zbiornika, skręcanego, z łatwą wymianą łożysk.
      Do tego trzeba pamiętać, że Miele ma kosmiczne, najwyższe na rynku ceny części i serwisu, co przy pralce za 2900 zł może być sporym zaskoczeniem.
      Moim zdaniem kompletnie nie warto.

  4. Konik_90 pisze:

    Bardzo dziękuję za merytoryczną odpowiedź. Na pralkę maksymalnie mogę przeznaczyć 4tys zł wybiorę zatem coś z polecanych modeli w artykule.

  5. Mario pisze:

    Dzien dobry Panie Krzysztofie. Czy naprawdę dzisiaj jest tak ciężko kupić normalną pralkę?
    Badzo proszę o polecenie pralki która:
    1/ jest cicha i nie wibruje/bije przy wirowaniu, przerabiałem boscha i LG
    2/ zwykły wsad 8/9 kg.
    3/ nie musi mieć autodozowania, pary
    4/ budżet 2-3 tyś.
    Dziękuje i pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Z uwagi na powiększenie pojemności bębnów i wsadów, stabilność i głośność pralek na wirowaniu nieco spadła.
      Skoro LG i Boscha już Pan testował to zostają do 3000 zł:
      Whirlpool W688SilencePL
      Electrolux 600 SensiCare EW6F2497P i inne, droższe warianty wyższych serii.
      Whirlpoole serii SS zdecydowanie są najcichsze, niestety właściciel marki – Beko – wycofuje całą serię i zostały ostatnie modele/sztuki.
      Potem tylko sporo droższe Miele, zarówno w cenie zakupu (sensowne od 4500 zł) jak i serwisowaniu.

  6. Mario pisze:

    Bardzo zależy mi na cichej/normalnej pralce o której istnieniu nie muszę się dowiadywać przy każdym wirowaniu. Chciałem jednak dodać jeszcze jeden punkt, choć nie najważniejszy. Fajnie jakby ta pralka była naprawialna tzn. miała rozbieralny bęben oraz wymienne łozyska. Pozdrawiam

  7. Jola pisze:

    Witam …a ja bym potrzebowała porady ma temat dobrej nie klejonej pralki (w domu psy) ze skutecznym wirowaniem, ale niestety że zdejmowanym blatem …czyli wysokość do 82 cm. Czy jednak doradzałby Pan skrócenie blatu i kupno normalnej wysokości (jest też taka możliwosc) pozdrawiam Jola

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Jedyne sensowne pralki ze zdejmowanym blatem to zgrzewki:
      BOSCH WUU28T10PL – 2400 zł, bęben 65 l, ma co trzeba i to jedyne co mogę polecić ze ściąganym blatem z czystym sumieniem.
      ELECTROLUX EW2FN727WP – 1600 zł, mały bęben 53 l pojemności i brak wyświetlacza czasu
      Z rozbieralnych są niezbyt ciekaw pralki ze zdejmowanym blatem:
      LG Seria 100 F4X1009NWB – mała pojemność podstawowe programy i opcje.
      LG F4A10S7NDK – też mała pojemność bardzo podstawowy sprzęt, powstała we współpracy LG z chińską Midea.
      Amica EWAS610DL – też chińska Midea, lepsze programy od LG, choć tu trzeba wiedzieć, że Amica niby nie zezwala na zdjęcie blatu, bo w zestawie nie ma zaślepki, ani nie da się jej dokupić – realnie wiadomo 😉

  8. Jola pisze:

    Panie Krzysztofie, a jaki jest bęben (klejony?) Pralka Miele Active WEA135 WCS 8kg 1400obr/min
    Dziekuję za ew. odpowiedz???

  9. Bron pisze:

    Proponuję nie rzucasz się na HURA na nowe pralki, bo to zbyt swieże tematy, i za mało przetestowane w praktyce. Pozdro.

  10. Jola pisze:

    Panie Krzysztofie… bardzo dziękuję za odpowiedz na temat pralek ze zdejmowanym blatem, no i jeszcze pozwolę się dopytać o pralki Candy (bez zdejmowanego blatu, ew jest tam opcja do zabudowy- Candy ProWash 400 BC4S69M6D8J-S 9kg 1600obr – dość lekkie są ) 1.Pralka CANDY RapidÓ Pro RP 5106BWMBC 1-S RapidO PRO 2.Pralka HISENSE WF3S8045BW3PL Seria 3S 8kg 3. LG F4W9072YW KL.A9kg 1400rpm SteamSpa TurboWash Candy kusi mnie najwyższymi obrotami …tylko zastanawiam się czy z czasem nie zacznie nią huśtać Pozdrawiam Jola

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Candy z tych starych serii nie polecam, to wręcz ostateczność, jak już coś brać z tej firmy to tylko nowe serie bazujące na platformie Haiera – bez porównania do starych.
      Niestety co do LG, nikt nie jest wstanie przewidzieć w jaką sztukę się trafi…

  11. Niegrzeczny pisze:

    Dzień dobry,

    Żadnego modelu Siemens..
    Tzn że nie jednak nic ciekawego w tej marce?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Jest Bosch, a Siemens to tylko marka koncernu BSH, dokładnie to samo, tylko inaczej nazywają sobie funkcjonalności i mają minimalnie inny design.
      Do tego oferta Siemensa jest bardzo skromna – pod Boschem mamy o wiele więcej modeli.

  12. Matt pisze:

    Jaką poleci pan pralkę gdzie zużycie prądu nie ma znaczenia (mamy PV) – ale żeby zużywała mało wody? Bonus za cichość.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Większość pralek zużywa równą ilość wody na dany wsad prania, skorelowany z pojemnością samego bębna, programem i wybranymi opcjami – tu cudów nie ma, 45-50 l wody na cykl oszczędny, czyli ECO 40-60 to standard lub 70-80 l w programach typu mix, codzienne. Jest kilka pralek, które schodzą do okolic 33-36 l w ECO, ale pranie w błocie, a nie wodzie – minimalna ilość wody jest oczywistością, a zmniejszanie jej ilości prowadzi do kiepskich efektów prania/płukania.

  13. magdalena pisze:

    Panie Krzysztofie,
    Szukam taniej pralki do mi6 na wynajem.
    Szukam pralki skin – 40 cm .
    Powinnam chyba szukać pralki taniej w reperacji?
    Szukam też taniej zmywarki.
    Co Pan poleca?
    Najlepiej w okolicy 1 tys zł…
    Dziękuję:)

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      W przypadku pralek za ok. 1000 zł i nawet parę stów więcej, większość napraw zlecanych jest niezbyt opłacalna – jeszcze jak się samemu potrafi i kosztem są tylko części to ok, ale wymiana byle czego część + robocizna to ponad połowa wartości takiej pralki.
      Jedną z sensowniejszych jest Electrolux SensiCare 600 EW6SN426WP za 1259 zł, a jak taniej to Amica TWA4S610ALIST SilentWash – często przeceniana do okolic 1080 zł.

  14. Ewa pisze:

    Panie Krzysztofie,
    szukam pralki super slim (tylko taka się zmieści). Dotychczas przez wiele lat mieliśmy indesit IWSC61253 i byliśmy bardzo zadowoleni. Teraz przy wirowaniu strasznie zaczęła tłuc. Czy aktualnie Indesit jest ok? Znalazłam model MTWSA61294WPL w cenie niecałe 1000 zł. Czy będzie ok? W którymś z komentarzy wskazał Pan, że kupił Elektroluxa EW6SN426WP .
    Czy ten Indesit mocno odbiega? Czy zdecydować się jednak na ten Pana model?
    dziękuję i pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To bardzo podobna pralka do starej, z tym, że zamiast 3 pokręteł ma jedno i panel z przyciskami do wyboru wirowania i temperatury, jakościowo też jest podobnie nie specjalnie.
      Electrolux ma nieco lepszą tabelę programów i opcje, wykonanie minimalnie lepsze, choć projekt fartucha dużo gorszy, cena wyższa. Główna różnica to wyświetlacz czasu do końca programu.

  15. Gorszkof pisze:

    Whirlpool W6 88 Silence PL

    Amica TWA4S610ALIST SilentWash

    Którą by Pan polecił? Chodzi mi o przede wszystkim trwałość maszyny i możliwość jej naprawy (czyli pewnie niezgrzewany bęben i wymienność łożysk/cena części). Budżet mogę mieć większy, ale nie chcę tez przepłacać.
    Ewentualnie czy używane starsze Miele mają sens czy to raczej loteria co się trafi?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To kompletnie nie są porównywalne pralki. Whirlpool to normalna, duża pralka pełnowymiarowa, sensownie wyspecyfikowana i wyposażona, bez zbędnych bajerów.
      Amica to pralka typu super slim, sprzęt tylko pod bardzo małe łazienki, gdy nie ma miejsca na coś normalnego. Nie kupuje się super slimów, czy slimów, gdy ma się miejsce.
      Obie mają skręcane zbiorniki i wymienne łożyska.
      Nie jestem wstanie doradzić używanej pralki Miele – to kwestia sztuki, trzeba dobrze ją oglądnąć i przy okazji znać się na tym, bo można trafić w bubla, a koszty części Miele to jakiś kosmos.

  16. Gorszkof pisze:

    Z jakiegoś powodu nie mogę odpisać w odpowiedzi. Dziękuję za poradę. Zupełnie nie przyjrzałem się wsadowi skupiając się na mojej perspektywie i ewentualnemu naprawianiu. Dziękuję jeszcze raz i w takim razie pewnie wezmę Whirlpoola skoro go Pan polecał.

  17. Justyna pisze:

    Witam, bardzo proszę o poradę czy poniższy zestaw pralka i suszarka (będą w zabudowie jedna na drugiej) to dobry wybór:

    Pralka 10 kg Samsung WW10FG6U34LKU4
    Suszarka Samsung DV90DG6845LKU4

    W zestawieniu jest pralka Samsunga ale z wsadem 9kg, trochę różnią się też programami z tą 10kg, ale akurat te dwie rzeczy są na dobrej promocji w RTV.

    Pozdrawiam
    Justyna

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Pralka spoko, ma co trzeba, choć to starsza seria z zaokrąglonym frontem, więc z zabudowy mocno wystaje – proste są serie Bespoke i wtedy ładnie licują się z meblami. Suszarka taka sobie, konkurent Beko, tanich modeli Whirlpoola, czy Electroluxa, nie ma systemu samoczyszczenia skraplacza, a filtracja to tylko filtr 2w1 w otworze bębna, warto dorobić przed użyciem trzeci filtr przed wymiennikiem ciepła, przykładowo tutaj są sprzedawane.

  18. Szymon pisze:

    Witam,
    Poszukuję pralki dla rodziny 2+4 tzw. woła roboczego. Aktualny Samsung ma prawie 6 lat i kończy żywot(prawdopodobnie grzałka pada od kamienia, raz miał wymieniane łożyska i bęben w ramach ubezpieczenia).
    Pralka pełnowymiarowa, ładowność od 8-11. Budżet między 1000-3000(poprzednia była kupiona za 3300). Kupić np tcl z ubezpieczeniem za 1400 czy lg R700 za 2800 z ubezpieczeniem- czy te pralki dożyją 5 lat przy kiepskiej jakości wodzie.

    https://alle…5340002914

    https://www….29ed4cf3e1

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Żadna pralka przy pracy dla 6 osobowej rodziny nie podziała dłużej niż poprzedni Samsung – 6 lat to i tak dobry wynik z 1 awarią.
      Zakup TCLa to nie głupi pomysł – tania i podstawowa funkcjonalnie pralka, jak padnie to nie będzie jej szkoda.
      LG 2x drożej, dopłata do paru funkcji, ale też trzeba mieć świadomość, że może bardzo głośno wirować – to znana wada pralek LG.

  19. Klin pisze:

    Przy wyborze pralki dla dużej rodziny, priorytetem powinna byc praktyczność i solidnośc, a nie bajery. Pozdro.

  20. Marzenna pisze:

    Dzień dobry,
    proszę o podpowiedź, którą pralkę wybrać. Potrzebuję małą pralkę do wysokości 70 cm i 5 kg wsadu. Chciałabym solidny egzemplarz z wyborem programów. Po lekturze jednego z Pana artykułów zdecydowałam się na pralkę Pralka Candy MiniAqua CW50-BP12307-S Slim 5kg 1200obr/min. Niestety trudno ją aktualnie kupić z usługą wniesienia, montażu i zabrania zużytego sprzętu.
    Znalazłam na OleOle! Pralka Candy ProWash 700 Mini CW50-BP12307GU-S 5kg 1200obr/min Zdalne sterowanie.
    Co Pan sądzi o tym wyborze? Może teraz poleci Pan inny model.
    Dziękuję za dotychczasowe wskazówki.
    Wszystkie się sprawdziły!!!

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To praktycznie to samo, jedynie pod ujednoliconym nazewnictwem.
      Te mini pralki występują pod 3 logami: Candy najniższej pozycjonowane, podobny Hoover i najwyżej pozycjonowany Haier.

  21. Krzysztof pisze:

    Panie Krzysztofie, szukam pralki z zawiasami po prawej stronie. Zdaję sobie sprawę, że ceny pralek Miele (tylko takie znalazłem) są wysokie, ale gdyby mógł Pan polecić którąś z pralek Miele o ładowności 8 kg, taką, która, Pana zdaniem, ma najlepszy stosunek jakości do ceny. Jeżeli oprócz Miele inny producent ma możliwość otwierania drzwi w prawo, proszę także o wskazanie i opinię.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Najlepiej brać te produkcji niemieckiej ze stalowym zbiornikiem piorącym, a nie polskiej produkcji plastikowego zgrzewki, czyli trzeba celować w modele powyżej 4500 zł i jeszcze najlepiej dopytać na ich infolinii/czacie, czy na pewno to Niemiaszek jest. Niestety innych pralek z otwieraniem na prawo już rynek nie oferuje – były niedrogie Hotpoint-Ariston Aqualtis, ale je wycofali już jakiś czas temu. Kupując Miele trzeba mieć jednak świadomość, że ceny serwisu i części są zbójeckie…

  22. Agata pisze:

    Dzień dobry,

    szukam pralki o mniejszych wymiarach, a o w miarę rozsądnym wsadzie prania. Zależy mi na autodozowaniu detergentu i tych funkcjach AI co będą pomagały dobrać program, tryb prania i ilość płynu w zależności od rodzaju tkanin i zabrudzeń. Też ważne są dla mnie funkcje autoczyszczenia pralki i funkcje wspomagające usuwanie bakterii ze względu na dwójkę dzieci z mocnymi alergiami.

    W padły mi w oko dwa modele:
    Pralka Slim SAMSUNG AI Seria 6000 WW90DG6G94LB ,
    Pralka Haier X9 slim HW90-B14387GTUPL

    Która z nich będzie lepszym wyborem? A może jest coś podobnego a z lepszymi parametrami? Nie wiem też która z tych pralek będzie mniej awaryjna w użytkowaniu i tańsza w ewentualnym serwisie.

    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Ceny większości części w obu markach to typowa średnia półka, jedynie w Samsungu drogo wychodzi wymiana łożysk – zalecają z tylną kadzią, a w Haierze da się to bezproblemów zrobić tylko na samych łożyskach z uszczelniaczem.
      Obie pralki mocno różnią się pełną głębokością – Haier to prawdziwy slim – 51 cm, a Samsung ma aż 56 cm – to już wykracza poza typową głębokość pralek płytkich.
      Funkcjonalnie są bardzo podobne, świetnie wyposażone i wyspecyfikowane, choć Haier jest piekielnie cichy – to praktycznie najcichsza na rynku pralka slim.
      Osobiście wolałbym Haiera z uwagi na wygodniejszy panel sterowania bez wielopiętrowych menu do przeklikania jak w AI Control Samsunga. Haier ma też lepsze funkcje parowe, oświetlenie bębna, większy/pojemniejszy bęben, napęd bezpośredni, a Samsung realnie wygrywa tylko bardziej dopracowaną aplikacją SmartThings.

  23. Karool pisze:

    Panie Krzysztofie,
    Czy pralka WW90DG6U85LEU4 to wersja pralki WW90DG6U85LKU4 dla w innej kolorystyce czy są jeszcze jakieś różnice? Mam także pytanie o suszarkę, czy poleca Pan model DV90DG6845LKU4 / DV90DG6845LKU4 który wydaje mi się być „od kompletu” z ww. pralką.

  24. Monika pisze:

    Czy poleca Pan pralkę Candy ProWash 500 superslim BR 26SSV6-S ? Czy w rozmiarze 40-45cm znajdę coś lepszego do 1500zł? Pralka będzie dość intensywnie użytkowana ale zależy mi żeby nie słyszało jej pół bloku i nie wyjeżdżała spod blatu jak moja poprzednia AMICA WA1S610CLiSMT

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Na pewno to lepsza konstrukcja od starszych Candy ich własnej produkcji – to już platforma Haiera, ale nie jestem fanem pralek z ikonkami zamiast nazw programów po polsku – co prawda tu wyświetlają się segmentowo na wyświetlaczu, ale to denerwujące. Co do ogólnej jakości i funkcjonalności, biorąc pod uwagę, że to kategoria super slim, nie jest to zły wybór.

  25. Szymon pisze:

    Panie Krzysztofie, poszukuję dla mamy pralki slim, coś dobrego jakościowo, nie potrzeba zbędnych funkcji, budżet do ok 2200zł. Co by Pan obecnie polecił? Pozdrawiam

  26. zun pisze:

    Dzien dobry
    poprosze o polecenie zestawu pralki i suszarki do mieszkania na wynajem w miare tanio ale nie koszten jakosci (niskie serie Boscha?)

  27. Szybko pisze:

    Do 50cm po blacie, do 55cm ze wszystkim

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Czyli trzeba celować w zestawy typu slim, a w takich nie ma jakiś wybitnie dobrych modeli suszarek – pod najem, trzymając się stosunkowo niskich cen, polecić mogę:
      Pralka BEKO Slim b300 XBM3WFU47215W + Suszarka BEKO b300 XBM3T68239W = 3559 zł w Media Expert, ewentualnie można przyciąć na pralce i dać model z najniższej serii BEKO Slim b100 BM1WFU37225WPB i wtedy wyjdzie ok.3100 zł.
      Jeśli to najem krótkoterminy, gdzie ma Pan dostęp do mieszkania, to spoko – o suszarkę trzeba zadbać, czyścić wymiennik ciepła i filtry. Za to jeśli to wynajem długoterminowy, osobiście nie kupowałbym suszarki – żaden najemca nie będzie o to dbał.

  28. Krzysztof pisze:

    Dzień dobry Panie Krzysztofie.
    Stoję przed wyborem pralki i suszarki.
    Bazując na Pana testach wytypowałem sobie dwa zestawy.
    Samsung Bespoke AI:
    – pralka seria 9000 WF90F09C4SU4
    – suszarka Seria 9000 DV90F09F4SU4
    LG:
    – pralka F4X7511TBB
    – suszarka RHX7010TBB

    Wiem, że LG ma dopracowany system samoczyszczania skraplacza w suszarce a Samsung system EcoBubble w pralce.

    Czy oprócz tych istotnych różnic jest coś jeszcze na co warto zwrócić uwagę?
    Czy czyszczenie skraplacza jest jakoś specjalnie trudne i uciążliwe?

    Pozdrawiam

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Zestaw LG wygrywa znacznie lepszą suszarką – samoczyszczenie robi różnicę.
      Za to zestaw Samsunga jest bardziej smart, zarówno ma bardziej rozbudowaną aplikację SmartThings, jak i własny sterowanik w postaci dużego tableta – to nawet wygodne rozwiązanie.
      Osobiście mimo iż lubię bajery Samsunga, to dopóki nie zrobią suszarki z samoczyszczeniem skraplacza, nie kupię ich zestawu.

  29. maklo9 pisze:

    Witam Panie Krzysztofie, a co Pan powie o tym modelu Electroluxa EW6F2482P , poleca Pan tą pralkę ? Jest to slim czy wersja pełna ?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To jest pralka o wymiarze pośrednim – 54,7 cm głębokości po blacie (57,6 cm ze wszystkim co wystaje), z dość małym bębnem 53 l (dziś standard to 63-68 l).
      Prosty, stary model, jeśli takie wymiary odpowiadają i niezbyt duży bęben – będzie ok.

  30. Radek pisze:

    Dzień dobry
    Panie Krzysztofie jaką pralkę slim do 1500 zł polecasz?

  31. Szuw pisze:

    Nie polecam slimów bo sa fatalne do serwisowania. Pozdro.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Najpierw polecam nauczyć się dodawać komentarze pojedynczo, a nie po 10, które i tak trafią do spamu, a potem warto pomyśleć, że slimy kupują ludzie, którzy nie mają miejsca na pełnowymiarowy sprzęt, bo tak dziś się projektuje mieszkania, szeregowce, bliźniaki i domy.

  32. Anna pisze:

    Witam
    Panie Krzysztofie kilka lat temu polecił mi pan suszarkę LG thinq model RC90 za co jestem niezmiernie wdzięczna 😀
    Teraz potrzebuję pralki i oglądałam z tej samej serii LG thinq ale modeli wiele
    Proszę o pomoc czy zostać przy LG a jeśli tak to które modele czy model albo w ogóle innej marki
    Proszę o pomoc
    A i jeszcze dziękuję za polecenie zmywarki jakis miesiąc temu simens iq600
    Jestem mega zadowolona
    Sprawdza się bardzo dobrze a wyświetlacz podłogowy to bajer ale mnie on bardzo pasuje

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      LG ThinQ to nazwa ich aplikacji do zdalnego sterowania 🙂
      Najsensowniejsze modele pralek LG to seria z 700 w nazwie (V700, X700, R700), przykładowo: F4W90722W , F4W1172YW .
      Jedyny problem jaki może się trafić to wada bardzo głośnego wirowania – to niestety cecha produktu, z którą LG nic nie chce zrobić, a wynika z konstrukcji zbiornika piorącego i rozmieszczenia przeciwwag.
      Jeśli obawia się Pani tego problemu, to można iść w Boscha serię 6, Siemensa iQ500, a z nieco bardziej rozbudowaną elektroniką – Haier X9 i X11, Hisense 5i i 7S.

  33. Anna pisze:

    A jeśli z Boscha lub Simensa to jakiś konkretny model by pan polecił?
    Trochę się obawiam tego głośnego wirowania w LG

  34. maklo9 pisze:

    jednak po wymierzeniu łazienki jednak będę celował w wersję slim, na stronie electroluxa mają teraz w promocji majowej EW6SN426BP , za 1399 zl jednak jest to ta sama pralka co EW6SN426WP .
    Czy jednak nie różnią się one tylko kolorem drzwiczek ?

    Jeśli bym kupował na stronie electroluxa, to poprosić o prezentację modelu na żywo i tam spróbować negocjować cenę, Pan pisał jakiś czas temu że z doradcą da się zbić cenę o kilka stówek ?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Praktycznie tak, kupiłem na stronie Electroluxa EW6SN426WP za 970 zł, do mieszkania na wynajem – łazienka tak źle zaprojektowana przez dewelopera, że ledwo ten super slim się mieści.
      Ogólnie jest ok, choć nieco jestem zaskoczony jak głośno pracuje – hałas na tyle duży, że raczej nie puszczałbym jej wieczorami, żeby sąsiadom nie przeszkadzać.
      Na szczęście nie drga za mocno, po prostu nie ma żadnego wygłuszenia i sam silnik jest głośny.
      Jeśli kupuje Pan w sklepie Electroluxa, to podpyta Pan ich o rabaty – spokojnie można obniżyć cenę o 20-30%.

  35. Schnorrer pisze:

    Dzień dobry. A model pralki Bosch Serie 6 WGJ24409PL ? W połączeniu z polecaną przez Pana suszarką wychodzi w Mediaexpert około 600 zł niż podobny zestaw w RTV Euro AGD.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Też spoko opcja, choć sama seria WGJ to nowość, to jednak bazuje na tej samej platformie.

  36. Szymon pisze:

    Dzień dobry,
    Panie Krzysztofie, proszę o polecenie pralki slim o wymiarach do 50cm po blacie, do 55cm ze wszystkim, najlepiej do 2000zł. Dodam tylko że nie potrzebuję zbędnych bajerów, ważne tylko aby był jakiś krótki program i była dość trwała o ile to możliwe w tych czasach. Pozdrawiam.

  37. KasiaK pisze:

    Dzień dobry, poszukuję zestawu pralka i suszarka do szafy. głębokość szafy 60cm ze wszystkim. zastanawiałam się na duetami:
    1. Pralka Amica WA3S712ALiS STUDIO + suszarka SLIM: Suszarka Amica AD3S72EL STUDIO 7kg
    2. PRALKA DO ZABUDOWY NP. WHIRLPOOL BIWMWG81485PL + SUSZARKA BĘBNOWA TYPU SLIM NP. WHIRLPOOL MX WSD 83M WBS PL Slim 47cm
    3. Haier X7 SLIM MHDE80-D267TU1 + SUSZARKA SLIM HAIER X7 HW80-BD14MEPTU1
    Który z tych zestawów jest najlepszy i na co zwrócić uwagę. Czy może poleca Pan jakiś inny zestaw.

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Zdecydowanie zestaw nr 3 najlepszy, jest też nieco prostszy i tańszy nowy taki zestaw w ciemnym kolorze – seria Haier X5 Slim z RTV Euro AGD.
      Zestaw Whirlpoola to po prostu Beko z naklejką, Amica pośrodku – całkiem niezła seria tureckiego Vestela, objęta 5 letnią gwarancją producenta.

  38. MK pisze:

    Dzień dobry,
    jaką pralkę Pan poleci (lub zestaw pralka+suszarka)?

    Mam wybraną suszarkę LG RC90V9AV2N a do tego chciałem dokupić pralkę LG F4W1172/F4W1175 ale jak czytam o problemach z hałasem/wibracjami to się odechciewa…

    Suszarki Samsunga też przerabiałem i drugi raz w taką mine nie wdepne..

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Jeśli LG odpada (dla mnie to zrozumiałe, sam kupiłem ich suszarkę i połączyłem z pralką Bosch WGG), to z samoczyszczeniem warto iść w BSH – dowolna suszarka z SelfCleaning, ewentualnie jeśli ma Pan dobry budżet to można zainwestować w serię flagową z nową, lepszą wersją samoczyszczenia, potencjalnie najlepszą na rynku – tu ją opisałem

  39. Anna pisze:

    Bosch Serie 6 WGH24409PL
    Bosch Serie 6 WGG244F8PL
    Haier X9 HW100-B14387U
    Haier X11 HW100-BD14397U1S
    LG Vivace R750 F4W1175YW
    A z tych który by Pan wybrał?
    I czy na wszystkie można zamontować suszarkę LG RC90 bo nie mam miejsca żeby stały obok siebie

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Na każdej z nich można postawić suszarkę LG RC90 z łącznikiem uniwersalnym.
      Pralka LG jest świetna, ale to też ryzyko głośnego wirowania.
      HAIER X11 HW100-BD14397U1S – flagowa pralka z masą funkcji i opcji, ale nie jestem fanem tego programatora tekstowego – jak w Samsungach z AI Control, sporo trzeba się nakręcić pokrętłem, żeby ustawić program.
      Haier X9 HW100-B14387U-PL – tu już jest lepiej, wszystko na wierzchu, funkcjonalnie bez zastrzeżeń, konstrukcja skręcana, napęd bezpośredni, ale dostępność części i serwis taki sobie – jak to w markach chińskich.
      Bosch Serie 6 WGH24409PL to taki typowy pewniaczek z odświeżonym designem, zdalnym sterowaniem, funkcją AntiStain (to działa), odświeżaniem parowym. Bosch ma najlepszy serwis, ale konstrukcyjnie to pralka z zgrzewanym zbiornikiem, więc mogłoby być lepiej.

  40. MK pisze:

    Zastanawiam sie czy by nie isc w strone boscha:
    pralka: WGG244Z9pl / zepl lub WGH24409pl
    suszarka: WRB247DEPL

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      I to jest dobry wybór, seria WGH serii 6 nowsza, bardziej pasująca wyglądem do suszarki WRB z serii 8.

  41. Anna pisze:

    Panie Krzysztofie a o tym modelu co pan sądzi Pralka LG AI F4X5509THB 9kg?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Jeden z najnowszych modeli, dobrze wyposażony, z autodozowaniem, które robi robotę, płaskim designem, więc licuje się ładnie z zabudową meblową 60 cm gł. ale nadal jest ryzyko bardzo głośnego wirowania, a co za tym idzie szybszego zużycia amortyzatorów/sprężyn – LG nic z tym problemem nie robi od lat.

  42. Krzysztof pisze:

    A jaką pralkę z tańszych tak do 1500 o wymiarach G55 S60? Fajnie jakby w razie czego dało się ją naprawić nie za cene nowej 🙂

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Głębokość 55 cm to ze wszystkim co wystaje, czy tak jak podają producenci – po blacie?

  43. Krzysztof pisze:

    53 obecnie pralka ma po blacie ale może mieć 55 czy 57

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To jeśli może mieć 55-57 cm po blacie, w grę wchodzi większość pralek pełnowymiarowych – razem ze wszystkim co wystaje mają 60-63 cm zazwyczaj – wejdzie taka?

  44. Weronika pisze:

    Szukam dla mamy w miarę dobrej i cichej pralko-suszarki, najlepiej slim. Pranie codzienne dla dwóch osób, suszenie raczej tylko okazyjnie. Potrzebne jakieś funkcje odświeżania, i w miarę możliwości żeby ważyła pranie, nie wiem czy to już teraz jest w standardzie. Ma Pan jakieś rekomendacje?

  45. Krzysztof pisze:

    Nie mogę odpowiedzieć na Pana odpowiedź. Ale wejdzie i taka do 60 kilku

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To jak ma Pan miejsce na pralkę pełnowymiarową, to tylko w takie celowałbym:
      Electrolux 600 SensiCare EW6F2497P – 1499 zł
      Bosch Serie 4 WAN2419EPL – 1599 zł
      Nie mają braków funkcjonalnych, serwis lepszy w Boschu, a realnie jedyną wadą jest zgrzewany/klejony zbiornik piorący, ale przy tej cenie, po paru latach użytkowania, usługa wymiany łożysk jest i tak średnio opłacalna (co innego gdy można zrobić to samemu).

  46. Weronika pisze:

    (nie mogę odpowiedzieć więc piszę nowy komentarz od początku) Tam jest dość miejsca na pełnowymiarową pralkę — mama chce żeby zajmowała mniej miejsca więc miło byłoby poniżej 50cm, ale nie ma sztywnego ograniczenia.

  47. Weronika pisze:

    Super, dziękuję! To jeszcze dopytam o Samsung WD90DG5G34BEEO nad którą mama się w międzyczasie zaczęła zastanawiać – ma jakieś wyraźne plusy/minusy w porównaniu z LG F2D95902W poza tym że jest trochę droższa? (Ja tam wzięłabym Haiera przez automatyczne dozowanie, tego mi brakuje u siebie, ale mama jest tradycjonalistką więc pewnie raczej będzie LG albo Samsung.)

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Nie plusów w porównaniu do flagowego LG, to wręcz niżej pozycjonowany model, ale nadal dobry.

  48. mjelec pisze:

    Dzień dobry Panie Krzysztofie.

    Pralka Hisense padła druga w ciągu półtora roku, chciałbym zmienić markę.
    -coś w okolicach 2000zł
    -rodzina 2+2 więc prania sporo
    -bez autodosing (koniecznie!)
    -bez wymyślych ulepszeń (AI)
    -Amica modele: TWA4S814ADiStV , TWAC914ALiSP , TWAC814ALiSP
    -Bosch – modeli ze skręcanymi zbiornikami już chyba brak, warto patrzeć na zgrzewane?
    -LG – którychś modeli unikać ze względu na głośne wirowanie, czy wszystkie tak mają?

  49. Kalina pisze:

    Dzień dobry panie Krzysztofie, proszę o pomoc. Jak na razie stanęło na pralce Bosch. Rozważam: WGH24409PL , WGG244ZEPL i WGG242ZEPL .

    Teoretycznie najlepsza jest WGH, jednak mam wątpliwości. Bardzo dużo piorę na programie delikatnym z funkcją mniej zagnieceń. Tutaj widzę, że zamiast tej funkcji jest Pielęgnacja parą. I tutaj moje pytanie, czy ta para na dłuższą metę nie niszczy ubrań przy częstym stosowaniu? I czy w WGH można mieć funkcję mniej zagnieceń bez tej dodatkowej pary (widzę, że w tej pralce Pielęgnacja parą jest niedostępna na programie delikatnym)?

    Jeśli chodzi o dwie opcje WGG, czy one się czymś różnią poza wirowaniem? Czy któraś jest lepsza z jakiegoś powodu?

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      To jest delikatne działanie pary i realnie ma to samo zastosowanie co funkcja mniej zagnieceń bez pary, tylko z większą skuteczności. Uważałbym jedynie na tkaniny syntetyczne, niskiej jakości i te z membraną wodoodporną – tego lepiej parą nie traktować. Obie pralki WGG różnią się tylko wykończeniem panelu sterowania, drzwi, pokrętła i obrotami wirowania.

  50. Kalina pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź:) W takim razie pozostaje tylko taki problem, że nie da się tej funkcji Pielęgnacja parą włączyć na programie delikatnym… Ale jeszcze dopytam, bo widziałam, że Pana zdaniem WGH jest najlepszą pralką od Boscha, czy ona znacząco wygrywa z tymi WGG? Bo trochę się zastanawiam, czy przez ten problem nie zrezygnować z WGH, ale nie wiem czy w ostatecznym rozrachunku to jest dobry pomysł

    • Krzysztof Kulikowski pisze:

      Przy cenie 2600 zł, jest najbardziej opłacalna, o ile nie zależy komuś na iDOS. W mojej ocenie ma wygodniejszy panel (pochylony), wygodniejsze pokrętło niż WGG, do tego ma już zdalne sterowanie po Wi-Fi z apki Home Connect – to może dla wielu nie jest ważne, ale osobiście lubię mieć kontrolę nad sprzętem, gdy ten pracuje i widzieć wykresy/podsumowania zużycia prądu/wody. Technicznie nie ma między nimi różnic, schodzą z tej samej linii produkcyjnej.

  51. Natalia pisze:

    Która zatem z powyższych pozycji ma lepsze łożyska?

  52. Natalia pisze:

    w takim razie co to jest perforacja bębna?

  53. Astero pisze:

    A co bierzesz w zamian? Fajnie byłoby mieć porównanie do LG

  54. Krzysztof Kulikowski pisze:

    No to dobry koniec – najczęściej serwisanci mówią, że ten typ tak ma, aby klient odwalił się…

  55. Dawid pisze:

    Chyba trafiłem na „dobrego” serwisanta, wymienił podczas pierwszej wizyty amortyzatory, podczas drugiej poprzedzał, nagrał film z wirowania i sam zaproponował wymianę na co LG się zgodziło, do wczoraj (jakoś wcześniej nie pomyślałem aby poszukać czy inni nie mieli tego problemu) nie wiedziałem, że wymiana może nie być taka łatwa… Tak więc jeszcze nie minęło 24h, lecę do sklepu aby zabierali tą i trzeba będzie zmienić producenta. Życzę powodzenia wszystkim walczącym z tym problemem.

  56. Cedalt pisze:

    Dzień dobry. Co Pan zrobił, że udało się Panu wymienić pralkę w ramach gwarancji? U mnie serwisant powiedział, że hałas, jaki pralka daje, to jej normalne zachowanie. Podkładki wibracyjne pomogły na tyle, że to dudnienie nie jest przenoszone na podłogę, ale jak zadudni to konkretnie.

  57. Krzysztof Kulikowski pisze:

    Nie ma co pisać – ten pieniacz napisał już blisko 200 komentarzy tego typu – ewidentnie coś go boli 😉
    Zawsze można założyć własną stronę i pomagać według własnego uznania.

  58. Radioaktywny pisze:

    Przepraszam bardzo, a po czym ma je oceniać? Liczy Pan, że Pan Krzysztof osobiście testuje każdy model każdego sprzętu i każdego producenta? No bez żartów. Przeczyta opis, instrukcję obejrzy model, lub jemu podobne na sklepie (bo wygląda na to, że pracuje w sklepie) i dzieli się z nami swoimi opiniami. Jeśli Panu się to nie podoba, to proszę wcisnąć taki mały krzyżyk w górnym prawym rogu monitora:)

  59. Krzysztof Kulikowski pisze:

    Suszarka bdb.
    Pierwsza pralka zdecydowanie najlepsza

  60. Aneta pisze:

    Nie załączyłam trzeciej pralki, podsumuwując zastanawiam się nad poniższymi modelami, wybrałam suszarke LG LG RC80U2AV4D , która będzie w innym pomieszczeniu, ale zważywszy na załadunek chciałabym pralke o podobnych wymiarach, załadunek 8/8,5-9kg
    Zależy mi, aby była w miare cicha, i głebokosc im mniejsza tym lepiej, max 56

    1) LG F4WV710S1E – bez zabudowy

    2) LG F4WV308S6TE – bez zabudowy

    3) LG F4WV510S0E – bez zabudowy

    2) LG F2WV5S8S0E – do zabudowy

    3) Haier I-Pro 7 HW80-B14979 Refresh – bez zabudowy

    Czy któraś jest zdecydowanie lepsza?
    Ewentualnie jest coś innego, do kwoty 3 tys?
    Z góry bardzo dziękuje za pomoc!


reklamaml